Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie uložila případ falešného dopisu o libyjském dluhu

  15:07aktualizováno  15:07
Policie uložila případ falešného dopisu zpochybňujícího miliardový dluh Libye vůči ČR. Vyšetřovatelé zjistili, že dopis byl sice falešný, státu ale nezpůsobil žádnou škodu. Podle informací iDNES.cz o něm navíc zřejmě čeští úředníci věděli již dříve. Jen si to mezi sebou neřekli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Kauza začala na konci roku 2007, když ministerstvo financí jednalo s Libyí o splacení dluhu 260 milionu dolarů (4,9 miliardy korun). Libyjští úředníci tehdy začali argumentovat deset let starým dopisem z roku 1997, který část pohledávky zpochybňuje.

Ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil dopis, na kterém je podepsán Libor Svoboda, bývalý náměstek ministra financí Ivana Pilipa, za padělaný a resort podal trestní oznámení.

Dopis z 16. prosince 1997 totiž obsahuje informaci, že ministerstvo financí potvrdilo uzavření pohledávky. Listina přitom neměla základní úřední náležitosti, obsahovala chyby a překlepy.

"Dopis není oficiálním dopisem ministra financí České republiky, ale jedná se o účelově vytvořený dokument, na který byl podpis jen naskenován," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Radek Ležatka. To potvrdila i mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Přesto se však policie rozhodla, že případ odloží, a státní zastupitelství tento postup schválilo. "Nebyly zjištěny důvody k zahájení trestního stíhání. Policie navrhla spis uložit a zastupitelství po pečlivém prozkoumání tento postup považuje za správný," řekla Válová. Dopis totiž nezpůsobil žádnou hmotnou škodu a stát o žádné peníze nepřišel.

Podle informací iDNES.cz se navíc zdá, že příčinou nejasností kolem dopisu byl také zmatek mezi úředníky. O libyjském dluhu totiž zpočátku jednali lidé z ministerstva obrany Česka i Slovenska, kteří o existenci dopisu věděli. Když pak ale problém převzal resort financí, úředníci si o jeho existenci navzájem neřekli. Ve chvíli, kdy se dopis při jednání objevil, vyjednavači z Kalouskova resortu zpanikařili a raději podali trestní oznámení.

"Libyjský dluh stále existuje," řekla iDNES Válová. Informace o tom, co podání oznámení předcházelo, ale nechtěla jakkoli komentovat. Také ministerstvo potvrdilo, že v současné době jednání o dluhu pokračují, falešný dopis je prý ale prakticky na celý rok zastavil.

Celkový dluh Libye vůči ČR je složen z nominální hodnoty 180 milionů dolarů plus úroky do roku 2003. Libyjci ale odmítají o úrocích jednat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Lupič se zmocnil šperků za půl milionu, chytili ho v autě bez řidičáku

(ilustrační snímek)

Policie chytila lupiče, který na konci prosince s pistolí v ruce přepadl zlatnictví ve Františkových Lázních a odnesl...

Požár obří haldy dřeva v Cerekvi se po jedenácti dnech podařilo uhasit

S požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drti v Nové Cerekvi...

Jedenáct dnů bojovali hasiči s požárem obrovské haldy dřevního odpadu a dřevotřískové drtě v Nové Cerekvi na...

Najdete na iDNES.cz