Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015. | foto: koláž iDNES.cz

Policie zveřejnila tváře Čechů zmizelých v Libanonu

  • 54
Policie zveřejnila portréty pětice Čechů, kteří zmizeli koncem předminulého týdne v libanonském údolí Bikáa. Tuzemské úřady tak poprvé oficiálně potvrdily jejich totožnost. Portréty všech hledaných se pravděpodobně brzy objeví v databázi Interpolu.

Na první pohled je to formální krok, avšak velmi potřebný. Policie totiž nově začne únos vyšetřovat také na českém území, což až do vyhlášení pátrání nemohla.

A zatímco se tajné služby intenzivně zabývají tím, jak unesené vypátrat a vrátit do Česka, lze předpokládat, že kriminalisté budou zkoumat především motivy, proč se Švarc a spol. do Libanonu vůbec vydali a jak se tato nesourodá pětice dala dohromady.

Jan Švarc - obhájce Libanonce Alího Fajáda
Fajád čeká v pražské věznici, zda ho soud vydá ke stíhání do Spojených států. Švarc se v Libanonu již dříve setkal s Fajádovou rodinou. Také předminulý týden Čechy provázel Fajádův bratr, který byl rovněž unesen.

Martin Psík - voják
Má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu. Podle Švarcovy advokátní kanceláře skupinu doprovázel kvůli bezpečnosti. Z veřejně dostupných zdrojů lze vyčíst, že byl expertem na zpravodajské zabezpečení armády.

Adam Homsi - překladatel
Se Švarcem už jednou Libanon navštívil. Mluví nejen česky a arabsky, ale i nizozemsky, anglicky, německy, rusky a italsky. Překládal bulletin Společnosti česko-arabské. Na Karlově univerzitě studoval právo pro překladatele.

Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň - reportéři
Zaměstnanci jindřichohradecké televize. V Libanonu nejprve natáčeli o případu Alího Fajáda, předminulý týden se vrátili, aby pořídili záběry z utečeneckých táborů.

Pátrání libanonské armády je zatím podle všeho bezvýsledné. „Nějaké informační posuny tam jsou, ale všechno je hrozně pomalé. Dostáváme informace typu, že někde někdo viděl nějaké Evropany, a tak podobně, ale zatím nic konkrétního,“ popsal MF DNES zdroj blízký jednáním krizového štábu.

Do Bejrútu proto vyrazí i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, aby libanonské protistraně zdůraznil, jak je tento případ pro Česko důležitý. V zajetí se totiž ocitl i Martin Psík, který zřejmě pracoval pro armádní tajnou službu - Vojenské zpravodajství. Kdy přesně Zaorálek odcestuje, není jasné. V pátek se o tom bude znovu radit krizový štáb.

Zaorálek Libanon navštívil už v listopadu minulého roku. Tehdy zemi nabídl přebytečné lehké zbraně české armády, ale právě i spolupráci v oblasti výzvědné činnosti.

Pětice Čechů se pohřešuje od soboty 18. července, kdy libanonská policie nalezla automobil s tamní poznávací značkou a osobními věci Čechů v údolí Bikáa u syrských hranic.

Podle libanonského tisku a vyšetřovatelů byli nejspíš uneseni a případ dávají do souvislosti s Alím Fajádem, který byl loni v dubnu spolu se dvěma muži v Praze kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům. Ti předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA.

Fajádův obhájce uvedl loni v prosinci u pražského městského soudu, že Fajád pracuje pro armádní zpravodajskou službu Libanonu. Podle něj by měl být Fajád zproštěn obvinění, protože jednal jako agent.

Spolu s Čechy zmizel i Fajádův bratr Saíb Munír Taán. Kvůli tomuto spojení libanonská média tvrdí, že cílem únosu může být snaha získat svobodu pro Fajáda. Jeho právník i zástupci rodiny to ale odmítli (více zde).

Záběry auta, ve kterém jela pětice Čechů:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue