Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie: summit ohrožovali darkeři

  10:57aktualizováno  10:57
Novodobí anarchisté plánovali zhasnout v době summitu NATO Kongresové centrum. Jejich vášní jsou jiskry, rány a ohně, které přinášejí tmu. Říkají si darkeři a zkratují sloupy elektrického vedení. Policie jejich plány rázně zmařila.

V Moravskoslezském kraji už darkeři způsobili výpadek proudu v ostravské nemocnici, kasárnách, odpojili od zdroje televizní vysílač a jiné objekty, málem se jim podařilo vyřadit větrání na jedné černouhelné šachtě.

Jeden z vůdců darkerů zvaný Black demon z Opavska a další extrémisté chtěli své umění předvést i špičkám NATO na pražském summitu. Policie je odhalila včas.

Podle severomoravské mluvčí Dagmar Bednarčíkové je dvěma ze zadržených devatenáct let. "Policie jejich činnost monitorovala od druhé poloviny loňského roku. Skupina byla ve spojení s dalšími na území celé České republiky," sdělila iDNES mluvčí.

Od roku 2001 do současné doby česká policie zaznamenala několik desítek případů poškození elektrického rozvodného zařízení.

Podle policejní mluvčí na případu spolupracovaly také Středočeská, Severočeská, Jihočeská, a Jihomoravská krjská správa. "Právě v jejich regionech se podobné případy objevily," dodala.

"Zachytili jsme signály, že se chtěli předvést na zasedání NATO. Mají dobré znalosti energetických zdrojů. Nemůžeme vyloučit, že by se pokusili odpojit od elektřiny Kongresové centrum, metro nebo jiné objekty, kde se bude pohybovat mnoho V.I.P.," uvedl specialista severomoravské policie na extremismus, který tají své jméno a s novináři jedná v černé kukle.

"Museli jsme včas ustřihnout hlavy těchto organizovaných skupin a zarazit to," řekl. Dva devatenáctiletí mladíci z Opavska jsou ve vazbě a čelí obvinění z obecného ohrožení, další budou obviněni v nejbližších dnech. Jiné hnízdo je v severních Čechách, kde policisté obvinili další lidi.

Darking - nový fenomén
"Darking, v překladu nejlépe temnění, je zcela nový fenomén v trestné činnosti a je to výlučně český vynález," uvedl velitel severomoravské služby kriminální policie a vyšetřování Karel Trčka.

Darkeři jsou odnoží hackerů, kteří se nabourávají do počítačových sítí organizací a podniků, nebo se napojují do telefonních sítí, ničí ústředny, volají zadarmo do ciziny, napojují se na Internet.

"Darking začal na severní Moravě a šíří se po celé republice. Darkeři popisují svou činnost na internetových stránkách a tak motivují další a další, kteří se k nim přidávají," vysvětloval Trčka.

I v rámci jedné skupiny znají jen své přezdívky. "Každý má svou funkci. Jeden poskytuje znalosti informačních technologií, další zprostředkovávají kontakty, někdo tahá za páku úsečníků vysokého napětí, jiný hlídá a podobně," uvedl policejní specialista.

Na Opavsku a Ostravsku působila asi pětičlenná skupina, kterou řídil Black demon, devatenáctiletý vysokoškolák. "Jde o mimořádně inteligentního mladíka, který už ve třetí třídě programoval. Měl živnostenské oprávnění k poskytování softwarových a hardwarových služeb," dodal policista.

Také ostatní členové skupiny byli většinou vysokoškoláci nebo středoškoláci a nebyli dříve trestaní. Při výsleších tvrdili, že je vypínání elektřiny je vzrušovalo a bavilo. Akce si natáčeli na videokameru. Nahrávky poslouží policistům jako důkaz.

Policisté zjišťují, zda místní darkeři nemají na svědomí další výpadky elektřiny. Zatím vědí o šesti, tři z nich se zdařily. "Ohrozili sebe i jiné. Padající drát je mohl zabít. Při výpadku v nemocnici mohl umřít třeba kojenec. Nikomu se zatím nic nestalo. Škody vyčíslujeme," uvedl Trčka.

V Praze by se vyznali, tvrdí mluvčí
Podle Bednarčíkové z výsledků vyšetřování jasně vyplynulo, že darkeři hodlají své zkušenosti využít v průběhu summitu NATO v Praze.

"Tito extremisté velmi dobře znají místní elektrické vedení. Vypojení proudu v Kongresovém centru a v metru nelze proto vyloučit. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsme je zadrželi právě v těchto dnech," dodala mluvčí.

Policie: V metru jsme posílili
Podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy se v posledních dnech zvýšila i bezpečnostní opatření v metru.

"Samozřejmě, že máme v metru před summitem a budeme mít i při summitu posílené hlídky," řekl a iDNES Miklíková.

"Kontroly chodí i tam, kam se běžní cestující nedostanou, vše probíhá ve spolupráci s dopravním podnikem," dodává mluvčí. Provoz Kongresového centra by podle ní neměl nikdo ohrozit. Bude totiž v uzavřené zóně.

Autoři: ,


ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz