Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie viní představitele firem spojených s kmotry ODS z krácení daně

  17:58aktualizováno  17:58
Šéfa Severočeské vodárenské společnosti a bývalého ústeckého zastupitele ODS Bronislava Špičáka obvinila policie z krácení daně. Spolu s ním stíhá další tři lidi. Obvinění jsou kvůli fiktivním fakturám, které mezi sebou vystavovaly stavební firmy Viamont DSP a Energetické a dopravní stavby spojené s šedými eminencemi ODS.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Mohu potvrdit, že policie obvinila čtyři zaměstnance velkých stavebních firem. Tito zástupci společným jednáním vystavovali v průběhu roků 2008 a 2009 faktury za služby, které pravděpodobně nebyly provedeny. Přesto firmy tyto služby ve výši zhruba 50 milionů korun vykazovaly do příslušných daňových přiznání. To vedlo ke zkrácení daně ve výši zhruba 15 milionů korun," řekla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Z čeho jsou obvinění

Generální ředitel SVS Bronislav Špičák

Ředitel SVS Bronislav Špičák

Dnešní generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák podle policie jako šéf firmy Energetické a dopravní stavby vystavil od července 2008 do listopadu 2009 celkem 17 fiktivních faktur za 50 milionů korun na neexistující služby firmě Viamont DSP

Zdeněk Pavel podle policie faktury schválil a s vědomím Ondřeje Nováka a Jiřího Kliera si firma Viamont DSP neoprávněně odečítala DPH a krátila daň z příjmů.

Stát tím podle policie přišel celkem o 14,6 milionu korun.

Bronislav Špičák byl v té době spolumajitelem Energetických a dopravních staveb a předsedou jejich představenstva. Dalšími obviněnými jsou Ondřej Novák, Jiří Klier a Zdeněk Pavel z Viamontu DSP.

Obvinění se k případu příliš vyjadřovat nechtějí. "Neříkám na to nic, obraťte se na ředitele. Stát jsme neokradli," reagoval Klier. Obchodní ředitel Viamontu DSP Richard Bauer tvrdí, že obvinění svých lidí nic neví. "To mi neřekli. Od čtvrtka jsem na dovolené, takže nic nevím," řekl. Špičák celý den nebere mobil.

Oprava mostu v Děčíně

MF DNES získala několik dokumentů popisujících, jak k podvodu docházelo. Na počátku byla veřejná zakázka na opravu mostu v Děčíně. Ředitelství silnic a dálnic ji zadalo v říjnu 2007.

Původně se předpokládalo, že oprava děčínského mostu vyjde na 431 milionů korun. Tendr dostalo sdružení tří firem nazvané Estakáda, v němž byl Viamont DSP, JHP Mosty a Energetické a dopravní stavby. Viamont DSP se na svých webových stránkách chlubí, že stavba nakonec stála přes 564 milionů korun, z toho 550 milionů z evropských dotací.

Podle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, začaly firmy v průběhu roku 2008 a 2009 mezi sebou čile obchodovat. Energetické a dopravní stavby vystavily Viamontu DSP celkem 17 faktur za koordinaci a technickou pomoc při výstavbě. Podle policie ale jen fiktivně, služby ve skutečnosti provedeny nebyly. Viamont DSP si pak podle policie neoprávněně uplatnil nárok na odpočet DPH celkem 9,5 milionu a následně i zkrátil daň z příjmu o dalších pět milionů.

Firma oblíbená politiky

Akcie Energetických a dopravních staveb drží vedle vlivného podnikatele Patrika Oulického Daniel Ježek a exsenátor a bývalý starosta Chomutova Alexandr Novák, jenž byl zatím nepravomocně odsouzen za braní úplatků.

Všichni tři po krajských volbách v oficiálním vyjednávacím týmu ODS domlouvali s ČSSD vládu kraje, přestože ani jeden z nich ve volbách nekandidoval.

Oulického spojuje s Novákem a Ježkem také to, že všichni tři stavěli načerno. Novák s Ježkem benzinku v Jiříkově na Děčínsku, Oulický část sídla v Moravanech na Ústecku.

Ve firmě EDS se angažovali i další ústečtí politici. Vedle Bronislava Špičáka například od září 2006 do června 2007 i současný primátor za ČSSD Vít Mandík.

Firma mimo jiné pronajímá budovu úřadu, který rozděluje peníze z evropských fondů. Ten jí platí roční nájem zhruba deset milionů korun, předtím přitom vystačil s prostory, kde platil jen čtyři miliony.

Bronislav Špičák firmě také jako šéf majetkové komise města odsouhlasil mimořádně výhodný pronájem pozemku k parkování.

Finančnímu úřadu se transakce nezdály a loni 22. září se obrátil na policii. Krajská hospodářská kriminálka nejprve chtěla kauzu odložit, později se jí ale začala zabývat. Minulou středu vyšetřovatel všechny čtyři podezřelé obvinil.

Oulický: To jsou problémy jiných

Energetické a dopravní stavby dnes patří vlivným členům ODS Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. "My jsme do firmy vstoupili až na sklonku roku 2010. To jsou problémy jiných lidí. Když jsem se to dozvěděl, zeptal jsem se účetní, jestli dlužíme na finančním úřadě, protože to by bylo porušení obchodních podmínek. Když jsme firmu kupovali, řekli mi, že žádný nedoplatek nemáme," řekl Oulický.

Viamont DSP pro změnu kdysi patřil někdejšímu ministru dopravy Aleši Řebíčkovi. Ten ale tvrdí, že své akcie prodal ještě před vstupem do čela ministerstva dopravy v září 2006, tedy dva roky před vyšetřovanými machinacemi.

Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby hrozí čtveřici obviněných vězení od pěti do deseti let. Je ale možné, že obviněných přibude. Policie se totiž na základě oznámení finančního úřadu domnívá, že k podobným obchodům v té samé zakázce mohlo docházet i mezi Energetickými a dopravními stavbami a stavební firmou JHP Mosty.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Anglii jsme nikoho netýrali ani nezamykali, hájí se šéf úklidové firmy

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Z Velké Británie až před Krajský soud v Hradci Králové putovala dvojice Roman Fedák a Ladislav Feko, které obžaloba...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Najdete na iDNES.cz