Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie stíhá ústeckého soudce, jiný rozsudek vyřkl a jiný zapsal

  15:30aktualizováno  15:30
Soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Reného Příhodu stíhá policie za zneužití pravomoci. Přesné důvody nespecifikovala, Příhoda ale čelil kárnému řízení za to, že do rozsudku napsal jiné rozhodnutí, než jaké oznámil v soudní síni. Poškozená strana na něj podala trestní oznámení a kárné řízení je kvůli tomu odročené na neurčito.
Předseda krajského soudu požádal ministerstvo, aby obviněného soudce Příhodu postavilo mimo službu. (Ilustrační snímek)

Předseda krajského soudu požádal ministerstvo, aby obviněného soudce Příhodu postavilo mimo službu. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Vyjádření policie o stíhání jsme dostali v úterý. Stíhaný je od 23. března. Předseda soudu hned požádal ministra spravedlnosti, aby soudce Příhodu postavil mimo službu, vyjádření ministerstva jsme ale zatím nedostali," řekla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Přesný důvod v policejní zprávě není a policie odmítla informace o stíhání Příhody potvrdit s odvoláním na ochranu osobních údajů a presumpci neviny.

Nicméně krajskému soudu přišly na soudce Příhodu na konci roku 2010 dvě stížnosti. Týkaly se obchodních sporů, při nichž firmy v konkurzu žádaly soud o vyloučení některého majetku z konkurzní podstaty, aby ho tím ochránily.

Soudce Příhoda nejprve jejich žádosti ústně vyhověl. Když ale později sepisoval rozhodnutí, zamítl ji. Předseda krajského soudu Milan Kohoutek se kvůli tomu obrátil na Vrchní soud v Praze, který potvrdil, že soudce Příhoda skutečně nejméně v jednom případě chyboval.

Příhoda celou dobu tvrdí, že se chyby nedopustil

Kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal Příhodu snížením platu o 30 procent na jeden rok. Příhoda se s tím ale nechtěl smířit. Podal návrh na obnovu řízení a uspěl. Kárný senát zasedl znovu, případ ale musel odročit.

"Celý spis jsme museli poslat na státní zastupitelství k trestnímu řízení," řekla tehdy vedoucí kanceláře kárného senátu Markéta Kordová.

Mezitím totiž na soudce Příhodu podala trestní oznámení Marie Maťašovská, správkyně konkurzní podstaty firmy, u které napsal jiný verdikt, než jaký předtím vyřkl.

"Takhle právo fungovat nemá. Co si mám myslet, když soudce rozhodne ve váš prospěch, vy se vzdáte práva na odvolání a za měsíc přijde úplně jiný rozsudek? A jak má soudům důvěřovat normální člověk?" řekla (o sporu více zde).

Soudce Příhoda celou dobu tvrdí, že se žádné chyby nedopustil, svědci proti němu pletichaří a Huspeková lže. Proti němu svědčí jen zápis z jednání pořízený zapisovatelkou. V jednacích síních civilního úseku soudu totiž chybí nahrávací zařízení. Vedení soudu proto Příhodu přesunulo na trestní úsek, v jehož jednacích síních se vše nahrává.

Příhoda se k případu nechce vyjadřovat. "Já to nechci komentovat, svoje vyjádření jsem poslal soudu. Nepřeji si publicitu, už jsem si prožil svoje," řekl před časem.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Najdete na iDNES.cz