Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie stíhá novináře, jenž označil Putina za „falický symbol“

  17:40aktualizováno  17:40
Na pořádnou dávku problémů si zadělal ruský internetový novinář Vladimir Rachmaňkov. Policie v Ivanovské oblasti severovýchodně od Moskvy ho vyšetřuje kvůli stati nazvané "Putin jako ruský falický symbol". Tím se údajně dotkl cti představitelů ruského státu.

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Profimedia.cz

V článku se Rachmaňkov s nadsázkou zabývá jedním z bodů letošního Putinova výročního projevu před poslanci obou komor ruského parlamentu.

Ruský prezident v něm vyzval ke zvýšení porodnosti. Krátce poté administrativa Ivanovské oblasti vydala tiskové prohlášení, že v místní zoologické zahradě se rozmnožil vzácný kůň Przewalského, ale i poníci a rysové.

Novinář Rachmaňkov z toho vyvodil, že "zvěř na prezidentovu výzvu reagovala okamžitě". Putin se podle něj po své výzvě ke zvýšení porodnosti změnil ve "falický symbol" země. Autor označuje inkriminovaný text za politickou satiru.

Iniciativní vyšetřovatelé
Podle ruských médií je paradoxní, že na spisek si nestěžoval nikdo z prezidentské administrativy. Případ totiž začali z vlastní iniciativy řešit místní vyšetřovatelé.

"V článku jsou o hlavě státu věty urážlivého charakteru," citovala agentura Interfax Andreje Galčenka, šéfa oddělení oblastní prokuratury pro vyšetřování zvláště závažné trestné činnosti. Vyšetřovatelé už dosáhli stažení textu z internetových stránek, nyní jej budou posuzovat lingvisté a další experti.

Uzavřena nakonec byla celá webová stránka deníku Kursiv, údajně kvůli neplacení poplatků poskytovateli internetových služeb. Redakce ale trvá na tom, že všechny peníze platila včas.

Policisté prohledali redakční místnosti i byt autora textu, zabavili počítače, externí paměti i nejrůznější dokumenty, tvrdí internetové stránky newsru.com.

Podle některých pozorovatelů si chce ivanovská administrativa vyrovnat účty s kritickou internetovou publikací. Internetový list Kursiv v poslední době nabídl čtenářům množství kritických článků o ivanovském gubernátorovi Michailu Meňovi.

Rachmaňkova prý před časem za jeden jeho článek zbili přímo v budově oblastní administrativy, policie případ odložila.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Najdete na iDNES.cz