Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie stíhá kvůli distribuci drog i důchodce

  20:21aktualizováno  20:21
Lidé nabízející drogy bývají podle zažitých představ mladí. Není to vždy pravda. Karlovarští kriminalisté trestně stíhají za držení, výrobu a distribuci marihuany i tvrdších drog důchodce.
Důchodkyně vypěstovala marihuanu a nevěděla, kde udat přebytky. Ilustrační foto

Důchodkyně vypěstovala marihuanu a nevěděla, kde udat přebytky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Lidi v důchodovém nebo předdůchodovém věku opakovaně stíháme kvůli omamným látkám až desetkrát za rok. Letos ve dvou případech šlo o distribuci pervitinu, zbytek byla marihuana," řekl kriminalista Ivan Zajíc.

Z poznatků policie vyplývá, že se důchodci dělí na dvě kategorie. První se rekrutuje z řad konzumentů, kteří si pěstují marihuanu pro svoji potřebu a vyrábějí si například masti. "Vyšetřováním pak zjistíme, že senioři předávají nebo prodávají přebytky někomu někomu jinému," vysvětlil Zajíc.

Jako konkrétní případ uvedl nedávný případ trestně stíhané šedesátileté důchodkyně z Karlovarska. Přišlo se na ni tak, že policisté při vyšetřování jiného případu náhodou zastavili mladíka, který nesl plné igelitové tašky marihuany. Kriminalisté se dozvěděli, že ji dostal od seniorky s tím, že má drogu prodat.

"Nevěděli jsme jak žena vypadá. Přijeli jsme k ní a viděli zcela obyčejnou ženskou, která normálně chodila do zaměstnání. Vypěstovala si marihuanu a nevěděla, kde udat přebytky. Tak to zkoušela přes mladíka," vysvětlil  Zajíc.

Podomácky vyrobená mast

Náměstek ředitele karlovarské policie Josef Kutil poznamenal, že do druhé skupiny seniorů patří nezaměstnaní narkomani. "Většina z nich není evidovaná na úřadu práce a nemá nárok na důchod. Dělají to, co dělají celý život. Prostředky k obživě shánějí distribucí drog," vysvětlil náměstek Kutil.

Karlovarské K centrum pro narkomany ve svých statistikách oficiálně vykazuje průměrný věk svých klientů kolem třicítky. "Klientela ale stárne. Chodí k nám i šedesátník. Při terénním programu jsme se v takzvaném toxi bytu setkali s důchodkyní, která brala pervitin," uvedla ředitelka centra Miroslava Chrzová.

Vrchní sestra Vlasta Semanová z Domova pro seniory v karlovarské čtvrti Stará Role se vůbec nediví některým lidem, že si podomácky vyrábějí hojivé masti s marihuanou.

"My ji nepoužíváme, ale naši senioři se po ní hodně  ptají," uvedla sestra. Pro léčivé účinky marihuany nemusí chodit daleko. Říká, že například jejímu známému se zahojil dlouhodobě léčený bércový vřed.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

V Anglii jsme nikoho netýrali ani nezamykali, hájí se šéf úklidové firmy

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Z Velké Británie až před Krajský soud v Hradci Králové putovala dvojice Roman Fedák a Ladislav Feko, které obžaloba...

Najdete na iDNES.cz