Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie stíhá celníky za milionový kontraband

  13:16aktualizováno  13:16
Policie opět zatýkala mezi celníky. Obvinila dalších deset příslušníků z Vojtanova na Chebsku, přes který do Česka přijížděly kamiony s pašovaným zbožím. Viní je z nelegálních dovozů nejméně za 50 milionů. Prvních deset lidí, z toho dva celníky, stíhá už od jara.

Celníci jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Zdokumentováno je přes dvanáct nových případů nelegálních dovozů zboží v hodnotě téměř 50 milionů korun," popsala mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

"Podvody byly prováděny různými způsoby. Dovoz na základě falešných dokladů, dovozy pro fiktivní firmy, často byl také deklarován jiný druh zboží, než byl skutečně v kamionech," řekla ČTK mluvčí plzeňského ředitelství cel Jitka Blahoutová. Deset podvodů je podle ní z loňska, dva z počátku letošního.

Mezi deseti obviněnými jsou čtyři ženy, které slouží u celní správy velmi krátce. "S jednou byl ukončen služební poměr ve zkušební době v srpnu letošního roku," doplnil Barták.

Plzeňské ředitelství celní správy, pod níž Vojtanov patří, prozatímně přeřadilo obviněné na jiná pracoviště. "O dalších personálních opatření rozhodne podle výsledků šetření," dodal mluvčí.

Případ odstartovala kontrola kamionu na česko-německém hraničním přechodu v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku koncem roku 2002. "Při kontrole dovezeného zboží se zjistilo porušení ochranných známek," vysvětlil mluvčí ústeckých celníků Viliam Leysek.

Nalezené stopy pak nasměrovaly vyšetřovatele do Vojtanova. Podle Leyska se zjistilo, že právě tudy do republiky nelegálně přišlo nejvíce pašovaného zboží, například textilu, obuvi a elektroniky.

První dva celníci z Vojtanova byli obviněni už na jaře. "Tito celníci už byli propuštěni ze služebního poměru. V souvislosti se zjištěnými poznatky došlo k personální výměně vedoucího celní pobočky a k výměně vedoucích směn na hraničním přechodu Vojtanov," uzavřel Barták.

Stíhání se nevyhnulo ani jejich osmi komplicům, například příjemcům zboží, či organizátorům transakce.

Celníci mají protikorupční linku
Celní správa podle Bartáka už před několika lety zahájila tvrdý boj proti korupci svých zaměstnanců. Generální ředitelství cel proto zřídilo telefonní linku 261 333 999, kam mohou lidé telefonovat své náměty a informace.

V září například policie obvinila sedm celníků ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatků. Detektivové dopadli i dvojici deklarantů, kteří zastupovali dovozce ojetin a na hraničních přechodech upláceli. - více zde.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lékař souzený za výměnu krve kvůli jízdě v opilosti má mírnější trest

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14....

Domažlický soud zmírnil trest bývalému primáři chirurgie tamní nemocnice. Michal Kravec už dříve dostal podmínku,...

Jsem v lese a zraněná, nemůžu chodit, volala žena policistům

Ilustrační foto.

Policisté na Chebsku pátrali v lese po ženě, která se na procházce se psem zranila a nemohla chodit. Nevěděla ani, kde...

Lidé pomáhají rodině z vyhořelé hájenky. Přišla o všechno

V dřevěné hájence, kterou pohltil požár, žila rodina se třemi dětmi.

Pětičlenné rodině z vyhořelé hájenky na Táborsku nabízejí lidé pomoc. A protože Kajetín spadá pod obec Choustník,...

Najdete na iDNES.cz