Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie: Šrejber stahuje peníze do USA

aktualizováno 
- Policie v poslední době zaznamenala řadu signálů, které nasvědčují tomu, že se bývalý spolumajitel Třineckých železáren a sponzor ODS Milan Šrejber nehodlá v České republice hned tak objevit. Šrejber žije od letošního února ve Spojených státech, kam se podle policistů uchýlil, aby nemusel svědčit v procesu s Liborem Novákem a vyhnul se hrozbě dvanáctiletého vězení ve svém vlastním procesu.

"Má v zahraničí obchodní jednání," tvrdí jeho advokát Stanislav Balík. Úřady jsou však jiného názoru.

"Máme poznatky o tom, že se vrátit nechce. Má v Americe pronajatý dům. Zachytili jsme například nějaké pohyby na účtech, které by nasvědčovaly tomu, že svůj majetek stahuje do zahraničí.

Dokonce se na pár dní utajeně objevil i tady doma, zřejmě aby si vyřídil i tyto záležitosti," uvedl jeden z policistů, který má o Šrejbrově pobytu v Americe informace.

Advokát Balík přesto trvá na nevině svého klienta. Policie i žalobce jsou nicméně přesvědčeni, že Šrejbrova vina je již dostatečně prokázána.

"Důkazů pro nepodmíněný trest je dost," konstatoval státní zástupce, který má případ na starosti.

Důvody, proč Šrejber s návratem nespěchá, mohou být v podstatě jen dva:

1.
V Novákově kauze ještě nepadl pravomocný rozsudek a je možné, že v dalších kolech se soudy pokusí znovu dostat podnikatele na svědeckou lavici. Šrejbrovo svědectí je přitom klíčové.

Jeho sedmiapůlmilionový dar ODS maskovala vymyšlenými sponzory Bácsem a Sinhou. Soud navíc nyní konstatoval, že i tyto peníze přišly v souvislosti s privatizací Třineckých železáren.

Ty ve stejné době, kdy přišly dary ODS, získala firma Moravia Steel, jejímž spolumajitelem byl právě Šrejber. Podezřením, že pět let stará privatizace železáren byla ovlivněna politickou korupcí, se policie stále zabývá.

2. Šrejbrovi hrozí až dvanáctileté vězení za zneužití informací v obchodním styku, kvůli kterému měl původně už příští pondělí stanout před soudem. Tato kauza nijak nesouvisí s ODS, týká se jeho firem. Policie a žalobce dospěli k závěru, že Šrejber v letech 1995 a 1996 obohatil o čtrnáct milionů svou firmu Šrejber Tennis Investing nezákonnými obchody, které poškodily podílové fondy, jež podnikatel spravoval. Tyto finanční operace podle obžaloby Šrejber uskutečnil na základě informací, které nejsou veřejné. Na tuto transakci upozornilo policii ministerstvo financí, které kvůli ní uložilo Šrejbrovi pokutu deset milionů korun.

Šrejbrův advokát Stanislav Balík trvá na tom, že se jeho klient nemá čeho bát, a nemá proto důvod před spravedlností utíkat. Obhájce je totiž přesvědčen, že Šrejber bude ve svém procesu zproštěn viny. "Obžaloba není po právu. Ke spáchání trestného činu evidentně nedošlo.

V obžalobě jsou uvedena nepravdivá tvrzení jako například to, že v době od 20. června 1996 do 26. listopadu téhož roku měly klientovy firmy shodný předmět činnosti - obchodování s cennými papíry. Další obdobnou zavádějící nepravdou v obžalobě je tvrzení, že od 15. prosince 1995 do 19. června 1996 byl Milan Šrejber předsedou představenstva společnosti Šrejber Tennis Investing-Investiční fond," prohlásil Balík, který případ označuje jako právnický rozpor mezi paragrafy trestního zákona a zákona o obchodování s cennými papíry.

Ani on neví, kdy se jeho klient z Ameriky vrátí. "Já se vám přiznám, že jsem s ním v této souvislosti nemluvil. Záleží na tom, kdy bude znám nový termín hlavního líčení jeho případu. Ptát se na to nyní nemá cenu," řekl Balík.

Soudní proces se Šrejbrem zcela jistě nezačne dříve než na podzim
Podnikatel totiž dosud nepřevzal obžalobu a soud mu ji nyní posílá na adresu, kterou uvedl jako místo pobytu v Americe. "Jde to cestou právní pomoci a ta je zdlouhavá, " připustila soudkyně Dana Pacholíková, která bude o vině či nevině Šrejbra rozhodovat. "Do té doby, než budu vědět, že obžalobu převzal nebo že jej americké úřady nezastihly, je bezpředmětné, abychom se bavili, co bude dál," dodala.

Pokud by Šrejber obžalobu nepřevzal nebo se odmítl na další kolo soudu dostavit, soud jej může odsoudit v nepřítomnosti.

Když jej pošle do vězení, úřady by na něj vydaly mezinárodní zatykač a pátral by po něm Interpol. Právě v Americe by se v takovém případě mohl někdejší čtvrtfinalista US Open z roku 1986 a držitel bronzové medaile za čtyřhru na olympiádě v roce 1988 cítit poměrně bezpečně. Se Spojenými státy má sice Česká republika uzavřenu dohodu o vydávání osob, ta je však stará několik desetiletí a záleželo by na americké justici, jestli by vydala někoho za trestný čin, který ve smlouvě není výslovně zmíněn.

Policie původně Šrejbra vyšetřovala i kvůli podezření ministerstva financí, že se snažil legalizovat peníze pochybného původu. Nic takového se však neprokázalo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz