Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie si na nové pistole počká

aktualizováno 
P r a h a - Policisté budou ještě nejméně rok nosit nespolehlivé pistole, jejichž selhání již zavinilo zranění, a dokonce smrt několika lidí - i třetí pokus ministerstva vnitra o veřejnou zakázku na přezbrojení totiž zkrachoval.
Žádná ze zbraní, s nimiž o třičtvrtěmiliardovou zakázku usilovaly Uherskobrodská zbrojovka a firma Thomas CZ (zastupující německého výrobce zbraní Walther), nesplnila požadavky soutěže.
Oficiálně dosud ministerstvo vnitra tyto informace nezveřejnilo. Zatím má totiž k dispozici jen výsledky zkoušek nabízených pistolí, podle nichž obě firmy propadly, a nyní se čeká na stanovisko výběrové komise.

"Zkoušky dopadly tak, jak říkáte. Je to opravdu tak, i když to ještě není oficiální," potvrdil policejní prezident Jiří Kolář.
V praxi to tedy znamená, že soutěž bude muset být podle zákona zrušená a resort pravděpodobně vypíše novou. Ministerstvo přesto bude muset vrátit do rozpočtu 60 milionů, které mělo pro letošek na nové pistole vyčleněné. Pokud bude další soutěž uzavřena v příštím roce a vybere se vítěz, policisté dostanou zbraně nejdřív na podzim. "Je to ta nejhorší možnost, které jsem se bál. Je to katastrofa," dodal policejní prezident.
I pro další měsíce tak platí Kolářův rozkaz z loňského roku, který policistům zakazuje nosit pistole s nábojem v komoře.
Tímto krokem se policejní prezident pokusil snížit riziko nechtěných výstřelů, kterých bylo za posledních let několik.
Naposledy vyšla taková rána z pistole policisty přesně před rokem v Jindřichově Hradci a vážně zranila náhodného chodce Tomáše Bubeníka. Život mu zachránila jen okamžitá operace.
Právě po tomto incidentu ministerstvo vnitra oficiálně přiznalo, že dosavadní policejní pistole z uherskobrodské zbrojovky nejsou zcela spolehlivé. Interní údaje resortu dokonce hovoří o tom, že nevyhovujících je přes 90 procent služebních pistolí.

FIRMY NECHTĚJÍ NIC KOMENTOVAT
Představitelé ani jedné z neúspěšných firem včera nechtěli nejnovější vývoj kolem zakázky komentovat. "Naše reakce je nula. Oficiálně nic nevím a o neoficiálních informacích se bavit nebudu," řekl předseda představenstva společnosti Thomas CZ Jiří Tomeš.
Stejně stručný byl i Milan Káňa za Českou zbrojovku Uherský Brod, který ovšem neskrýval překvapení: "Je to pro nás nová informace. Rozhodně jsme to nečekali." Výsledky zkoušek jsou nepříjemné zejména pro uherskobrodskou zbrojovku, jejíž činitelé sami přiznávají, že právě tato zakázka je pro ně ze strategického hlediska důležitá. "Výsledek tohoto výběrového řízení výrazně ovlivní naši úspěšnost na zahraničních trzích," prohlásil před časem generální ředitel firmy Jiří Martinec.
Milan Káňa k tomu včera dodal, že České zbrojovce jde nyní o prestiž: "Kdyby česká policie nebyla vyzbrojena zbraněmi z této zbrojovky, každý zahraniční odběratel by si řekl: Když si je nevybrala ani česká policie, tak to mají určitě špatnou kvalitu." Česká zbrojovka Uherský Brod přitom pohořela už v předchozí soutěži na přezbrojení policie. Tehdejší ministr vnitra Jan Ruml veřejně potvrdil, že zbraně této firmy před třemi lety nesplnily požadovaná kritéria. "Uherský Brod při vědomí toho, že je pro nás možná jediným oslovitelným partnerem, ty podmínky nesplnil. Prostě se na to vyflákli. Neinvestovali do nových technologií, nesplnili všechny parametry," řekl Ruml.

NEČAS: ŘEŠENÍM JE KVALITNÍ SOUTĚŽ
I v nyní probíhající soutěži policejní prezidium čelilo podezření, že se snaží hrát uherskobrodské zbrojovce na ruku. Podmínky soutěže totiž značně omezily konkurenční prostředí a o zakázku se nakonec přihlásily jen dvě výše zmíněné firmy. Pochybnosti o zadání dokonce přiměly experty ministerstva k tomu, že poslali stížnost do parlamentu.
Předsedovi sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petru Nečasovi napsali, že se vedení resortu snaží Českou zbrojovku protežovat. "Vedení resortu nestojí o principy volné hospodářské soutěže," napsali ve stížnosti, kterou podepsali plnými jmény.
Poslanec Nečas nyní tvrdí, že jedinou cestou pro ministerstvo vnitra je nenapadnutelné, kvalifikované výběrové řízení. "Máli mít veřejné výběrové řízení smysl, musí vyžadovat konkurenci. Pokud má být konkurence jen stafáží a výsledek řízení je předem znám, je to fraška. Pak je poctivější říci otevřeně, že ministerstvo chce oslovit jednoho uchazeče a použít k tomu paragraf 50 zákona o zadávání veřejných zakázek," míní Nečas, který hodlá s ministrem vnitra na téma pistole promluvit ihned, co dostane oficiální informaci o vývoji v soutěži.
Přezbrojení policie se táhne od roku 1995, kdy odborníci resortu poprvé varovali, že policisté používají nebezpečné pistole a je třeba je vyměnit. Zatím poslední vyhlášená soutěž v roce 1996 musela být zrušena v zásadě ze stejných důvodů jako nyní - uchazeči nenabídli pistole, které splňují požadavky na služební zbraň. Peníze, které musel resort kvůli zrušeným tendrům vracet do rozpočtu (jde o sumu přesahující 300 milionů), by přitom stačily na přezbrojení minimálně půlky policejního sboru.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz