Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie šetří, zda Dzurinda porušil zákon

  0:01aktualizováno  0:01
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda se ocitl pod ostrou palbou kritiky. Ukázalo se, že premiér zřejmě porušil zákon, když nahlížel do bezpečnostní prověrky šéfa Národně bezpečnostního úřadu Jána Mojžíše. Ta se našla u Drzurindy v trezoru. Premiér k takovým informacím nemá mít přístup.

"Prověrka šéfa NBÚ, která je součástí bezpečnostního tajného spisu, kolovat nemůže. Je to nestandardní postup," řekl předseda branně-bezpečnostního parlamentního výboru Robert Kaliňák z opoziční strany Směr. "Pokud se podezření potvrdí, zpochybní to celý proces bezpečnostních prověrek na Slovensku," dodal.

Dzurindovi dal spis šéf slovenské tajné služby Ladislav Pittner. Ten svůj krok obhajuje a říká, že premiér má na tyto informace právo.

Případ nyní prošetřuje policie, která začala trestní stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele a únik utajovaných skutečností. Jeho příznivci i oponenti varují, že skandál může nabýt velkých rozměrů.

"Pokud se to prokáže, je to obrovský problém. Zatím však platí presumpce neviny," citoval deník Sme Bélu Bugára, šéfa vládní Strany maďarské koalice. "Situace je velmi nepřehledná. Hraje se vysoká hra o osud premiéra a budoucí složení vlády," hodnotí situaci slovenský analytik Michal Vašečka.

Jméno Jána Mojžíše už dlouho víří vody slovenské vládní koalice. Dzurinda se ho před čtrnácti dny pokusil odvolat kvůli "totální ztrátě důvěry" - co se pod těmito slovy skrývá, to si premiér nechává pro sebe.

Informace poskytl pouze svým ministrům, kteří o výměně v čele NBÚ rozhodují. Polovina z nich odvolání Mojžíše odmítla s odůvodněním, že je premiérovy informace nepřesvědčily.

Proti byl také Dzurindův někdejší spojenec a ministr obrany Ivan Šimko, jehož hlas byl pro volbu klíčový a rozhodl o Mojžíšově setrvání ve funkci. Šimko byl "za trest" ze svého postu odvolán.

Výměna ministra a plánované změny na pozici šéfa velmi citlivého úřadu zaskočily zahraničí. Americká a britská ambasáda v Bratislavě navíc vyjádřily Mojžíšovi i Šimkovi důvěru.

Osud Mojžíše se nicméně zdá zpečetěn. Premiér včera získal dalšího spojence ve vládě, ministrem hospodářství se stal šéf Aliance nového občana Pavol Rusko, který se už dříve vyjádřil, že argumenty pro odvolání Mojžíše jsou pádné. Další zálohou bude zřejmě i Šimkův nástupce, příští ministr obrany, Juraj Liška. Ten bude jmenován v následujících dnech.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz