Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie šetří rvačku tenorů filharmonie

  1:00aktualizováno  1:00
Podezřením, že jeden ze zpěváků v Pražském filharmonickém sboru je utlačován kvůli židovské víře, se musí zabývat policie, ministr kultury Dostál i zemský rabín Sidon. Když se v červenci na zkoušce filharmonie poprali dva tenoři, vypadalo to jen na konflikt na pracovišti.

Spor kolegů Michala Foršta a Zdeňka Kazdy však nyní přerostl ve vyšetřování, zda ve váženém uměleckém sboru nebují antisemitismus.

Oba zpěváci popisují osudný konflikt velmi rozdílně. "Fyzicky mě napadl a řekl: Ty židovská svině, my tě odsud stejně dostaneme!" říká Foršt, jenž se hlásí k židovské víře.

"Něco podobného už mi řeklo více lidí," dodává. Na kolegu už proto podal trestní oznámení. Verze Tomáše Kazdy se shoduje v jediném - přiznává, že "trochu silněji zatřásl ramenem" Forštovi, jímž se nechal vyprovokovat. Odmítá však obvinění z antisemitismu.

"Jsem člověk, který rád jezdí do Izraele. Kdybych si měl vybrat druhou zemi, kde žít, byl by to právě Izrael. Tamní kultura je mi blízká." Kromě policie se o případ zajímá i vrchní zemský rabín Karol Sidon, který vyslechl Foršta.

"Věřím mu. Podepsal jsem se pod výzvu, aby případ prošetřil ministr kultury," podotkl Sidon. Ministr Pavel Dostál nechává vyšetřování na policii.

Prý na sebe chce upozornit
Šéf filharmonie Petr Daněk považuje celý případ za účelovou kampaň, jejímž cílem je jeho odvolání a poškození sboru. "Je to vzpoura průměrných hudebníků, kteří se obávají o svou další existenci," tvrdí Daněk v narážce na Foršta, jehož označuje za "problémového člověka".

V tom se s ním shoduje i většina členů sboru - jsou na straně Zdeňka Kazdy. Tvrdí, že Foršt nemá moc přátel a teď na sebe chce jen upozornit. "Je to celé notně zveličené, jenom se vytvářejí zástupné problémy," míní třeba Milada Čejková.

Žid nechtěl zpívat na mši
Celý spor začal už před časem v Litomyšli, kde filharmonici vystupovali. Michal Foršt tehdy nechtěl vystoupit kvůli své židovské víře na katolické mši. Vystoupit byl pak donucen.

Umělecká rada filharmonie (v níž sedí i jeho rival Kazda) ho pak potrestala důtkou za porušení pracovní kázně. Následně Foršt nebyl zařazen na zájezd souboru do rakouského Salcburku, což kritizovaly i odbory.

"Po pracovněprávní stránce tím byl jednoznačně diskriminován," poukazuje odborový předák Tomáš Hanzl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Roudnici hořela hala strojíren, hasiči požár krotili dvě hodiny

Zásah hasičů u požáru bývalé průmyslové haly v Roudnici.

Dvě hodiny bojovali hasiči s plameny, které pohltily nevyužívanou průmyslovou halu v Roudnici nad Labem. Při jejím...

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz