Policie se zabývá krizí v přerovské nemocnici

Téměř polovina z pětaosmdesáti lékařů přerovské nemocnice podepsala prohlášení a petici, v nichž kritizují současné vedení a žádají odchod ředitele Pavla Václavíka. Ten s jejich výhradami nesouhlasí a zvažuje trestní oznámení na neznámého pachatele za šíření poplašné zprávy o tom, že spor ohrožuje zdravotní péči. Krizí v nemocnici se začala zabýva policie.
Lékaři kritizují neschopnost ředitelství dohodnout se na přesčasových službách a dodržet novelu zákoníku práce, obávají se odchodu odborníků a žádají o pomoc zvenčí.

Vedení si ale nechalo udělat analýzu, která tyto informace nepotvrdila, řekl na tiskové konferenci Václavík. "Naši pacienti přitom chodí do nemocnice méně, protože jsou poplašeni těmito zprávami," dodal.

Zástupci nespokojených lékařů v pondělí prohlásili, že komunikace ředitelství s lékaři dospěla do takové krize, že už je ohrožena péče o pacienty i chod několika oddělení. Krizi podle nich vyřeší jedině zásah zřizovatele, a to i za cenu odvolání ředitele.

Šéf nemocnice Pavel Václavík ovšem tvrdí, že hodlá jednat, odlivu schopných lidí se nebojí a o odstoupení neuvažuje. Přednosta okresního úřadu, který nemocnici řídí, Miloslav Přikryl, tvrdí, že se s ním lékaři nespojili.

"Obávám se, že všechny snahy o vylepšení komunikace se současným vedením selhaly a že už není jiná cesta," řekl lékař oddělení ARO Zdeněk Plhal. Pokud se nepodaří okresnímu úřadu vyřešit současnou krizi, jsou lékaři v krajním případě připraveni po dohodě s odbory vyhlásit stávkovou pohotovost. "To je ale skutečně poslední možnost. Nechceme, aby věci došly tak daleko. Problémy uvnitř nemocnice nesmí postihnout pacienty," tvrdí neurolog Petr Sperling.

"V atmosféře strachu, kterou ředitelství už rok a půl vytváří, se nedá dál pracovat," konstatoval chirurg Martin Mráz. Ten stejně jako ostatní lékaři mluví o nepřípustném tlaku vedení na lékaře, který hraničí až s vydíráním.

Ředitel nemocnice Václavík ovšem trvá na tom, že je ochoten přistoupit na všechny rozumné návrhy jak primářů, tak odborů, které povedou ke zlepšení situace. "Na druhou stranu se domnívám, že řada sporných bodů s lékaři je spíš osobních a nevypovídá o mých schopnostech řídit nemocnici. Ty ať jsou posuzovány podle konkrétních výsledků mé práce. Domnívám se, že za tyto výsledky, především rozvoj přerovské nemocnice v posledních letech, se nemusím ani v nejmenším stydět. Proto odstoupit nehodlám," uvedl Pavel Václavík.

"Chápeme, že ředitel v nemocnici sice hodně vybudoval, vybavil oddělení drahými přístroji, ale na těch nemá leckde kdo pracovat. Nemocnice nestojí na nových budovách, ale na lidech," míní lékař Zdeněk Plhal. "Ředitel například podmiňoval souhlas s atestací mladým lékařům jejich podpisem na smlouvě o přesčasech nad zákonem daný limit 150 hodin ročně," uvedl doktor.

Bouřlivé události v nemocnici odstartovala minulý týden rezignace primáře chirurgie, který stál v jejím čele třináct let. Lékaři požadují jeho návrat a kritizují vedení za to, že primáře k odchodu z funkce donutilo. "Byl vystaven nepředstavitelnému tlaku, neustálým překážkám, ponižování a osočování. Přitom jde o odborníka, jehož kvality dávno přesáhly hranice okresu. Každé jiné vedení by ho nosilo na rukou a ne donutilo k rezignaci. Pokud se tak stalo, jde o hrubou chybu ředitelství, kterou by měl řešit zřizovatel. Ten však situaci stále podceňuje," míní Mráz.

"Krize v nemocnici se netýká jen chirurgie, je to záležitost celé nemocnice. Loni odešli tři výborní lékaři, teď chtějí odejít nejméně tři další těžce nahraditelní odborníci. V době, kdy se každá firma přetahuje o podobné mozky, je to neomluvitelná manažerská chyba vedení," řekl Plhal.

Ředitel Václavík nepopírá, že v nemocnici existuje napětí kolem dosud nevyřešených přesčasových služeb lékařů. Odmítá ale, že by v nemocnici vládla atmosféra strachu. Přednosta okresu Miloslav Přikryl (US) minulý týden uvedl, že události v nemocnici považuje za její vnitřní záležitost. "Teď se k vývoji nemohu vyjádřit, protože jsem nic bližšího o posledních událostech neslyšel. Lékaři se na mě zatím neobrátili," řekl Přikryl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video