Policie se snaží stíhat propagaci komunismu

Š u m p e r k - Teprve nyní, poprvé od roku 1989, bylo zahájeno stíhání proti osobě propagující komunismus. Vyšetřovatelé v Šumperku obvinili z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů Davida Pěchu, který ve svém samizdatovém časopise Pochodeň a na internetu vyzýval k návratu starých pořádků, k diktatuře proletariátu, znárodnění a revoluci - a pokud to bude nutné, i za pomoci ozbrojeného boje.
Co například napsala Pochodeň
"Pouze revoluční svržení soudobého systému, rozbití celého kapitalistického státu a opětovné znárodnění všech hlavních podniků ve prospěch většiny, pouze obnovení socialismu a proletářské diktatury proti hrstce soudobých parazitů je jedinným východiskem ze současné bídy i bezpráví obyčejných lidí."
Z článku Ožebračovaní lidé si musí pomoci jen vlastním bojem!
Je naší povinností ukázat je a oznacit je za zlocinné zrádce, kterí svou rodnou vlast prodali za cizácký peníz. Víme však, že nikdo z nich neujde spravedlnosti a jednou stanou pred soudním tribunálem!"
K fotografiím desítky predních politiku
"Stále znova a znova se ukazuje, že dokud nebude v revoluci svržena a vyvlastněna vládnoucí třída velkých soukromých majitelů, stále více srůstajících s vykořisťovatelským státem a dokud nebude tento stát rozmetán, zničen a nahrazen státem pracujících, žádná demokracie ani sociální spravedlnost prostě nebude možná!!"
Z článku Statečné demonstrace v Seattlu - další obraz "demokracie"
"Tento případ určitě není prvním projevem komunismu v naší zemi. Bohužel se to zatím opomíjelo a myslím, že to odráží celkový pohled společnosti na minulou dobu," uvedl mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb, o jehož posudek se obvinění opírá.

Na základě paragrafu o propagaci nedemokratických hnutí, ze kterého Ústavní soud vyškrtl závorku, kde byl komunismus výslovně jmenován, byli dosud obviňováni pouze stoupenci neonacistických hnutí.

"Z historické zkušenosti je zřejmé, že takové jednání pokaždé vedlo k potlačení práv a svobod. Proto bude muset své výroky objasnit při výslechu," prohlásil na Pěchovu adresu vyšetřovatel případu Vlastimil Flášar ze Šumperku.

Úřad vyšetřování v Praze včera potvrdil, že Pěchovo stíhání je první po listopadu 1989, kdy policie začala v této souvislosti vyšetřovat i levicového extremistu.

"Lidé sice chápou, že komunismus škodil, ale bojí se již položit rovnítko mezi komunismem a fašismem. Přitom každý politolog řekne, že ultralevice a ultrapravice je to samé," tvrdí mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb.

Komunistický režim přitom za čtyřicet let svého trvání z politických důvodů popravil přes dvě stovky lidí, statisícům zničil v kriminálech zdraví a ostatním upíral základní lidská práva a svobody.

"Extremistickým aktivitám je prostě nutné se nějak postavit. Asi by to bylo bez problémů, kdyby uváděl, že chce svých myšlenek dosáhnout pokojnou, parlamentní cestou," upřesnil šumperský vyšetřovatel Flášar.

Dvaadvacetiletého Pěchu kvůli jeho výrokům prověřovala policie v minulých letech již několikrát, nikdy ale nenašla takové důkazy, aby mohl být obviněn. Pěcha se totiž se svými názory nijak neskrývá a mnohokrát je veřejně opakoval na různých demonstracích radikálních komunistů, kde bývá zejména s bývalým příslušníkem StB Ludvíkem Zifčákem z Bruntálu. Pěcha se také hlásí například k Josipu Visarionovičovi Stalinovi nebo Klementu Gottwaldovi.

"Pokud budu za vydávání Pochodně odsouzený, budu to považovat za politickou špinavost. Ukazuje se, komu slouží tento systém, jen bohatým a sytým. Jak si někdo dovolí kritizovat posvátná práva soukromého vlastnictví a bojovat proti nim, nastoupí represe. Jen jsem konstatoval, že stát musí počítat s tím, že bude boj, protože takový systém musí skončit revolucí a převratem," hájí se Pěcha. Tvrdí také, že vydávání Pochodně v žádném případě nezastaví.

Pěcha je kromě toho stíhán i pro pomluvu a šíření poplašné zprávy. V novinách navíc napsal, že čeští vojáci, kteří neuposlechnou rozkaz, mohou být ve válečném stavu podle direktiv NATO zastřeleni nebo že v případě nepokojů před velvyslanectvími členských států NATO v Praze mohou takzvanné pohotovostní pluky střílet do demonstrantů. Desítku předních politiků země kromě toho označil za zločince a zrádce.

Náměstek hlavního Úřadu vyšetřování v Praze a specialista na stíhání politického extremismu Jan Chmelík ovšem soudí, že Pěchovo stíhání za propagaci komunismu je problematické. "Ústavní soud myšlenku propagace komunismu jako hnutí zamítnul, proto si myslím, že takové stíhání není moc na místě," míní Chmelík, který ale upozornil, že nezná veškeré podrobnosti případu.
"Zcela určitě ale nikdo za podobnou věc ještě stíhán nebyl."
Komunisté tvrdí, že Pěchovy pohnutky chápou. "Jsme strana, která se pohybuje v rámci ústavního pořádku a nemůžeme podporovat výzvy k ozbrojeným akcím. Na druhé straně ale chápeme nespokojenost některých lidí s dnešním stavem společnosti," prohlásil místopředseda parlamentní KSČM Jiří Dolejš.

Pěchovo stíhání může nyní zvrátit státní zastupitelství v Šumperku, které v těchto dnech podrobně studuje celý spis. Pokud by se mladý komunista dostal k soudu, hrozí mu tam až osm let vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video