Milan Jančík, manžel Lenky Jančíkové, ve svém voze

Milan Jančík, manžel Lenky Jančíkové, ve svém voze | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Policie se ptá úředníků, proč vrátili Jančíkové řidičák

  • 210
Úředníci na pražském magistrátu nechávali promlčet dopravní přestupky známých lidí, manželce starosty Prahy 5 Lence Jančíkové vrátili řidičák dříve, přestože dál jezdila v autě bez něj. Kauzu, na kterou upozornila MF DNES, teď prověřuje policie. Podle svědků se situace na magistrátu výrazně zlepšila.

Protikorupční policie začala prověřovat odpouštění trestů prominentům na odboru dopravních přestupků pražského magistrátu. Vlivní lidé tam podezřelým způsobem unikali potrestání za nejzávažnější dopravní přestupky. Na případ v březnu upozornila MF DNES.

Policie zkoumá, proč úředníci odpustili část trestu například manželce starosty Prahy 5 Lence Jančíkové, hokejistovi Petru Nedvědovi či podnikateli Vlastimilu Spěvákovi. A zda za tím nebyla korupce.

Na kauzu zareagoval i magistrát. Odvolal šéfa odboru Zbyňka Bernata, který je stíhán pro nepřímé úplatkářství. A zpřísnil kontrolu nad úředníky, kteří vyřizují dopravní přestupky řidičů. "Udělali jsme všechno pro to, abychom podobným praktikám zabránili," říká náměstek primátora Rudolf Blažek.

V příštích dnech magistrát vypíše výběrové řízení na nového ředitele. Podle informací MF DNES by to měl být někdo zvenčí, kdo není s odborem nijak spjatý. "Na výběru si dáme mimořádně záležet, aby už k podobným věcem nikdy nedošlo," ubezpečuje Blažek.

"Řidiči si stěžují, že jsme přísní"

Zlepšení si pochvaluje i důvěryhodný a o poměrech na magistrátu dobře informovaný zdroj. "Situace je teď nesrovnatelná s minulostí. Nikdo už jen tak trestu neujde. Řidiči si dokonce stěžují, že dřív si to dokázali zařídit a už to nejde," tvrdí zdroj.

Kauza

Jízda Jančíkové

22. 6. 2008
Žena starosty Prahy 5 jede po Praze 127 km/h (v místě se smí jet 80 km/h). Změří ji radar.

6. 11. 2008
Jančíková přiznává vinu.

12. 1. 2009
Dostává zákaz řízení (od 17. 3. do 17. 9. 2009).

7. 7. 2009
Policie informuje magistrát, že Jančíková je podezřelá z řízení vozidla bez "řidičáku".

7. 9. 2009
Jančíková žádá o prominutí zbytku trestu, přestože v době zákazu řídila.

10. 9. 2009
Odbor dopravních přestupků jí zbytek trestu odpouští.

Svědek na začátku roku popsal MF DNES důmyslný systém "omluvenek" pro prominenty. "Přijde nadřízený a řekne úředníkovi, že s tímto případem se nic dělat nebude. Řidič se poté předvolá, on se ale omluví a referent to akceptuje. Takhle se to protahuje rok, kdy se případ promlčí," vysvětlil svědek. Svá slova doložil spisy zvýhodněných lidí.

Příklad nestandardního přístupu byl přestupek hokejisty Petra Nedvěda. Ten v květnu 2008 jel v červeném ferrari po pražském nábřeží Ludvíka Svobody rychlostí 93 km/h. "Kdo překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více, musí mu být uložena pokuta a zákaz řízení," praví zákon. Nedvěd však o řidičák nepřišel. "Nenosím v hlavě dopravní přestupky," odmítl se k případu vyjádřit.

Detektivové nyní vážné podezření prověřují. Na služebně už vypovídalo několik úředníků. Policie však zatím nezačala nikoho stíhat, proto odmítá případ komentovat.

Úředníci odboru dopravních přestupků postupovali podivně i v případě Lenky Jančíkové, manželky starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Ta jela v červnu 2008 pražskou ulicí 5. května rychlostí 127 kilometrů v hodině. Povolena tam byla osmdesátka.

Podle zákona tedy musela přijít pokuta 5 až 10 tisíc korun a navíc zákaz řízení od půl do jednoho roku. "Jsem si svého přestupku vědoma," přiznala se Jančíková.

Referentka odboru dopravních přestupků skutečně tedy rozhodla, že Jančíková přijde o řidičský průkaz na půl roku a zaplatí pět tisíc korun. Starostova manželka však řídila dál. A dál sbírala přestupky. Policie informovala magistrát, že Jančíkovou zastavila a zjistila, že usedá za volant bez řidičského průkazu.

Jančíková přesto požádala o prominutí zbytku trestu a úředníci jí vyhověli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video