Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na schůzi Sněmovny, kde její kolegové policii...

Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na schůzi Sněmovny, kde její kolegové policii neumožnili policii, aby Kailovou stíhala do doby, než jí skončí mandát. | foto: ČTK

V případu Kailové jsme nepostupovali zdvořile, omluvil se šéf policie

  • 10
Policie v případu stíhání poslankyně Zuzany Kailové nepostupovala zcela zdvořile a standardně. V dopisu předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi to napsal policejní prezident Tomáš Tuhý. Omluvil se například za to, že policie vedení sněmovny informovala opožděně. Poslanci Kailovou v úterý odmítli vydat ke stíhání.

Hamáček dostal dopis od Tuhého už na začátku května, poslancům je rozeslal právě v úterý, kdy se ve sněmovně rozhodovalo o vydání poslankyně ČSSD ke stíhání.

Kailová si před hlasováním stěžovala, že se o vlastním stíhání dozvěděla až z médií (více o jednání sněmovny čtěte zde). Hamáčkovi zase vadilo, že ještě než byl požádán o souhlas s vydáním poslankyně, byly informace o plánované žádosti policie zveřejněny.

Tuhý mu v dopise odpověděl, že postup police v tomto případě "nebyl zcela zdvořilý, a to nejen vůči vám, jako předsedovi Poslanecké sněmovny, ale ani vůči členům mandátního a imunitního výboru sněmovny či instituci jako takové".

Zároveň ale Tuhý v dopise uvádí, že zveřejnění jmen trestně stíhaných osob bylo zcela v souladu s právními předpisy. Právo na ochranu soukromí bylo podle policejního prezidenta převáženo veřejným zájmem, "byť standardním postupem policie rozhodně není uplatňování práva veřejnosti na informace v plném rozsahu".

Za nešťastné pak Tuhý považuje neúplné zveřejnění závěrů přezkumu postupu Krajským ředitelstvím policie Ústeckého kraje. "Dovolím si tvrdit, že se v tomto případě zcela jistě nejednalo o standardní postup policie, ale o ojedinělý exces, kterého se policie do budoucna zcela jistě vyvaruje," napsal policejní ředitel.

Policie podezírá poslankyni a ústeckou radní Kailovou v souvislosti s projektem vítání občánků v Ústí nad Labem z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázka na projekt za více než pět milionů korun odporovala prý požadavku na hospodárnost a byla zbytečná.

Kailová označila obvinění za absurdní, vítání občánků pokládá za velkou společenskou událost a nejúspěšnější projekt v Ústí. V případu už policie obvinila primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka. Mandík proti obvinění podal stížnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video