Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie se chystá na taxikáře

  7:58aktualizováno  7:58
Praha - Taxikáři, kteří zcela běžně, a navíc beztrestně okrádají zákazníky, by se konečně měli začít bát postihů. Pozornost, kterou takovým případům věnovala v posledních dnech média, totiž konečně donutila úředníky a policisty, aby se začali tímto problémem důsledně a systematicky zabývat. V úterý se konala první schůzka, které se zúčastnili pracovníci magistrátu, zástupci Českého metrologického institutu a státní i městské policie.
"Do čtrnácti dnů budeme mít k dispozici právní rozbory, které nám ukážou možnosti, jak nepoctivým taxikářům zabavovat přístroje na okrádání cestujících nebo i jejich vozidla, pokud například předražují jízdné," uvedl ředitel magistrátního úřadu Zdeněk Zajíček.

"Podařilo se nám také získat prvních pět kontrolorů ovládajících cizí jazyky, kteří budou taxikáře prověřovat v terénu," dodal.

Pražští radní tvrdí, že jim zákon neumožňuje potrestat taxikáře, kteří užívají přístroj Turbo, jenž přičítá ujeté kilometry. Kontrolorovi totiž nedovoluje prokázat, že je přístroj ve voze namontován.

"Pokud však získáme možnost zabavit věc, kterou je páchán přestupek, bude možné Turbo najít a nepoctivého taxikáře postihnout. Záviset to určitě bude i od výše způsobené škody," uvedl ředitel Zajíček s tím, že právní rozbory si nechal magistrát zpracovat už před dvěma lety. "Tehdy jsme žádnou možnost pro účinný zásah neměli. Možná se od té doby situace zlepšila," řekl.

Zástupci Českého metrologického institutu zahájí rozsáhlou inspekci ve firmách, které přístroje na přičítání ujetých kilometrů montují. Ty totiž mají od státu licenci na pouhou instalaci tachometrů. Pokud jim kontrola prokáže, že přístroje upravovaly, mohou o licenci přijít.

Podle náměstka primátora Martina Hejla je postih nepoctivých taxikářů limitován současnými nedokonalými zákony. "Navíc se nám už několikrát stalo, že jsme taxikářům vyměřili poměrně vysoké pokuty, které potom ministerstvo dopravy v odvolacím řízení nepochopitelně snížilo," řekl.

Pražští radní také kritizují poslance za to, že dosud nezměnili stav, kdy taxikář, který přijde o licenci v Praze, si o ní může v jiném městě opět požádat. "Limitovaný by měl být i počet vozidel taxislužby v metropoli," uvedl primátor Jan Kasl.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz