Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie se chovala nekorektně

  10:16aktualizováno  10:16
Novinářka je podrobena šestiapůlhodinovému výslechu. Musí policii odpovídat na otázky, jako co mínila výroky, které pronesla na obrazovce televize jako moderátorka publicistického a diskusního pořadu. Musí odpovídat policii na otázky týkající se způsobu jakým formulovala otázky které kladla hostům svého pořadu. Policie jí vyslýchá jako podezřelou z trestné činnosti.

Pokud se vám zdá, že se jedná o informaci Amnesty International z nějaké exotické země, které vládne extrémní pravicový nebo levicový diktatorský režim, jste na omylu. Ačkoliv není vyloučeno, že se taková informace v příští zprávě Amnesty International objeví, něco podobného není pozorovateli demokracie tolerováno a není to jako maličkost přehlíženo ani u takových zemích jako jsou latinskoamerické nebo africké diktatury.Tentokrát se nejedná o nějakou z těchto despotických zemiček, jedná se o evropskou zemi, která se považuje za demokratickou, jedná se o Českou republiku.

Čirou náhodou se jedná o novinářku, která nestála na "správné straně barikády" v bojích za "svobodu slova" a o "udržení nezávislosti" naší veřejnoprávní televize.Čirou náhodou nyní pracuje pro televizi, na kterou ministr kultury připravuje stížnost, která je už ze své podstaty hrozbou zabavení provozovací licence, čirou náhodou o této stížnosti bude rozhodovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zvolená z "nezávislých osobností", z nichž velká většina je nominována vládní koalicí, a mnozí z nich jsou jejími bývalými politiky, čirou náhodou považuje jeden z jejích nových "nezávislých členů" za svůj hlavní úkol, a hlavní úkol nové rady, pomáhat ministru kultury při uskutečňování jeho záměrů, a považuje, v rozporu se zákonem,  mandát Rady za omezený v duchu budoucích intencí pana ministra. 

Čirou náhodou byla Rada České televize dovolena tak, že v ní absolutní většinu mají členové nominovaní vládní stranou, nebo jejími koaličními minipartnery, potom co byl parlament donucen revokovat své původní usnesení o způsobu volby, a poslanci vládní strany byli donuceni změnit své původní hlasování.

Čirou náhodou je vláda této země vedena předsedou, jehož koníčkem je monitorování telefonních odposlechů prováděných bezpečnostními službami, čirou náhodou je v témže týdnu kdy probíhají výslechy zmíněné novinářky, poslankyně opoziční strany adresátkou výhružného dopisu právníka a vlivného člena vládnoucí strany, hrozícího právním postihem, bude-li kritizovat situaci v distribuci tištěných médií.

Čirou náhodou se tentýž týden objeví v tisku článek politického analytika, pracujícího pro úřad vlády, který připravuje čtenáře na "zásadní společenský střet":

"Jde o televizi coby mocnou zbraň. Použitelnou ne snad k triviálním politickým sporům, ale k zásadnímu společenskému střetu."

Přiznám se, že na můj vkus je těch náhod už příliš mnnoho. Společenský střet je něco jiného než společenský dialog. Je něco jiného, než střet názorů vedený v duchu demokratické soutěže. Stanou li jeho prostředkem výhružné dopisy poslancům, monitorování telefonních rozhovorů předsedou vlády, a stane li se jeho dějištěm vyšetřovací místnost policie, stává se velmi vážnou společenskou hrozbou, hrozbou základním principům demokracie. Machinace s volbami do mediálních Rad mohu považovat jen za nepřijatelný projev žalostného nedostatku politické kultury, ať už se jich dopuští kdokoliv. To, že se jich právě v této době dopouští vládní koalice mohu chápat jen jako projev nedostatku sebedůvěry, který je na celé této věci jedinou věcí, která se dá pochopit, a považovat za svým způsobem opravněnou (oprávněný je ten nedostatek sebedůvěry, nikoliv způsob kterým jí vláda a koalice hodlá znovu nabýt).

To, že se novým účastníkem událostí stává policie, je něčím novým, a něčím co zcela přesahuje i tu nejvyšší míru pochopení. Je jedno, kdo podal trestní oznámení na novinářku, zda to byla jedna z vládních politických stran, nebo jednotlivec, který s ní sympatizuje. To, že policie takovou stížnost vůbec začala vyšetřovat, je nevyvětlitelné. Obvinit novinářku za kladení nepříjemných otázek ze zločinů jako hanobení národa, rasy a přesvědčení, a šíření poplašné zprávy, je naprosto absurdní. I kdyby se novinář ptal na, nebo dokonce sám zaujímal jakékoliv stanovisko k poměru politické strany, nebo jednotlivého politika k restitucím církevního majetku, nejedná se o nic jiného, než o dotaz, nebo stanovisko k věci, která je předmětem legitmní a probíhající společenské debaty. Totéž je pravdou o "spolčování se s komunisty", nebo styky politika či strany s sudetoněmeckým landsmanšaftem. Navíc nic z toho není protizákonné, ani dotaz na takovou aktivitu, ani aktivita sama. A tato novinářka není jedinou, která o těchto věcech hovoří, která klade otázky, nebo projevuje názor.

To, že je policií udání z něčeho takového pokládáno za důvod k zahájení vyšetřování, a to, že novinářce bylo Policii ČR zakázáno sdělovat informace o celém případu pod pohrůžkou stažení z obrazovky, zákazu novinářské práce a dokonce i pod pohrůžkou uvěznění na dobu.dvou let, znamená, že od této chvíle u nás končí svoboda slova. Kterýkoliv novinář, bez ohledu na to, jaký je jeho názor, se stává potencionální obětí persekuce ze strany státní moci. Jedná se o tak závážné zneužití státní moci, že se domnívám, že jedinou možnou formou nápravy je resignace policejního ředitele a ministra vnitra. Ne proto, že obviňuji pana ředitele a pana ministra z toho, že jsou iniciátory této aféry, ale proto, že považuji za nutné, aby svou resignací projevili svůj zásadní nesouhlas s ze zatažením policie do politického dialogu a proto, aby dali veřejnosti jasně najevo, že politické a státní autority si plně uvědomují závažnost policejního zásahu a svou politickou odpovědnost. V tomto případě se nedá postupovat jinak, cokoliv jiného znamená, že státní moc v principu schvaluje aktivitu policie, že jí maximálně považuje za malý přehmat. Vláda musí v tomto okamžiku dokázat občanům, že politické vedení nestojí v pozadí aféry, a zřetelně se od ní distancovat.

Společenský dialog musí zůstat tím, čím má být, dialogem. Pokud připustíme, aby se stal zásadním společenským střetem, a pokud připustíme aby se zbraní v tomto střetu stala policie, a terčem svobodný tisk, jsme zpět v roce 1948.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz