Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie sbírá údaje o majetku šlechty

  0:01aktualizováno  0:01
Česká policie rozeslala koncem dubna na několik úřadů zvláštní dopis. Žádá v něm detailní informace o průběhu restitucí. Ale ne všech. Podle dopisu má jít pouze o restituce majetku někdejších šlechtických rodů.

MF DNES má k dispozici kopii dvou dopisů, které odešly z jihomoravské policejní správy, konkrétně z tamního odboru hospodářské kriminality.

Všechny jihomoravské pozemkové úřady jsou v dopisech vyzývány, aby policii okamžitě informovaly, zda u nich o lesy nebo půdu již požádali dědici šlechtického rodu Belcredi. A pokud ano, s jakým výsledkem.

Policie přitom nežádá informace pouze o "případu Belcredi", ale o všech aristokratech, kteří žádají či žádali o svůj majetek. Policejní důstojník Šamalík, který je pod dopisem podepsán, odmítl sdělit, na co takové informace potřebuje: "Šetření probíhá, nemohu nic říci," uvedl pouze.

Jeho nadřízení z jihomoravské správy a policejního prezidia budou prý schopni věc komentovat po víkendu.

Podle informací MF DNES žádá policie podobné informace po celé republice. To nepřímo potvrdil i ministr vnitra Stanislav Gross, který také hovoří jen opatrně. "Mám informace, že policie prověřuje některá podání, která se týkají restitučního procesu," řekl Gross bez dalších podrobností.

Vysoce postavený policejní zdroj pod podmínkou anonymity prozradil, že policie prověřuje, zda restituce šlechtického majetku neprovázela korupce mezi státními úředníky.

Bývalý ústavní soudce Antonín Procházka považuje za diskriminační, že policie žádá informace pouze o restitucích šlechty. "Pokud by byla tato praxe připuštěna, změnili bychom se z právního státu ve stát policejní," řekl Procházka. "Proč policie potřebuje tato data jen u těchto lidí?"

Udejte nám "šlechtice" Belcrediho!
Když se Richard Belcredi, restituent zámku v Brodku u Prostějova, dostal náhodou k policejnímu oběžníku, byl překvapen. Zjistil, že se o něj zajímá hospodářská kriminálka. Proč? Je šlechtického původu.

"Je to návrat do komunistických dob. Příslušníci starých českých šlechtických rodů se stávají občany druhého řádu," řekl Belcredi, jehož rodina byla za své vlastenectví šikanována nacisty (na jejich majetek byla uvalena nucená správa) i komunisty (majetek byl znárodněn). Sám Richard Belcredi musel uprchnout.

Šlechta "neexistuje"
"Jen jsem o tom slyšel. Už jsem si říkal, že se musím zeptat na úřadu," řekl Adam Bubna z Litic, který zrestituoval zámek ve východních Čechách.

Další restituent, Radslav Kinský ze Žďáru nad Sázavou, je klidný: "Policie si může psát, co chce, ale musí respektovat zákon." Navíc připomíná: "Podle zákonů tady žádný šlechtic neexistuje." V druhém z oběžníků, kdy si jeho autor možná uvědomil, že české právo šlechtický původ nezná, je poznámka: "Termín 'šlechtické rody' považujte za pracovní."

Úředníci policii odmítli
Pracovníci okresních pozemkových úřadů na přípis nereagovali a naopak si stěžovali na postup policie nadřízeným. Ti dali úředníkům v okresech pokyn, ať neodpovídají. "Způsob, jakým policie jednotlivé úřady obeslala, nebyl úplně korektní," řekl zástupce ředitele Ústředního pozemkového úřadu v Praze Kamil Kaulich.

Vedení pozemkových úřadů pak začalo jednat s policií, aby podobné žádosti byly řešeny přes ředitelství. "Bylo jednání mezi naším ředitelem a zástupcem policie. Kdo za policii na jednání byl, si bohužel nevzpomínám," řekl Kaulich. Jeho nadřízený nebyl v pátek v úřadu.

Sama policejní žádost, pod níž je podepsán za odbor hospodářské kriminality Jihomoravského kraje kapitán Šamalík, připomíná podobné přípisy z komunistické éry: "Opětovně vás žádáme, abyste ve zprávě uvedli i ty oprávněné osoby, které nebyly v naší žádosti výslovně jmenovány, ačkoli obdobně žádají navrácení majetků bývalých šlechtických rodů," píše se tam například.

Gross uklidňuje šlechtice
Policie rozjela "oběžníkovou" akci poté, co zahájil veřejné tažení za navrácení svého majetku František Oldřich Kinský, a na jeho první úspěchy u soudů reagovali někteří politici se zděšením.

Ministr kultury Pavel Dostál obvinil matrikářku Janu Talmanovou, že Kinskému neoprávněně potvrdila občanství. To se však neprokázalo. Podle vysoce postaveného policejního zdroje by mohlo v této akci jít o nové prověřování, zda některé úřady postupovaly řádně.  "Mohlo to být třeba tak, že úředníci nedodali všechny doklady, třeba se nedaly do spisu všechny archiválie, jak se kdo choval za války a tak dále," řekl zdroj.

Ministr vnitra Stanislav Gross se v pátek pokoušel potomky šlechtických rodů uklidnit: "Nevidím důvod, proč by příslušníci šlechtických rodů měli být znepokojeni, týká se jich to jen zprostředkovaně."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz