Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie rozehnala stovky účastníků přísahy Maďarské gardy

  16:56aktualizováno  16:56
Policie dnes v maďarském Szentendre rozehnala shromáždění zakázané Maďarské gardy. Přísahy nových členů se účastnilo asi pět set gardistů.

Přísaha maďarských nacionalistů. Ilustrační foto | foto: Laszlo BaloghReuters

Gardisté chtěli přísahu nových členů původně zorganizovat na budapešťském Náměstí hrdinů. Policie předem upozornila na to, že akci rozežene. Garda se proto uchýlila na soukromý pozemek v Szentendre, nedaleko Budapešti. Domnívala se, že v takovém případě nebude policejní zásah možný.

Do oploceného prostoru, kde bylo na pět stovek osob v bílých košilích, černých kalhotách a vestách s vlajkami, pronikly stovky policistů.

Příslušníci to udělali poté, co gardisté nerespektovali jejich výzvu k rozpuštění akce a dál stáli ve vojenské formaci. Přítomné pak policisté legitimovali. Ti jim nekladli odpor. Mnozí si ale zakrývali tvář. Někteří z nich vykřikovali různá hesla, mezi nimi například "špinaví Židé".

Místo policie předem sledovala a okolí uzavřela. Kontrolovala také situaci v ulicích městečka. Uzavřena byla i hlavní příjezdová cesta.

Polovojenskou Maďarskou gardu založilo nacionalistické mimoparlamentní Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Loni v prosinci ji soud rozpustil. Letos v červenci odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil.

Organizace , která působí dál, tak stojí mimo zákon. Slovně napadá menšiny v zemi, a to hlavně Romy. Často podnikala i pochody do jejich osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije mnoho Maďarů. Ti jsou podle gardy utlačováni.

Předseda krajně pravicové strany Jobbik Gábor Vona už dřív hlásal, že Maďarská garda je nezrušitelná a bude pokračovat ve své činnosti. Jejím cílem je prý "chránit národ a společnost". V kampani do evropských voleb si strana v předvolebním boji zvolila jako své téma boj proti "romské kriminalitě".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Najdete na iDNES.cz