Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie prověřuje vlivné právníky

  0:01aktualizováno  0:01
Na dva vlivné pražské právníky Tomáše Sokola a Jiřího Nováka se zaměřila policie. Prošetřuje, zda se nedopustili trestných činů v případu podnikatele Radovana Krejčíře, který je nyní ve vazbě pro podezření z organizování stamilionových podvodů. Oba právníci Krejčíře zastupují.

Policie zkoumá, zda se Sokol, který byl počátkem devadesátých let ministrem vnitra, nedopustil praní špinavých peněz, když od Krejčíře přijal údajně až 26 milionů korun.

U Nováka, který byl v letech 1992 až 1996 ministrem spravedlnosti, se zase prověřuje podezření, že měl protizákonně vynášet z vazby dopisy, v nichž Krejčíř naváděl své obchodní partnery, aby dokončili některé podezřelé finanční operace.

O prověřování Sokola a Nováka, kteří patří mezi nejžádanější advokáty v zemi, informoval ve středu deník Právo. Policisté jsou však na úplném začátku. "Je předčasné specifikovat, zda jde vůbec o nějakou trestnou činnost. Je zde podnět, který je nutné prověřit," řekl mluvčí žalobců Martin Omelka.

V kauze zatím nebyl nikdo obviněn a může se stát, že případ bude nakonec i odložen. Sokol ve středu odmítl, že by se dopustil trestného činu. "Nedokážu určit, jestli peníze, které mi přijdou na účet, nepocházejí z trestné činnosti. Tuhle hru já nemohu hrát," řekl.

Novák popřel, že by nějaké dopisy z vazby vynášel. "Na pana Krejčíře byl navíc uvalen takový typ vazby, že mohl posílat dopisy, jak chtěl," řekl. Právníci shodně tvrdí, že se stali obětí války, kterou proti nim vedou státní zástupci a policisté, kterým se nedaří dovést do konce kauzu podvodů Radovana Krejčíře.

"Kauza je velmi vypjatá. My jsme si opakovaně stěžovali na postupy některých policistů a jednoho státního zástupce. V jedné ústavní stížnosti jsme byli dokonce úspěšní a je nám známo, že někteří lidé to nesou velice těžce," uvedl Sokol. "Za vším stojí státní zástupce Vladimír Trýzna. Chtějí nás z té kauzy vyšachovat," dodal Novák.

"To je jejich dojem. Na to mohu reagovat pousmáním," uvedl Trýzna, který je na vrchním státním zastupitelství členem týmu pro nejzávažnější hospodářské kauzy.

Advokát Novák uvedl, že ho letos v únoru na ulici oslovil neznámý muž, který se představil jako policista, a varoval ho: "Jestli nedáte ruce pryč od Krejčíře, tak z vás uděláme gaunery." "Ihned poté 23. února jsem o tom informoval ministra spravedlnosti," řekl Novák.

Česká advokátní komora se případem zabývat nebude, protože právníci nebyli obviněni. "Je to ve stylu padesátých let. Ještě neběží trestní řízení a už se dopředu ví, kdo je vinen," řekl tajemník komory Ladislav Krym.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz