Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Policie prověřuje pochybné vybírání vítězů na opravy jihočeských silnic

  • 4
Protikorupční policie prověřuje výběrové řízení Jihočeského kraje na opravy silnic. Podle detektivů nebyla soutěž transparentní. Počítače, které losovaly mezi uchazeči, měly upravený software tak, aby bylo možné předem určit, kterého zájemce přístroj vybere. Vedení kraje tvrdí, že za pochybení nenese odpovědnost, protože tendr připravovala najatá společnost.

"Předběžným znaleckým zkoumáním bylo zjištěno, že všechny notebooky, které kriminalisté zajistili, umožňovaly předem stanovit, kteří uchazeči budou vylosováni. Elektronická data o průběhu losování se po jeho skončení ihned z počítačů automaticky vymazala. Průběh losování tak nelze zpětně ověřit," vysvětlil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Dodal, že v případu zatím nepadlo žádné obvinění.

Podle mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Kateřiny Koželuhové nenese vedení kraje za toto pochybení žádnou odpovědnost. Tendr totiž pro něj vypsala najatá společnost. 

"Výběr konečného dodavatele jsme zadali společnosti, která má s organizováním zakázek podobně velkého rozsahu zkušenosti. Umožňuje nám to zákon o veřejných zakázkách. Bohužel i my jsme teď ti, kdo jsou v tomto případě poškozeni," uvedla Koželuhová s tím, že kraj má kvůli pochybnému tendru zablokovaný přístup k evropským dotacím na opravy silnic.

Kraj zvažuje i možnost, že vypíše nové výběrové řízení

Jde přitom o 750 milionů korun, za něž chtěl kraj opravit a modernizovat více než 200 kilometrů komunikací II. a III. tříd. Teď ale není jasné, zda tyto peníze někdy dostane. Kvůli pochybnostem je zastavena administrace dotací, projekty se neproplácejí.

Kraj proto nyní hledá možnosti, jak peníze získat. Zvažuje i variantu, že netransparentní výběrové řízení zruší a vypíše nové. Opravy silnic tak budou moci začít nejdříve příští rok.

Pochybná výběrová řízení s upravenými počítači se ale netýkají jen Jihočeského kraje. Podle Ibeheje protikorupční policie prověřuje na čtyřicet podobných případů v celé republice v celkové výši dvou miliard korun. Přičemž polovinu z této částky tvoří dotace z Evropské unie, jejich vyplacení je teď ohroženo.      


Video