Policie prověřuje městské zakázky

Přerov - Pochyby okolo veřejných zakázek v Přerově, při nichž radnice rozděluje miliony korun z veřejných peněz, nepřestávají. Jeden z neúspěšných uchazečů totiž tvrdí, že okolnosti výběrových řízení skutečně nejsou vždy v pořádku. Je navíc ochoten sdělit své zkušenosti i policii, která již několik týdnů zakázky prověřuje.

"Cítil jsem upřednostňování určitých firem a viděl jsem, že osobní vazby hrají velkou roli," prohlásil František Červený, majitel firmy Engeneering CZ, který se zúčastnil pěti výběrových řízení města. "Jedno z nich jsem prokazatelně vyhrál, protože jsem jako jediný splnil všechny podmínky, ale přesto jsem zakázku nedostal. Nebyl jsem zřejmě ten pravý," tvrdí podnikatel.

Šlo o loňský konkurz na projektovou dokumentaci plynofikace dvou místních částí Přerova. První kolo, kdy ostatní uchazeči nesplnili podmínky a byli vyřazeni, vyhrála Červeného firma Engeneering CZ. Radnice však výběrové řízení zrušila a vyhlásila novou soutěž. V té již Červený neuspěl.

"Když už byly obálky rozlepeny a každý znal moje parametry, tak se konkurence přizpůsobila a mohla jít s cenou níž. Tak se také stalo, že vyhrál někdo jiný, levnější. Je to zajímavý způsob, jak zajistit, aby zvítězila určitá firma," soudí Červený.

Přerovská radnice to však odmítá a od počátku tvrdí, že veškerá výběrová řízení jsou v pořádku. "Soutěž na projekt plynofikace jsme v souladu s podmínkami zrušili, protože v ní zůstala jediná firma, která však byla nejdražší. Proto jsme vypsali novou soutěž, kde tato firma byla opět nejdražší. V tom nevidím naprosto žádné zpochybnění," ohradil se místostarosta Přerova Bohumil Procházka (ODS).

Zakázku nakonec získaly společně Energoprojekta Přerov s cenou přes tři sta sedmdesát tisíc korun a Agroprojekt Olomouc za více než sto čtrnáct tisíc korun. Červeného firma v prvním kole nabízela cenu kolem pěti set čtyřiceti tisíc, což je o necelých padesát tisíc víc.

Městskými zakázkami v Přerově se policie začala zabývat poté, co bývalý starosta města a zastupitel Petr Dutko (ČSNS) letos na jaře na zasedání zastupitelstva poukázal na nesrovnalosti ve výběrových řízeních.

Kontrolní výbor města sice nenašel žádné zásadní pochybení, ale doporučil zastupitelstvu, a to následně radě města, aby při výběrových řízeních používala průhlednější kritéria, která jdou navzájem porovnávat.

Šéf investiční komise města Zdeněk Boháč (ODS) tehdy prohlásil, že policie žádné pochybení při výběrových řízeních nenajde. "Jednoznačně to vylučuji," řekl. Dutka naopak obvinil, že mu jde jen o politické body, což Dutko vyloučil.

Přestože zastupitelstvo doporučilo jasnější pravidla, poslední letošní velkou zakázku na rekonstrukci hlavního náměstí, v níž jde o více než dvacet milionů korun, v Přerově vyhrála opět firma s nejdražší nabídkou. Podle radnice ale měla nejlepší doporučení.

Průhlednější pravidla při městských výběrových řízeních nyní podpořila i frakce v přerovské ODS - Pravicový klub a okresní vedení ČSNS v Přerově. "Je to legitimní snaha, kterou podporuje i zastupitelstvo. Nejde o nic jiného, než aby ve výběrových řízeních města byla vždy na prvním místě měřitelná kritéria a podle nich se vybíral vítěz," řekl Stanislav Žalud (ODS) z Pravicového klubu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video