Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie prověřuje komsomolce, v Lidicích propagovali rozpuštěnou partaj

  15:21aktualizováno  15:21
Kriminalisté vyšetřují, zda mladí komunisté o víkendu v Lidicích propagovali levicový extremismus. Na tradiční pietní akci jejich mluvčí David Pazdera rozvinul prapor rozpuštěného Komunistického svazu mládeže. On sám nařčení odmítá, politolog Miroslav Mareš se ale domnívá, že extremismus propagoval.

Mluvčí komunistických radikálů David Pazderka čelí podezření, že propagoval rozpuštěnou extremistickou organizaci. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Kladenští policisté na sobotní akci prapory s podezřelou symbolikou nafotili. Zjistili také totožnost lidí, kteří je rozvinuli.

"Celý případ jsme pak podstoupili k službě kriminální policie a vyšetřování k vyhodnocení, zda se jedná o vlajky se závadnou symbolikou," sdělila iDNES.cz mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Pozornost kriminalistů se nyní zaměřuje na skupinu členů Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ). Jejich mluvčí David Pazderka na sobotní vzpomínce na vypálení Lidic v červnu 1942 nesl prapor Komunistického svazu mládeže, předchůdce SMKČ, který před třemi lety rozpustilo ministerstvo vnitra.


Nikdo "nic neviděl"

V Lidicích vlál prapor levicových extremistů.

Mladí komunisté se mohli dopustit nezákonné propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Politolog Miroslav Mareš, orientující se na projevy extremismu, se domnívá, že komsomolci v Lidicích zákon porušili. "Propagace extremistů a extremistické organizace to byla," řekl Mareš iDNES.cz.

"Velcí komunisté" se před nedávnem začali tvářit, že jim radikální postoj ultralevicového dorostu vadí. Přerušili s nimi proto kontakt a nezvou je na svoje akce. Do Lidic se prý vmísili kvůli nepozornosti pořádající místní organizace, která ze svých členů poskládala pořadatelskou službu.

"Mladí našim starším členům sdělili, že jejich prapory neobsahují žádné symboly KSM, a ti si to bohužel nezkontrolovali, udělali chybu," kaje se mluvčí KSČM Věra Karasová a poslankyně Miloslava Vostrá.

Miroslav Mareš upozorňuje, že levicoví extremisté se zřejmě nemusí bát postihu; v Česku se podle něj policie a soudy zabývají především projevy ultrapravičáků.

"Tyto věci jsou na hraně zákona, ale pochybuji, že by je u nás někdo odsoudil. Je to v zásadě jakýsi zvyk české polistopadové justice," uvedl politolog z brněnské Masarykovy univerzity.

Jsme stále v kontaktu, říká levicový radikál

KSČM tvrdí, že na další mítinky se levicoví extremisté nedostanou. "Příště budeme používat profesionální pořadatelskou službu, která bude mít za úkol kontrolu praporů a transparentů. Při nevhodnosti hesel a symbolů je z akce vykáže," sdělila mluvčí Karasová.

David Pazderka je slovy "starších" překvapený. "Pohled paní poslankyně je čistě subjektivní, na pochod do Lidic jsme byli oficiálně pozváni, nemyslím, že by se od nás KSČM odvrátila," řekl iDNES.cz mluvčí komunistického dorostu s tím, o žádném přerušení kontaktu prý nemůže být řeč.

"Podporovali jsme komunistické kandidáty před volbami do Evropského parlamentu účastí na jejich mítincích, oslovovali jejich jménem občany," vypočítal mluvčí Svazu mladých komunistů Československa spolupráci s KSČM.

Představitelé občanského sdružení Svaz mladých komunistů Československa před pár dny vyzvali své starší soudruhy z KSČM, aby se nebáli hlásit k předlistopadovému odkazu. "Chceme, aby se přihlásili k odkazu budování socialistické vlasti, a chceme, aby byli uvědomělí a vedli lid k vybudování socialistické společnosti," burcuje radikální levicová mládež.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Najdete na iDNES.cz