Policie bojuje o prestiž. U náborů nezabírají ani stotisícové příspěvky

  10:35aktualizováno  10:35
Policie se roky potýká s nedostatkem lidí. Letos zkusila nabídnout až 150 tisíc korun jako bonus už při nástupu a zároveň bere nováčky i bez maturity. Nic z toho nepomohlo. Podstav trvá, zájem o policejní práci v Česku je slabý.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Policii i přes vysoké náborové příspěvky trápí nedostatek lidí. Chybí jich na sedmnáct set, a to napříč republikou. Policie přitom nové uchazeče láká na 75 až 150tisícový náborový příspěvek a nováčkům už vyplatila zhruba pětadvacet milionů korun. Situaci to ale neřeší, oproti loňsku chybí jen zhruba o sto policistů méně.

Sto padesát tisíc dostane každý, kdo ke sboru letos nastoupil. Peníze mu na účet přijdou po půlroční zkušební době a u policie musí zůstat alespoň šest let. Pokud by odešel dříve, musí část vrátit. Od července tak nový příspěvek čerpají zhruba tři stovky nováčků.

„Náborové příspěvky nepomohou. Aby policie navýšila početní stavy, musí zvýšit svou prestiž. Dnes pro samou administrativu nezbývá čas na pravou policejní práci. Kromě toho to, že budeme kvalitou klesat níže a snižovat požadavky fyzických testů, aby zájemci obstáli, situaci nevyřešíme,“ kritizuje situaci šéf Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Drexler a uvádí příklad – policistou už se dnes může stát i neplavec, zatímco dříve musel každý uchazeč uplavat předem stanovený počet bazénů.

Fotogalerie

Sám slouží ve sboru čtrnáct let a tvrdí, že nemá ani 27 tisíc korun čistého. „Policie funguje jako průtokáč, třetina lidí odchází před patnáctým odslouženým rokem, tedy v době, kdy ještě nemá nárok ani na rentu,“ říká Drexler.

Aktuálně je ve stavu 40 446 policistů, což je 95 procent všech tabulkových míst. „Abychom doplnili všechna tabulková místa, potřebujeme přijmout 1 663 policistů,“ řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Největší nedostatek policistů mají stále už několik let služebny v Praze a ve Středočeském kraji, kde je příspěvek nejvyšší. Roky se tady ale lidi nabrat nedaří – zejména kvůli tomu, že v Praze je dostatek jiných volných míst a mzdy jsou z celé země nejvyšší.

Problém mají i „měšťáci“

Kromě toho policii „konkuruje“ i armáda a městská policie. Jen ta pražská aktuálně hledá na tři sta strážníků a na rozdíl od policie nabízí nástupní plat 32 tisíc plus stotisícový náborový příspěvek. Státní policie v průměru nabízí nováčkům bez zkušeností dvaadvacet tisíc hrubého.

Fakta

  • 40 446 lidí slouží aktuálně u Policie ČR.
  • 95 % míst je obsazenost policejního sboru.
  • 1 663 lidí je potřeba ještě do sboru přijmout.
  • 150 tisíc korun může dosáhnout bonus při nástupu.

Problémy jsou i v okolí průmyslových zón, kde už pomáhají hlídkovat i policisté ze sousedních států. Kupříkladu kvůli přílivu zahraničních dělníků hlídkují u automobilek v Mladé Boleslavi a Kvasinách policisté ze Slovenska a Polska. Podíl cizinců na kriminalitě na Mladoboleslavsku přitom letos výrazně narostl – připadá na ně každý čtvrtý čin, loni to bylo 16 procent.

„Policisté se budou zapojovat do společných hlídek, do intenzivnějších kontrol ubytoven a budou kontrolovat i totožnost osob v ulicích nebo převážené věci v automobilech,“ vyjmenoval ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD při spuštění projektu společných hlídek.

Nedostatek lidí je vidět

P oli cisté chybí ale i v příhraničí. Například na Tachovsku by mělo sloužit 186 lidí, ve skutečnosti je zde o dvacet procent policistů méně. „Poznáte to už v ulicích, jen v Boru chybí osm policistů, vlastní městskou policii nemáme a narůstají nám proto problémy zejména s cizinci z průmyslové zóny. Policistům jezdí vypomáhat kolegové z okolních regionů,“ říká místostarostka Boru u Tachova Jana Šperková.

Chtěli byste pracovat u policie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 3236
Ano 736

V místech, kde je nedostatek policistů, se tak snižují počty hlídek v ulicích. Například v okresním městě místo tří hlídek v noci slouží jen dvě, naopak policie posiluje počty lidí ve službě na rizikové dny. „Musíme to kombinovat tak, aby byl dostatek lidí a ti se mohli vystřídat, do toho zasáhne dovolená, nemoc,“ říká například jeden z velitelů.

Policie už kvůli doplňování počtů lidí snížila i své požadavky na nové zaměstnance. Od letošního ledna se mohou hlásit i lidé bez maturity, což dosud nebylo možné. Ani to však nepřilákalo příliš uchazečů. Policie v celé zemi přijala šest nových lidí, kteří nemají maturitu. Tři z nich slouží na Ředitelství cizinecké policie, jeden na krajském ředitelství Karlovarského kraje a dva spadají pod krajské ředitelství ve Zlíně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Peníze jako priorita a časté dluhy. Náhradní péče děti ovlivní, říká výzkum

Ilustrační snímek

Mladí lidé z náhradní péče dosahují nižšího vzdělání než děti z rodin. Nekvalifikovanou manuální práci vykonávají...

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Najdete na iDNES.cz