Upravovat jakoukoliv vlajku se nesmí. Ani hákovým křížem.

Upravovat jakoukoliv vlajku se nesmí. Ani hákovým křížem. | foto: Stream.cz

Policie přehlédla hákový kříž na americké vlajce

  • 189
Jeden z účastníků sobotní pražské demonstrace proti radarové základně vyjadřoval svůj nesouhlas americkou vlajkou pomalovanou hákovým křížem. Pokud by si ho všiml některý z desítek policistů, kteří dohlíželi na pořádek, pravděpodobně by mu hrozil trest. Jejich pozornosti ale unikl.

Událost zachytily kamery internetové televize Stream, jejíž redaktor se demonstranta také zeptal, proč prapor takto "vylepšil".

"Je to názor," odpověděl muž bez dalších podrobností. Opletačkám unikl jen díky tomu, že si ho strážci zákona nevšimli. Nebo to alespoň tvrdili. "Já jsem ho neviděl, jsem tu od dopravky," řekl televizi jeden z nich.

Problémem nebyl jen hákový kříž, který se třepotal před americkou ambasádou. "Zákon nepovoluje žádným způsobem upravovat vlajku jakéhokoliv státu," vysvětlil šéf pražské pořádkové policie Petr Želásko.

Demonstrant s hákovym křížem na americké vlajce

Želásko upozorňuje, že správně by jeho muži měli takového člověka zadržet a zjistit jeho totožnost. Jeho další osud už záleží na vyšetřování a názoru soudního znalce.

Účastník pražské demonstrace mohl dopadnout jako neznámý slovenský antifašista. Ten na protest proti pochodu Národního odporu, který měl proběhnout v pátek 14. března v Nitře, vylepil po městě růžové samolepky s hákovým křížem a pozvánkou na Nazi gay parade. Autor na ně připsal vzkaz: "Nehambi sa za seba, Narodny odpor Nitra."

Přestože šlo o evidentní ironii, policie ho obvinila kvůli podezření, že se mohl dopustit propagace fašismu.

Sympatizant, nebo odpůrce?
Podle soudního znalce v oboru extremismu Miroslava Mareše hraje při případném potrestání roli i úmysl, s jakým je problematický symbol použit.

"Člověk, který symbol užívá, musí mít v úmyslu projevit tím sympatie určitému hnutí s výše uvedenými znaky," vysvětlil Mareš. Podotkl ale, že ani soudní znalec nemůže znát důvody, které prověřovaného k činu vedly.

"Znalec se může maximálně vyjádřit k původu symbolu a k jeho vyznění v určitém kontextu. Úmysl pachatele musí prokázat policie, státní zastupitelství a soudy. Ale zatím se příliš neví jak," přiznává.


Video