Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie, policie! rozléhalo se nemocnicí. Pouta dostal útočník i rukojmí

  15:17aktualizováno  15:17
Policejní zakuklenec sjíždí po silném laně z vrtulníku, za ním další a další. Šestice mužů rychle obsadí heliport na střeše dětské nemocnice v pražském Motole. Mají informaci, že se v areálu střílelo. Naštěstí je to pouze cvičení.

Vrtulník se ještě několikrát vrací pro další členy Útvaru rychlého nasazení. Když je celá skupina pohromadě, vydává se po schodech z dvanáctého patra do sníženého přízemí, kde je třeba zasáhnout.

"Na oddělení přišli lidé, kterým nedávno při operaci zemřelo dítě. Donutili nás lehnout si na zem a sháněli se po lékaři," popisuje zaměstnankyně nemocnice Jana Drahokoupilová, co se mezitím dělo na přepadeném oddělení. Personálu se daří doktora skrýt, tvrdí o něm, že patří k úklidové četě.

Protiteroristické cvičení Útvaru rychlého nasazení Policie ČR v pražské
Protiteroristické cvičení Útvaru rychlého nasazení Policie ČR v pražské
Protiteroristické cvičení Útvaru rychlého nasazení Policie ČR v pražské

Lékař mačká poplachové tlačítko, aniž by si toho útočníci všimli. Rukojmí ale neví, zda stisknutí tlačítka mělo nějakou odezvu. Zkouší to proto znovu a tentokrát pozornosti útočníků neuniknou. "Nakonec jsme je přesvědčili, že to je jen od ventilátoru," vysvětluje Drahokoupilová.

Zásahová jednotka mezitím sejde k napadenému oddělení. "Policie, policie," řvou maskovaní muži a rychle vbíhají dovnitř. Za chvilku už vyvádějí první spoutané. "Neubližujte mi, prosím," hystericky křičí jedna z dívek. Nakonec se ukáže, že tito vyvedení byli jen rukojmími, přesto měli pouta.

"Spoutáme všechny. Nevíme, kdo je kdo. Už několikrát se ve světě stalo, že se útočník ve zmatku skryl mezi rukojmí," vysvětluje šéf zásahové jednotky Libor Lochman. Nyní se proto dělá selekce až poté, co je celý prostor čistý.

Nakonec maskovaní policisté vyvedou skutečné útočníky na střechu k heliportu. Z vrtulníku opět padá na zem konec lana a policisté k němu připoutají sebe i zadržené. Vrtulník stoupá a lano s pěticí mužů se houpe nad střechami motolské nemocnice.

"V reálu bychom tento způsob transportu zadržených nepoužili, ale při cvičení si toho chceme vyzkoušet co nejvíc. Na závěr jsme ho proto zařadili, i když použití připadá v úvahu spíše při potřebě rychlé evakuace z nějakého ohroženého místa," vysvětluje šéf útvaru Lochman.

Policisté využili prázdné nemocnice

Cvičení nemělo spojitost s nedávným útokem v Norsku. Konalo se proto, že v nově otevřené dětské nemocnici ještě nejsou pacienti a byla příhodná doba.

"Nyní se přebírají technologie, jednotlivé funkční celky. Domluvili jsme se proto s Útvarem rychlého nasazení, že si vyzkouší v reálu to, co jindy trénují v kulisách. Jediné, co chybělo, byli právě skuteční pacienti," říká ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Podobná cvičení, nejen policie, ale i hasičů a záchranářů, se kvůli certifikátům kvality nemocnice musí konat nejméně jednou za tři roky. "Vždy se snažíme vybírat dobu a místo tak, aby to co nejméně pocítili pacienti. Pro personál to je naopak možnost vyzkoušet si reálnou situaci, kdy jsou sami v ohrožení. To může bez přípravy člověka zaskočit a nechtěně by mohl policistům zkomplikovat práci," vysvětluje nemocniční náměstek pro kvalitu Petr Kolouch.

Šéf zásahové jednotky na závěr přidává radu pro případ podobné situace. "Je dobré zapadnout do davu, nijak nevybočovat, nevyhledávat oční kontakt s útočníky. Rozhodně nezkoušet žádné statečné akce typu Bruce Willise," říká Libor Lochman.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...Najdete na iDNES.cz