Start závodu luxusních vozů Diamond Race v Praze. (3. září 2009) | foto: David Neff, MAFRA

Policie opožděně našla zákon, kterým mohla zastavit Diamond Race

  • 967
Čtyři dny poté, co auta nerušeně prosvištěla až 250kilometrovou rychlostí po dálnici do Německa, "objevili" policisté zákony, podle nichž lze takový hazard se životy jiných řidičů postihnout. Organizátorům soutěže, která oficiálně skončila v neděli, prý hrozí pokuta až půl milionu korun.

"Stále se tím závodem zabýváme a existuje vážně podezření, že tu došlo ke zneužití komunikace nedovoleným způsobem," prohlásil poněkud šroubovaně náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Policie se nyní domnívá, že organizátoři Diamond Race měli dopředu zažádat o povolení, aby mohli závod uspořádat. Protože pořadatelé svolení neměli, hrozí jim až půlmilionová pokuta. Jednotlivé jezdce, jejichž přestupky dopravka nezaznamenala, však už v Česku nikdo nepotrestá.

Bílek se v pondělí při zveřejnění úvah, jak policie bude dál Diamond Race řešit, do svých slov zamotal. Nedokázal totiž jasně vysvětlit, který úřad by pořadatelům závodu mohl pokutu uložit.

Kdo uloží pokutu?

Nakonec se ukázalo, že by jím bylo přímo ministerstvo dopravy. Jenže to zatím nikdo nekontaktoval. "Pokud dá někdo podnět, budeme se tím zabývat. Čekáme v podstatě na to, až se na nás policie kvůli tomu obrátí," uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Hlavní pořadatel Diamond Race Milan Markovič nechtěl nové tvrzení policie komentovat.

Závod, který policisté důsledně označují slovy "setkání sportovních vozidel", odstartoval minulý týden ve čtvrtek z Prahy. Jeho účastníci měli jet dál přes Německo až do Itálie. Zatímco Českem se bez větších potíží doslova prohnali, v Německu je hned za hranicemi policisté zastavili a načas jim odebrali auta. 

diamond race

Závodu, který začal minulý čtvrtek a měl skončit v neděli, se zúčastnilo na čtyřicet jezdců. Start byl v Praze. MF DNES se hned u Rudné podařilo některé jezdce změřit radarem a zjistila, že šestnáct jich jelo rychleji než 160 kilometrů v hodině. Jedno z aut se řítilo dálnicí do Plzně rychlostí přes 250 km/h.

Policisté dali pokutu jen třem jezdcům, z toho za rychlost pouze jednomu. V neděli se účastníci závodu vrátili domů poté, co si vyzvedli v Německu zabavená auta.

Vrátili jim je až v neděli, která byla oficiálně posledním dnem závodu. Všichni jezdci museli zaplatit pokutu 1 000 eur (přes 25 500 korun).

Čeští policisté tvrdí, že nemají stejné pravomoci jako jejich němečtí kolegové. Proto prý nemohli jezdce zastavit. Podle advokátů to ale není pravda. Právník Jan Kněžínek sice připustil, že podle platných zákonů nemohla policie předem závod zakázat, ale v jeho průběhu ho stopnout mohla.

"V silničním zákoně je jasně napsáno, že policie má pravomoc zakázat řidiči jízdu na nezbytně nutnou dobu, pokud to vyžaduje bezpečnost silničního provozu," řekl právník Jan Kněžínek. "Policisté mohli jednoho jezdce po druhém zastavit a nařídit jim, že nesmějí do neděle nikam odjet," dodal.

Výši pokuty neznám

Namísto toho policisté uložili účastníkům závodu tři pokuty – dvě za chybějící dálniční známku a jednu za vysokou rychlost. "Jak jel ten řidič rychle, nevím," uvedl včera šéf republikové dopravní policie Leoš Tržil. Stejně tak netušil, jak vysokou pokutu tento šofér dostal.

Proč policisté nekontrolovali ještě před startem třeba to, jestli nemají jezdci ve svých vozech v Česku zakázané aktivní antiradary? To nikdo nedokázal vysvětlit. Minimálně čtvrtina aut přitom podle zjištění MF DNES takovým přístrojem byla vybavena.


Nejlepší videa na Revue