Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odložila vyšetřování Kateřiny Neumannové kvůli dluhům z mistrovství

  10:42aktualizováno  12:30
Policie odložila trestní oznámení na prezidentku organizačního výboru mistrovství světa v lyžování v Liberci Kateřinu Neumannovou. Hrozilo ji stíhání za podvod, zvýhodňování věřitele a pro předlužení. Policie ale dospěla k závěru, že bývalá lyžařka se ničeho trestného nedopustila.

Kateřina Neumannová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Trestní oznámení bylo podané 9. října 2009. V červnu náš vyšetřovatel vydal usnesení o odložení případu, protože nebyl spáchán trestný čin," řekla iDNES.cz mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

"Šetřili jsme to objektivně a věnovali jsme se tomu intenzivně," zdůraznila.

Trestní oznámení podala na Neumannovou společnost Roxy II, jíž organizátoři mistrovství dluží už rok a půl po šampionátu 1,2 milionu korun.

Policie ale případ uzavřela s tím, že navzdory celkovým dluhům ve výši 108 milionů korun, které za organizačním výborem zůstaly, se žádný trestný čin nestal. Společnost Roxy II již proti odložení případu podala stížnost.

"Domníváme se, že policie nepostupovala podle zákona," řekl výkonný ředitel firmy Evžen Marek.

Věděla předem, že dluhy nesplatí, tvrdí firma

Firma tvrdí, že už na počátku roku 2009, necelé dva měsíce před startem mistrovství, musela Neumannová vědět, že si objednává služby, které nedokáže zaplatit.

Z příjmů pak údajně přednostně uspokojovala některé věřitele, místo aby v rámci insolvenčního řízení uhradila dluhy jednotlivých firem poměrnou částkou.

Stát chce vrátit věřitelům jen DPH ze smluv, které nebyly uhrazené. Tedy něco kolem 20 milionů korun. Přes 80 milionů z dluhu stát hradit nebude.

"Na řešení v podobě vrácení DPH věřitelům z neuhrazených smluv jsme se domluvili s ministrem financí Kalouskem," uvedl před týdnem ministr školství Josef Dobeš.

Podle Dobeše jde v současné době o maximum prostředků, které může stát ze současného rozpočtu poskytnout. "Není pravda, že nechceme pomoci," řekl ministr.

Dostanou věřitelé někdy své peníze?

Ze státního rozpočtu získali pořadatelé na lyžařské mistrovství světa skoro 1,5 miliardy korun, Liberec uvolnil z rozpočtu asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na samotnou organizaci šampionátu přesáhly 623 milionů a zodpovídala za ně bývalá olympionička a nově manažerka Kateřina Neumannová.

Příjmy pořadatelů na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům.

"Největší vinu nese stát a město Liberec. Tím, že chce stát refundovat pohledávky do výše DPH, tak se k ním fakticky přihlásil. Vidím proto jako reálné, že se firmy domohou svých peněz u soudu," poznamenal ředitel Roxy II Marek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz