Lídr pražské KSČM Jiří Dolejš byl jedním z těch, kdo v testu MF DNES neuspěli | foto: iDNES.cz

Policie odložila kauzu politiků, kteří selhali v testu „milion za zákon”

  • 58
Policie odložila případ politiků, kteří byli ochotni přijmout milion za změnu loterijního zákona. Kriminalisté zabývající se korupcí nezjistili trestný čin. Politiky loni tajně testovala MF DNES. Poslanci KSČM Jiřímu Dolejšovi hrozilo až 12 let vězení.

Spolu s Dolejšem policie podezírala i jeho stranického kolegu Čeňka Milotu. Oba dva totiž propadli při testu MF DNES, při kterém redakce vyslala svého člověka, aby v roli majitele neexistující sítě heren Jackpot nabízel politickým stranám milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely zákona o loteriích. Dolejš i Milota byli ochotni o tom jednat.

Podle informací iDNES.cz s nimi skutečně kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z přijímání úplatku. Nakonec je ale neobvinili.

"Nebyly zjištěny informace, podle kterých by došlo ke spáchání trestného činu," řekla iDNES.cz bez dalších podrobností mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Na celém vyšetřování mě nejvíc překvapilo, že policie potřebovala 188 dní na to, aby analyzovala náš článek a došla k závěru, že se trestný čin nestal. Plyne z toho zároveň pozoruhodné poselství, že chtít obcházet zákony o politických stranách, ukrývat identitu sponzorů a slibovat jim změnu zákona je v této zemi zcela legální," komentoval rozhodnutí Jiří Kubík, zástupce šéfredaktora MF DNES.

David Ondráčka ze společnosti Transparency International se domnívá, že protikorupční test MF DNES měl i tak smysl. "Byla to důležitá informace pro společnost o tom, jak jsou někteří politici zranitelní," řekl iDNES.cz Ondráčka.

"Vnímám to jako potvrzení toho, co jsem vždycky říkal. To znamená, že se v té kauze nic trestněprávního nestalo. Šlo o normální jednání s člověkem, o kterém se pak, bohužel, ukázalo, že byl někým jiným," řekl ČTK Jiří Dolejš.

Zelení se nechtěli bavit vůbec

Test MF DNES se týkal ODS, ČSSD, KSČM, lidovců, zelených a TOP 09. Nejhůře dopadli zástupci komunistů - místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš, a poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Ladislav Šustr, který jednal za TOP 09: peníze by vzali, skryli identitu dárce a lobbovali.

Jednání se zástupci ČSSD a ODS postupně "vyšumělo", nejlépe dopadli zelení, kteří údajného majitele heren rovnou poslali pryč.

TOP 09 se s Šustrem okamžitě po zveřejnění kauzy rozloučila. "Neměl žádné oprávnění jednat za TOP 09," uvedl tehdy zakladatel strany Miroslav Kalousek.

Zbavila se i druhého spolupracovníka, který v testu figuroval. Luděk Kudláček z volební kanceláře byl tím, kdo poslal falešného podnikatele v hazardu za Šustrem.

Také komunisté svého poslance za chování v testu nejprve potrestali, odhlasovali jeho stažení z pražské kandidátky do Sněmovny. Vedení strany ho tam ale nakonec nechalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video