Policie odložila případ údajné korupce při pořízení gripenů (ilustrační snímek) | foto: Jan Kouba, Ministerstvo obrany ČR

Policie odložila případ údajné korupce při pořízení gripenů

  • 42
Za údajnou korupci při pořízení stíhaček Gripen pro armádu nebude nikdo obviněn. Protikorupční policie po více než třech letech totiž případ znovu odložila. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"Vzhledem k tomu, že provedeným prověřováním policejní orgán dospěl k závěru, že se ve věci nejedná o podezření z trestného činu, bylo vydáno usnesení o odložení věci," uvedl Ibehej.

Tento vývoj předpověděla už před necelým rokem v rozhovoru pro iDNES.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. .

"Nevidím moc velký prostor pro to, aby se objevil nějaký nový důkaz, který by tu kauzu zvrátil. Souvisí to i s tím, že zejména v zahraničí, ve všech zemích, kde se to prověřovalo, byla ta kauza v trestní rovině už uzavřena. Ty státy už nemají zájem dál spolupracovat a předávat nám informace," uvedla loni žalobkyně (rozhovor najdete zde). Právě vrchní státní zastupitelství případ dozoruje a rozhodnutí vyšetřovatelů ještě posoudí.

Policie se případem zabývala už od roku 2002, v minulosti jej odložila už dvakrát. Kriminalisté kauzu naposledy otevřeli v květnu 2010 na základě prověrky Nejvyššího státního zastupitelství. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin podplácení a pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě," řekl Ibehej. 

Z uplácení byl podzřelý rakouský lobbista

Z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen byl podezřelý rakouský lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly. Na úplatky pro dvacet lidí v Česku byly při dojednávání transakce údajně vyčleněny dvě miliardy korun - není však jasné, pro koho (více čtěte zde).

Rakouský lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly

Lobbistu kvůli uplácení a praní špinavých peněz při pořizování letounů pro Rakouska soudila tamní justice. Soud ale neprokázal jeho vinu a zprostil jej obžaloby (více čtěte zde).

Česko původně chtělo letouny koupit, nakonec se i kvůli velkým výdajům spojeným s povodněmi v roce 2002 rozhodlo pro jejich pronájem. Vláda Vladimíra Špidly o dva roky později pronajala na deset let 14 švédských stíhaček.

Stát ročně platí zhruba dvě miliardy korun. Pronájem letounů vyprší v roce 2015, politici se spíše kloní k jeho prodloužení (více čtěte zde).

Podívejte se, jak české gripeny tankují za letu:


Video