Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odložila Faganovo stíhání

  0:01aktualizováno  0:01
Policie nebude stíhat amerického právníka Eda Fagana za jeho výroky o nebezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín. Po měsíci a půl, kdy bylo na advokáta zastupujícího odpůrce jaderné elektrárny podáno trestní oznámení, policisté případ odložili. "Neshledali jsme nic, co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy," řekl zástupce vedoucího obvodního oddělení v Týně nad Vltavou Václav Dvořák.

V případu vypovídali svědci, například zaměstnanci elektrárny. Spis obsahuje i materiály publikované v tisku. Sám Fagan nevypovídal, přestože o to projevil zájem, ale policie ho nepředvolala.

Trestní oznámení podal na Fagana muž z Prahy. Mimo jiné o sobě řekl, že nepracuje v energetice, ale znepokojil ho Faganův výrok v Lidových novinách, že Temelín je nebezpečný. České trestní právo pamatuje na trestný čin šíření poplašné zprávy až pětiletým vězením, pokud výrok vyvolá i hospodářské ztráty.

Oznamovatel se může do tří dnů od obdržení usnesení policie odvolat. "Potom bude trestní oznámení hodnotit státní zastupitelství," řekl policista. "Zatím o ničem oficiálně nevím, ale pokud se mohu odvolat, udělám to," uvedl autor trestního oznámení, který si nepřál zveřejnit jméno.

Šetření ztěžuje fakt, že je Fagan Američan, říká policista
Podle nadporučíka Ladislava Škvařila, který se případem zabýval, vyšetřování značně ztěžoval fakt, že je Fagan Američan a zdržuje se převážně ve Spojených státech. "Je to problém. Nebydlí totiž za rohem," řekl Škvařil.

Sokol: Poplašnou zprávu by musel šířit někdo fundovaný
Podle advokáta Tomáše Sokola ve Faganově případě o poplašnou zprávu nešlo. Skeptický je i k podávání podnětů v podobných případech. "Musíme si zvyknout, že lidé vyslovují své názory a řešit je cestou trestního práva jen v nejkrajnějších případech," říká Sokol.

Skutková podstata poplašné zprávy podle Sokola předpokládá, že jde o zprávu, která by mohla skutečně poplach vyvolat. "Zpráva by musela být natolik přesvědčivá, že to lidi alespoň znepokojí," řekl zpravodaji iDNES Sokol.

Žádné zásadní znepokojení však podle advokáta nemohl Faganův výrok vyvolat. "Fagan tvrdil, že je nebezpečná elektrárna, kterou nikdy před svým příletem neviděl a prokazatelně neměl v ruce ani její materiály," dodal právník, který se domnívá, že Faganův názor nemůže způsobit žádný poplach. "Ten výrok ani nebyl té kvality, aby poplach způsobit mohl."

Rozhovor s mužem, který podal podnět k vyšetřování Eda Fagana 

Proč jste podal podnět k prošetření výroku Eda Fagana? Zdá se vám, že tím, že je Temelín "nebezpečný", šíří americký právník poplašnou zprávu?
Pan Ed Fagan již delší dobu šířil dle mého názoru nepodložené informace o nebezpečnosti JE Temelín. Podle mne tak činil ani ne tak ze starosti o životy obvatel v ČR a Rakousku, ale z důvodu vlastní propagace. Když jsem četl jeho rozhovor v Lidových novinách dne 20. března 2001, kde je uvedena na str. 3 mimo jiné věta "Jsem tu proto, že Temelín je nebezpečný", napadlo mne, že tento a i jiné jeho výroky mohou některé obyvatele žijící blízko JE znepokojit. Náhledl jsem tedy do trestního zákoníku a § 199 přesně popisuje jednání, kterého se pan Fagan dopustil, tedy že šířil znepokojující poplašnou zprávu tím, že ji sdělil hromadnému informačnímu prostředku - novináři LN.

Co vás vedlo k napsání podnětu? Jaké máte vztahy k Temelínu?
Nepracuji ani v Temelíně ani v energetice. Jsem prostě obyčejný občan, který čte noviny.

                    Myslíte si, že by mohl Ed Fagan dostavbu Temelína zbrzdit nebo dokonce zastavit?  
Já myslím že ne, co je možné v Americe není možné zde. I kdyby podal jakékoliv žaloby, pomalost našich soudů ochrání vlastníky JE Temelín před "zahraničními odborníky" jakým je pan Fagan.
 
                    S jakou jste se setkal odezvou u policie?  
Po měsíčním putování mého oznámení z Vrchního zastupitelství přes Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích toto dorazilo na obvodní oddělení policie
v Týně nad Vltavou. Jako první úkon vyšetřovatel dožádal můj výslech v Praze, přitom já nevím víc, než jsem si přečetl v novinách. Naivně jsem si myslel, že odvážně požádá o výslech pana Eda Fagana, aby se ho zeptal, jak to myslel, ale na to asi místní odělení policie v Týně nemá odvahu.

                    Jste z jižních Čech? Jste členem sdružení Jihočeští taťkové? 
 
Jsem z Prahy a nejsem členem vůbec žádného sdružení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Pád kolejového jeřábu z náspu, termín voleb a Ústí chce být ghetto

Zřícený železniční jeřáb v Brtníkách.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám mimo jiné dvousettunový jeřáb, který se zřítil z železničního náspu a...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz