Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odložila Faganovo stíhání

  0:01aktualizováno  0:01
Policie nebude stíhat amerického právníka Eda Fagana za jeho výroky o nebezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín. Po měsíci a půl, kdy bylo na advokáta zastupujícího odpůrce jaderné elektrárny podáno trestní oznámení, policisté případ odložili. "Neshledali jsme nic, co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy," řekl zástupce vedoucího obvodního oddělení v Týně nad Vltavou Václav Dvořák.

V případu vypovídali svědci, například zaměstnanci elektrárny. Spis obsahuje i materiály publikované v tisku. Sám Fagan nevypovídal, přestože o to projevil zájem, ale policie ho nepředvolala.

Trestní oznámení podal na Fagana muž z Prahy. Mimo jiné o sobě řekl, že nepracuje v energetice, ale znepokojil ho Faganův výrok v Lidových novinách, že Temelín je nebezpečný. České trestní právo pamatuje na trestný čin šíření poplašné zprávy až pětiletým vězením, pokud výrok vyvolá i hospodářské ztráty.

Oznamovatel se může do tří dnů od obdržení usnesení policie odvolat. "Potom bude trestní oznámení hodnotit státní zastupitelství," řekl policista. "Zatím o ničem oficiálně nevím, ale pokud se mohu odvolat, udělám to," uvedl autor trestního oznámení, který si nepřál zveřejnit jméno.

Šetření ztěžuje fakt, že je Fagan Američan, říká policista
Podle nadporučíka Ladislava Škvařila, který se případem zabýval, vyšetřování značně ztěžoval fakt, že je Fagan Američan a zdržuje se převážně ve Spojených státech. "Je to problém. Nebydlí totiž za rohem," řekl Škvařil.

Sokol: Poplašnou zprávu by musel šířit někdo fundovaný
Podle advokáta Tomáše Sokola ve Faganově případě o poplašnou zprávu nešlo. Skeptický je i k podávání podnětů v podobných případech. "Musíme si zvyknout, že lidé vyslovují své názory a řešit je cestou trestního práva jen v nejkrajnějších případech," říká Sokol.

Skutková podstata poplašné zprávy podle Sokola předpokládá, že jde o zprávu, která by mohla skutečně poplach vyvolat. "Zpráva by musela být natolik přesvědčivá, že to lidi alespoň znepokojí," řekl zpravodaji iDNES Sokol.

Žádné zásadní znepokojení však podle advokáta nemohl Faganův výrok vyvolat. "Fagan tvrdil, že je nebezpečná elektrárna, kterou nikdy před svým příletem neviděl a prokazatelně neměl v ruce ani její materiály," dodal právník, který se domnívá, že Faganův názor nemůže způsobit žádný poplach. "Ten výrok ani nebyl té kvality, aby poplach způsobit mohl."

Rozhovor s mužem, který podal podnět k vyšetřování Eda Fagana 

Proč jste podal podnět k prošetření výroku Eda Fagana? Zdá se vám, že tím, že je Temelín "nebezpečný", šíří americký právník poplašnou zprávu?
Pan Ed Fagan již delší dobu šířil dle mého názoru nepodložené informace o nebezpečnosti JE Temelín. Podle mne tak činil ani ne tak ze starosti o životy obvatel v ČR a Rakousku, ale z důvodu vlastní propagace. Když jsem četl jeho rozhovor v Lidových novinách dne 20. března 2001, kde je uvedena na str. 3 mimo jiné věta "Jsem tu proto, že Temelín je nebezpečný", napadlo mne, že tento a i jiné jeho výroky mohou některé obyvatele žijící blízko JE znepokojit. Náhledl jsem tedy do trestního zákoníku a § 199 přesně popisuje jednání, kterého se pan Fagan dopustil, tedy že šířil znepokojující poplašnou zprávu tím, že ji sdělil hromadnému informačnímu prostředku - novináři LN.

Co vás vedlo k napsání podnětu? Jaké máte vztahy k Temelínu?
Nepracuji ani v Temelíně ani v energetice. Jsem prostě obyčejný občan, který čte noviny.

                    Myslíte si, že by mohl Ed Fagan dostavbu Temelína zbrzdit nebo dokonce zastavit?  
Já myslím že ne, co je možné v Americe není možné zde. I kdyby podal jakékoliv žaloby, pomalost našich soudů ochrání vlastníky JE Temelín před "zahraničními odborníky" jakým je pan Fagan.
 
                    S jakou jste se setkal odezvou u policie?  
Po měsíčním putování mého oznámení z Vrchního zastupitelství přes Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích toto dorazilo na obvodní oddělení policie
v Týně nad Vltavou. Jako první úkon vyšetřovatel dožádal můj výslech v Praze, přitom já nevím víc, než jsem si přečetl v novinách. Naivně jsem si myslel, že odvážně požádá o výslech pana Eda Fagana, aby se ho zeptal, jak to myslel, ale na to asi místní odělení policie v Týně nemá odvahu.

                    Jste z jižních Čech? Jste členem sdružení Jihočeští taťkové? 
 
Jsem z Prahy a nejsem členem vůbec žádného sdružení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz