Indičtí policisté před justičním palácem v Dillí, kde proběhne soud s pěticí...

Indičtí policisté před justičním palácem v Dillí, kde proběhne soud s pěticí násilníků (3. ledna 2012) | foto: AP

V Indii obžalovali muže, kteří znásilnili studentku. Hrozí jim oprátka

  • 31
Indická prokuratura obžalovala z únosu, hromadného znásilnění a vraždy pětici mužů, kteří 16. prosince brutálně napadli v autobuse třiadvacetiletou studentku medicíny. Ta o víkendu zemřela. Útočníkům hrozí trest smrti. Případ vyvolal v Indii bouřlivé reakce a upozornil na zneužívání žen ve společnosti.

Její jméno dosud úřady neoznámily, přesto její případ postavil na nohy část Indie a přitáhl pozornost k postavení žen v indické společnosti. Třiadvacetiletou studentku medicíny totiž v polovině prosince hromadně znásilnilo v autobuse v Dillí šest mužů (jeden je pravděpodobně nezletilý a bude souzen zvlášť).

Nakonec ji i jejího kamaráda brutálně zbili. Mladou ženu se snažili zachránit lékaři v singapurské nemocnici, selhaly jí však orgány a v sobotu zemřela.

Zrychlený proces s pěticí obviněných mužů by měl začít už v sobotu. Obžalovací spis má více než tisíc stran a klíčovým bodem je svědectví znásilněné ženy, které stihla sdělit před svou smrtí. Kromě toho se u soudu objeví třicet svědků včetně jejího kamaráda, jenž s ní cestoval v osudný den v autobuse.

Chtěla postavit nemocnici

Rodina třiadvacetiletou studentku popsala jako statečnou ženu, která chtěla pomáhat chudým lidem ze svého kraje. Pocházela z jedné z nejubožejších oblastí země ležící v severoindickém státě Uttarpradéš. Studovala v indické metropoli medicínu a jejím snem bylo v budoucnu postavit nemocnici v rodné vsi. "Byla statečná, ničeho se nebála a byla plná života," řekl o dceři její otec. Rodina se přestěhovala v roce 1983 do Dillí za lepšími životními podmínkami. Dívka viděla ve vzdělání prostředek, jak zlepšit ekonomickou situaci rodiny. "Chtěla být lékařkou od té doby, co si začala hrát s panenkami," uvedl otec. "Opakoval jsem jí, že nemohu platit její vzdělání, ale ona neustoupila," dodal. Rodina nakonec prodala pozemky v rodné vesnici a z peněz školu uhradila.

Zdroj: ČTK

Obžalovaní muži se podle policie přiznali k mučení a znásilnění studentky, aby ji prý "uštědřili lekci". Znásilňovali ji skoro hodinu a pak ji ztloukli železnými tyčemi. Dívka se jim bránila a tři z nich během sebeobrany pokousala, tyto rány hodlá policie použít jako důkaz proti násilníkům.

Obžalovanými jsou třiatřicetiletý řidič autobusu Rám Singh, jeho šestadvacetiletý bratr Mukeš Singh, jenž autobusy uklízel, dále devatenáctiletý prodavač ovoce Paván Gupta, čtyřidvacetiletý myč autobusů Akšaj Singh a dvacetiletý kondiční trenér Vinaj Šarma.

Agentura Reuters ještě k dívčinu případu píše, že řidič znásilněnou dívku nakonec vyhodil z autobusu a pak se ji ještě pokusil přejet, nicméně její přítel ji stihl odtáhnout.

Pokud soud shledá pětici mužů vinnými, hrozí jim za vraždu trest smrti oběšením. Nicméně hrdelní trest Indové vykonávají jen zřídka. Za posledních sedmnáct let popravili pouze dva vězně. Naposledy Mohameda Kasába - útočníka, který se podílel na teroru v Bombaji v roce 2008 a jako jediný z teroristů přežil a dočkal se soudu. V srpnu 2004 dostal oprátku muž jménem Dhananjoy Chatterjee, který v roce 1990 znásilnil a zabil čtrnáctiletou školačku.

Znásilnění každých 20 minut

"Celá země požaduje, aby byla tato monstra oběšena. Jsem s ní," řekl reportérům otec mladé ženy. Indická média jeho jméno v souladu s indickým právem zatím nezveřejnila, stejně jako to dívčino. Nicméně se uvažuje, že v jejím případě bude učiněna výjimka, protože úřady hodlají po ní pojmenovat zákon zpřísňující tresty za sexuální zločiny. Rodina se už nechala slyšet, že by proti tomu neměla námitek.

Dívčin případ vyvolal v Indii bouřlivou vlnu nevole. Každý den se v zemi konají demonstrace proti neschopnosti vlády zabránit rozšířenému násilí na ženách. Demonstrující také volají po zpřísnění trestů za sexuální zločiny. Třeba ve středu pochodovaly tisíce žen ulicemi Dillí a protestovaly nejen proti znásilnění mladé ženy, ale obecně proti přístupu k ženám v Indii, píše televize BBC na svém webu.

Vláda připouští, že každých zhruba 20 minut je v zemi znásilněna jedna žena a aktivisté upozorňují, že spoustu případů postižené ani nenahlásí. Jen v Dillí násilníci sexuálně zneužijí nějakou ženu alespoň jednou za čtrnáct hodin. Indky z celé země se teď začaly ozývat a stěžují si na časté sexuální obtěžování i násilí.

Od osudného útoku v autobuse radnice v Dillí zavedla několik opatření, které mají město učinit pro ženy bezpečnějším. Posílila například noční policejní hlídky, kontroly řidičů autobusů a zcela zakázala provoz autobusů se zakrytými okny, kouřovým sklem nebo závěsy.

Indická vláda pak jmenovala speciální výbor na vypracování návrhu zákona, který bude tvrději postihovat sexuální násilí. Zřídila také telefonní nouzovou linku pro ženy, které se cítí ohroženy.

Občané druhého řádu

Protestující nicméně poukazují na větší problém, a tím je přístup k ženám v indické společnosti - je na ně totiž nahlíženo jako na druhořadé občany. Zapotřebí tak je změnit celkovou kulturu a přístup k něžnému pohlaví.

V Indii jsou poměrně běžné interrupce, pokud žena zjistí, že čeká děvčátko, a novorozené dívky jsou dokonce někdy zabity, upozornila televize BBC. Děvčata pak čelí diskriminaci, předsudkům, násilí a opomíjení.

Agentura TrustLaw označila Indii jako nejhorší zemi ze skupiny G20, kde může žena žít. Přitom šéfkou vládního Indického národního kongresu je žena (Sonia Gándhiová). Žena je i předsedkyní dolní komory parlamentu a v Indii je hned několik ministryň a spousta známých ženských osobností.

Zároveň tam ale roste počet násilných činů vůči ženám. V roce 2011 počet nahlášených znásilněný vzrostl o více než 9 procent, na 24 tisíc znásilněných žen. V 94 procentech případů přitom ženy násilníky znaly. Nejvíce sexuálního násilí na ženách hlásí Dillí, konkrétně 17 procent z celkového počtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video