V porodnici přinesli matce ke kojení mrtvé dítě. Odpovědnost nenese nikdo

  18:20aktualizováno  18:20
Loni v lednu přinesla zdravotní sestra v porodnici benešovské nemocnice matce ke kojení bezvládné dítě s namodralým obličejem. Vyšetřování děsivé události policie uzavřela až nyní. Výsledek? Nepodařilo se přesně zjistit, co se v nemocnici přihodilo, a nikdo z personálu nenese za tragédii zodpovědnost. „Nebylo zjištěno cizí zavinění,“ oznámila policejní mluvčí Eva Stulíková.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Žena měla původní termín porodu sice až za měsíc, ale stěžovala si na bolest ledvin. Lékaři proto raději vyvolali porod dřív. Při něm se chlapeček trochu přidusil pupeční šňůrou, ale jinak vše dopadlo dobře.

Do tabulky, kde se posuzuje zdravotní stav novorozenců, jejich pulz, dech, svalové napětí, reakce na podráždění nebo zabarvení kůže, lékaři zapsali tři desítky. Lepší to být nemohlo. Po porodu sestra položila chlapce matce na hruď a po chvíli ho odnesla do vedlejšího pokoje, aby se prohřál na speciálním lůžku. Pak ho nosila matce na kojení, asi třikrát. Večer nastaly první komplikace. Dítě zvracelo a sestry si ho nechaly přes noc na pokoji.

Druhý den ráno ho zdravotnice přinesla matce zpět. Dveře na pokoji číslo 18 se otevřely přesně v 7.45. Vešla zdravotnice a položila chlapečka vedle matky. Žena na něj pohlédla a zděsila se. Měl úplně promodralý obličej a nedýchal. Sestra zvedla bezvládné tělíčko, vyběhla s ním na chodbu a volala lékaře. Bylo už však pozdě.

Zatímco se lékaři marně snažili dítě oživit, zdrcená matka čekala na nemocniční chodbě. Asi po hodině jí oznámili tragickou zprávu. „Podali jí lék na uklidnění a odvedli do kumbálu, kde byla jen postel a okno,“ popsal ženin manžel. „Pomoc psychologa odmítla, ale myslím, že se jí vůbec neměli ptát a psychologa k ní přivést rovnou,“ míní muž. Ještě ten den 11. ledna odvezl ženu domů.

Selhal nemocniční alarm

Rodiče jsou přesvědčeni, že dítě bylo mrtvé již ve chvíli, kdy ho sestra donesla na pokoj. Nechápou, jak je možné, že na to nikdo nepřišel dřív. Policie však po více než ročním vyšetřování rozhodla, že nikdo za nic nemůže.

Manželé s tím nesouhlasí, už ale nemají sílu protestovat. „Vzdáváme to, už chceme mít klid,“ řekl otec dítěte. Od stížnosti na výsledek vyšetřování ho zrazoval i jeho právník. „Říkal, že je tam sice hodně věcí špatně vyšetřených, ale pokud podáme stížnost, že to bude běh na dlouhou trať. Potáhne se to roky a jen nás to bude stát spoustu nervů a peněz za posudky,“ doplnil otec.

Rodiče čekali přes rok na odpověď na otázku, jak je možné, že si mrtvého dítěte nikdo nevšiml, a jak je možné, že ani přístroj na kontrolu dechu nezjistil, že nedýchá. Nechápaly to ani sestry. „Alarm na výhřevném lůžku, který je normálně slyšet přes dvoje dveře, tentokrát nespustil. Nevím, nechápu,“ uvedla jedna ze zdravotnic později na policii. MF DNES protokol viděla.

Kromě policie neobvyklé úmrtí prověřovala i nemocnice. „Provedli jsme nadstavbové a nadstandardní provozní opatření, abychom podobný nešťastný případ, který patrně souvisí s možným náhlým úmrtím či vrozenou vadou, do budoucna mohli eliminovat,“ ujistil mluvčí nemocnice Petr Ballek. „Celý případ považujeme za nešťastnou událost, které je nám samozřejmě z lidského hlediska velice líto a soucítíme s rodinou,“ doplnil.

Manželé si stěžovali i na to, že s nimi vedení nemocnice nemluvilo. Mluvčí Ballek se omluvil, že to „z pochopitelných důvodů“ nešlo (kvůli probíhajícímu vyšetřování), a nabídl, že vše vyjasní dodatečně, pokud už policie svou práci ukončila.

Manželé teď čekají další dítě. „Na kontroly už ale jezdíme do Apolináře,“ dodal muž.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Finanční průvan v centrálách levice. ČSSD čtvrtinu Lidového domu pronajme

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Levici dohání volební porážky. ČSSD pronajme část Lidového domu a bude muset šetřit i v nadcházejících volbách do...

Porucha vyřadila z provozu pražské Masarykovo nádraží. Vlaky jezdí odjinud

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Vlaky do Kolína či...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz