Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policistům chybějí neprůstřelné vesty. Nechráníte nás, spílají vedení

  15:38aktualizováno  15:38
Neprůstřelných vest je málo a nejsou kvalitní, vytýkají policisté svému vedení. Stávajícímu vybavení dochází životnost, mnohé používané vesty jsou už po expiraci. Na těch nových dodavatel šetřil materiálem, a proto nechrání tak, jak by měly. „Posíláte nás do rizika bez náležité ochrany,“ zlobí se policisté na své vedení.

Unie bezpečnostních složek (UBS), což je odborová organizace, má k vestám výtky již poněkolikáté. Na Policejním prezidiu s nimi ale dosud neuspěla. Tento týden proto uspořádala setkání se zástupci dodavatelských firem a dalšími odborníky, na kterém se policisté mohli dohodnout, co vlastně chtějí. Závěry hodlají předložit vedení s výzvou, aby začalo problém co nejrychleji řešit.

Fotogalerie

„Je to osm let, co byl policista Roman Jedlička zastřelen zdrogovaným pachatelem. Od té doby se nic nezměnilo, policista v přímém výkonu stále nemá svoji osobní neprůstřelnou vestu,“ upozornil příslušník pořádkové jednotky v Praze Pavel Štěpán. Policii podle odborářů stále chybí smysluplná balistická koncepce, která by jasně vymezila, jaké ochranné pomůcky má policista v určitém zařazení mít.

Problémem je nejen nedostatek neprůstřelných vest, ale také nedostupná škála konfekčních velikostí a někdy i prošlá expirační lhůta. Ta bývá desetiletá, jak ale upozornil jeden z přítomných odborářů, policisté často slouží s již prošlými vestami, protože jiné pro ně policie nemá. Například loni v listopadu se v Praze konalo finále tenisového Fed Cupu a policie zpřísňovala bezpečnostní opatření. Bylo to krátce po teroristických útocích ve Francii (více zde). „Přitom na konci října vypršela expirace většiny balistických vest,“ uvedl jeden z policistů, který se těchto opatření účastnil.

Jedna velikost pro všechny

Policisté si v autech vozí často vesty, které jim nesedí velikostně, a předávají se z jednoho policisty na druhého. Bez přiměřené velikosti je ale vesta k ničemu. „Každý policista by měl mít svoji vlastní podkošilovou vestu, která poskytne základní balistickou ochranu. To je ochranu proti krátké zbrani ráže 9 mm, která je u nás nejčastější,“ sdělil předseda UBS Zdeněk Drexler. Tělová vesta má necelé dva kilogramy, nosit by ji podle Drexlera měl každý policista.

Postupná obměna vest, kterým prochází expirace, se policii v posledních letech nedaří. S firmou, která dodala balistické vybavení v letech 2014 a 2015, jedná policie o reklamaci. Ukázalo se totiž, že panely, které do svých výrobků použila, nemají požadovanou plochu 25 × 30 centimetrů, ale jen 20 × 30 centimetrů. Zbytek je pryskyřicový lem, který samozřejmě nemá stejné balistické vlastnosti jako tvrdá keramika.

Krajské ředitelství v Praze má 96 vest pro vnější nošení, ke kterým patří přídavné pláty. „Z celkového počtu je v současné době 192 panelů v reklamaci. Tyto reklamované panely se však nadále používají a příslušníci by tedy měli v případě jejich užití postupovat tak, jako by je neměli,“ uvádí zpráva UBS. Problém se zdaleka netýká jen Prahy.

Drexler upozornil, že tyto výrobky používají nejen některé pořádkové jednotky, ale také zásahovka na severu Moravy. Tato jednotka by přitom měla mít balistickou ochranu třídy VI., což znamená i ochranu před střelou z dlouhé zbraně. Pro její potřeby jsou proto tyto vesty naprosto nevyhovující, jiné ale policisté nemají. „Šokovalo nás, když jsme se dozvěděli, že tyto vesty používá jedna zásahovka ze severní Moravy už dva roky,“ doplnil Štěpán.

Vedení policie o problémových vestách ví

Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová informaci o probíhající reklamaci potvrdila. „Vnímáme problematiku reklamovaných balistických vest velmi citlivě, neboť se snažíme, aby naši policisté měli co nejkvalitnější výzbroj a výstroj. Proto jsme také zahájili s danou společností reklamační řízení a s ním i spojené naše posouzení o kvalitě reklamovaných balistických vest,“ uvedla pro iDNES.cz. Bližší podrobnosti o reklamačním řízení ale nesdělila, omluvila se, že do jeho skončení v říjnu 2016 nemůže reklamaci blíže komentovat.

Podle poslance a předsedy podvýboru pro policii Zdeňka Ondráčka sice vesty možná splňují balistické normy, přesto jsou ale nebezpečné. Balistická zkouška se totiž podle předpisů provádí osm centimetrů od okraje, to znamená v místě, kde už je keramická výplň. „Je možné, že z právního hlediska nic neporušili. V celé ploše to ale není monolit, který udrží střelu. Nechrání policistu, a to je ten koncový subjekt, o který tady jde,“ uvedl.

Odboráři chtějí, aby každý policista měl svoji osobní neprůstřelnou podkošilovou vestu odpovídající jeho velikosti. Podle Ondráčka budou ministerstvu vnitra navrhovat, aby 30 až 40 tisíc potřebných vest nakoupilo do osmi let. „Navíc ti, co jezdí ven, by měli mít kšandy, do kterých se dají přídavné pláty,“ uvedl. Návrh odborářů prezidiu prý nechá projednat i ve sněmovním výboru pro bezpečnost, aby pro něj získal větší podporu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz