Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie: Nemocnicím hrozil psychopat

  17:46aktualizováno  17:46
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová vyzvala dopisem ředitele nemocnic a hejtmany, aby zabezpečili nemocnice před případným biochemickým útokem. Jednotlivá zařízení přijala řadu preventivních opatření. Ukázalo se však, že nemocnicím hrozil psychopat. Policie ho vyslýchá.

"Pachatel byl ztotožněn," řekl iDNES mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

"Šetření ukázalo, že jeho výhrůžky nebyly reálné. Jedná se o člověka, který - velmi jemně řečeno - nerozeznává reálné dění kolem sebe," vysvětlil mluvčí.

Policie případ šetří jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Zda muže obviní, však vzhledem k jeho duševnímu rozpoložení není jasné. "Policie si vyžádá znalecký posudek týkající se mužova zdravotního stavu," dodal Bernášek.

Kauzu odstartoval výhrůžný email, který došel v sobotu na adresu ministerstva zdravotnictví a některá další místa. "Jeho obsah byl tak kuriozní, že se nedal jen tak hodit do koše," řekl iDNES ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák.

"Autor v emailu píše o 11. září, o válce v Perském zálivu i o Iráku. Vše dává do podivných souvislostí. Zdá se, že se jedná o duševně nemocného člověka, přesto jsme se rozhodli brát výhružky vážně a přijmout některá bezpečnostní opatření," popsal Horák.

Výhružný email podle něj nebyl anonymní. "Ten člověk už má za sebou nějakou korespondenci s ministerstvem zdravotnictví, takže se ví, o koho se jedná," řekl odpoledne ředitel.

Nevyloučil, že se chce autor emailu mstít. "Obracel se dříve na ministerstvo s nějakými žádostmi. Teď se odvolává na to, že mu v nich nebylo vyhověno," vysvětlil.

"Je to anonymní výhrůžka. Víme o tom a jsme v kontaktu s policií. Vypadá to spíše na výhrůžku jednotlivce, nemůžeme to ale hodit pod stůl," řekl dříve mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

"Z našich vlastních zpravodajských zdrojů nicméně nemáme informaci o bezprostřední teroristické hrozbě," dodal.

Nemocnice přijaly bezpečnostní opatření
"Svolali jsme krizový štáb a rozhodli se přijmout řadu opatření. Sleduje se podezřelé chování a pohyb osob, zvýšila se ostraha pracovišť a mnohem přísněji se kontroluje výroba a distribuce stravy pacientům i personálu," řekl iDNES mluvčí a náměstek FN Královské Vinohrady Leoš Kabát.

Zvýšená pozornost panuje i v pražské Fakultní nemocnici v Motole. "Všichni zaměstnanci pracují v režimu zvýšené pozornosti, byla zesílena ostraha všech klinik i celého areálu, zejména lékáren a stravovacích provozů," popsala mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

I ředitel Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě Karel Pustelník potvrdil, že nemocnice dostala za úkol přijmout opatření proti případnému útoku.

"Jde o preventivní opatření. Zesílili jsme ochranu, to znamená, že slouží více členů bezpečnostní služby a všichni členové krizového štábu musí být v pohotovosti," řekl MF DNES.

"Na devatenáctou hodinu byla svolána bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje," řekl MF DNES šéf kanceláře moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského.

Toho však postup Emmerové rozčílil.

"Je pro mě překvapivé, že jsme informace nedostali standardní cestou, to znamená od orgánů krizového řízení," uvedl Tošenovský v tiskové zprávě.

O dopadení podezřelého pachatele se prý kraj dozvěděl jen z internetu a televize.

"Vyzývám premiéra, aby neprodleně řešil tuto vzniklou situaci a vysvětlil hejtmanům krajů tento zmatek v systému krizového řízení České republiky. Ministryni zdravotnictví žádám o jednoznačné vyjasnění stavu, který je evidentním šířením poplašných zpráv, a o vyvození osobní zodpovědnosti," prohlásil Tošenovský.

Někteří dlouho nic nevěděli
Jihočeský hejtman Jan Zahradník po páté hodině odpoledne o ničem nevěděl. "Mě zatím paní Emmerová nekontaktovala," řekl v 17:20.

"O tomhle není dobré mluvit přímo. Ale říkám vám otevřeně, že žádné takové upozornění nemám," poznamenal ke zprávám o případných útocích na nemocnice v regionu.

"Dopis jsme od paní ministryně dostali a předal jsem ho primátorovi. Je však dost nesrozumitelný. Hovoří se v něm o biochemickém útoku na nemocnice a zbraních hromadného ničení. Nic konkrétního v něm ale není," řekl iDNES šéf odboru krizového řízení pražského magistrátu Petr Beran.

Podle něj však měl být dopis adresovaný samotným nemocnicím. "Praha zřizuje pouze nemocnici Na Františku a tu jsme informovali. Byla zabezpečena i léčiva, aby nebyla volně přístupná," dodal Beran.

Jak ministryně varovala nemocnice (dopis ředitelům nemocnic)

Vážená paní ředitelko,
Vážený pane řediteli,

v souvislosti s rozesílanými informacemi pro odbornou veřejnost (e-mailem nebo faxem), které varují před biochemickým útokem proti Všeobecné fakultní nemocnici v Praze sdělením, že ostatní nemocnice v České republice budou postupně napadány stejným útokem zbraněmi hromadného ničení, si Vás dovoluji požádat o přijetí preventivních opatření k zaznamenání případné úmyslné kontaminace prostředků užívaných pro léčení a péči pacientů.
V současné době je tato záležitost předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

S pozdravem

Emmerová Milada

Faksimile dopisu ministryně Emmerové, který rozeslala ředitelům nemocnic. (2. listopadu 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz