Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie našla atentátníkovy šaty

  1:00aktualizováno  1:00
Policisté mají důležitou stopu, která je může přivést k muži podezřelému z atentátu na majitele Casina Royal v centru Prahy předminulou neděli. V opuštěném domě v Liliové ulici 8, kde se atentátník podle všeho před činem skrýval, nalezla odhozené šaty nájemného vraha.

"Našli jsme jeho svršky," potvrdil policista detailně obeznámený s vyšetřováním případu.

Jak již MF DNES v pondělí uvedla, v domě v Liliové ulici našli policisté rovněž ruční granát, pistoli a paruku, kterou se nájemný vrah maskoval.

Policie však tají, jak se jí podařilo místo vypátrat. Lidé, kteří v okolí domu v Liliové ulici číslo 8 pracují, spekulují, že věci nalezla bezpečnostní agentura, když kontrolovala budovy, v nichž přespávají bezdomovci.

Fotografii figuríny atentátníka spolu s jeho šaty hodlají detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zveřejnit dnes. "Půjde o věrnou podobu toho muže," dodal kriminalista.

Pokud policie atentátníka dopadne, nebude problém jej díky nalezeným osobním věcem pomocí testů DNA usvědčit. Po výbuchu granátu, který zatím neznámý útočník vhodil na džíp izraelského majitele kasina, rozvezly sanitky do čtyř pražských nemocnic osmnáct lidí.

Poslední z nich, žena z Británie, má jít domů v úterý. Detektivové se pokoušejí pomocí záznamů z videokamer v hlavním městě dát dohromady trasu, která by mohla vést k dopadení pachatele atentátu v centru Prahy.

Policie mapuje místa, kudy šel atentátník
V opuštěném domě číslo osm v Liliové ulici v samém centru Prahy se může stát cokoliv a nikdo si toho ani nevšimne. Desítky temných místností, ale i hluboká sklepení, v nichž se válejí odpadky, využívají bezdomovci.

Zámky na vratech v předním i zadním traktu rozsáhlého objektu jsou nanic: minimálně na dvou nezamřížovaných místech jsou vypáčené okenice. V tomto domě nechal atentátník, který minulou neděli odpálil před Casinem Royal ruční granát a pokusil se - neúspěšně - zabít majitele kasina Assafa Abutbula, své osobní věci a zbraně.

A zřejmě se zde i týden před svým činem skrýval. Objekt v Liliové 8 je jedním z míst, odkud se policie snaží získat videonahrávky, aby mohla přesně zmapovat pohyb muže v hlavním městě.

Podle zatím nepotvrzených informací zajímá kriminalisty také to, co se dělo v okolí Mánesa na nábřeží Vltavy, kde videokamery pravděpodobně rovněž zachytily postavu atentátníka.

Auto, nebo jen obličej?
MF DNES se podařilo získat videonahrávku z průmyslové kamery, která monitoruje nejbližší okolí domu v Liliové číslo 8. Na záběrech je kromě korzujících lidí vidět i bílá dodávka mercedesu.

I o tento vůz se policisté zajímali a prověřovali, zda jej atentátník nepoužil k útěku. Tuto verzi však do jisté míry zpochybňuje fakt, že svědci z Liliové ulice tvrdí, že tam viděli vůz i minulý pátek.

"Já vám ani nepotvrdím, ani nevyvrátím, zda to auto hledáme. Mohlo by to mařit vyšetřování. Nevyšetřujeme krádež kola, ale atentát v centru Prahy, který jen náhodou neskončil smrtí několika turistů," uvedl policista, který má o výbuchu, při němž bylo zraněno osmnáct lidí, informace.

I když videokamera míří na druhou stranu, než je dům s číslem 8, policisty může zajímat ještě jedno místo, které je na záběrech vidět: a to východ z Řetězové ulice, jež Liliovou přetíná. Zadní trakt zchátralého domu totiž zasahuje až do Řetězové a není vyloučeno, že nájemný vrah šel právě tudy.

Dům v Liliové je uzamčený, dovnitř se lze dostat pouze rozbitými okny a sklepem. Cedulka na jednom okně oznamuje, že stavba je povolena od roku 1999, ale je zjevné, že od té doby tu nikdo na nic nesáhl.

Podle výpisu z katastru nemovitostí patří objekt společnosti Liliová Property, s.r.o., jež se zabývá mimo jiné obchodem s realitami. Společnost vlastní nizozemská firma a nyní je chátrající objekt v zástavě.

Policie má za to, že za výbuchem před Casinem Royal je boj dvou izraelských rodinných klanů. "Nevíme ale, zda útočník byl členem jednoho z nich, anebo jen nájemný vrah. Osobně si myslím, že šlo o čistě nájemného vraha, ať už patří ke komukoliv. Zdá se, že nešlo o profesionála," řekl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.

Policie sledovala rodinu Abutbulů už dva roky, a to od vraždy Felixe Abutbula, otce dnešního majitele kasina Assafy.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Řidič je obviněný za střet s vlakem, k nehodě však přispěla i šíře přejezdu

Vlak odhodil zdemolované nákladní auto do příkopu.

K loňské srážce vlaku s nákladním vozem na železničním přejezdu v Žichlínku u Lanškrouna přispělo i to, že přejezd...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz