Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie musí vrátit důkazy

  0:01aktualizováno  0:01
Při vyšetřování podezřelého prodeje Plzeňského Prazdroje získala policie některé informace nezákonným způsobem. Vyšetřovatelé si tak sami zkomplikovali objasnění obchodu z let 1997 až 2000, při kterém měla Investiční a Poštovní bance vzniknout škoda zhruba 9 miliard korun. Z rozhodnutí Ústavního soudu totiž vyplývá, že domovní prohlídka v pražské kanceláři Nomury 31. ledna byla nezákonná.

"A důkazy získané nezákonným způsobem nemohou být v pozdější fázi trestního řízení použity," uvedl právník Josef Lžičař.

Ústavní soud nařídil obnovit stav před nepovolenou prohlídkou. To znamená, že policie bude muset vrátit zabavené materiály, v kterých hledala důkazy pro své trestní řízení. "Důkazní materiál to určitě ovlivní," uvedla právní zástupkyně Nomury Karolína Horáková.

Den před domovní prohlídkou policie obvinila v souvislosti s prodejem pivovaru osm osob z úvěrového podvodu. Mezi nimi i členku představenstva společnosti České pivo Hanu Benešovou, která je pracovnicí pražské pobočky Nomury.

Při razii ovšem policisté měli příkaz k prohlídce společnosti Quartemaine Capital, a nikoliv Nomury. Před Ústavním soudem neobstály argumenty, že obě společnosti jsou vzájemně propojené, sídlí na stejné adrese a Quartemaine se původně jmenovala Nomura Capital.

Kauza České pivo

Na začátku vlastnila IPB akcie Plzeňského Prazdroje. Akcie prodala několika spřízněným firmám, kterým na nákup poskytla úvěr 7,2 miliardy korun.

Akcie byly vloženy do podniku České pivo, který odkoupila Nomura.

Společnost České pivo, která zahrnovala akcie Plzeňského Prazdroje a Radegastu, prodala Nomura jihoafrické společnosti SAB za zhruba 22 miliard korun.

Úvěr, který spřízněným firmám IPB poskytla, nebyl nikdy splacen a veškerý zisk z akce "České pivo" inkasovala Nomura, největší akcionář IPB.

"Domovní prohlídka proběhla v prostorách jiné společnosti, než na kterou se vztahoval příkaz vyšetřovatele, což představuje porušení základních práv stěžovatele," uvedl soudce Ústavního soudu Vojen Güttler. "Domovní svoboda spadá mezi základní lidská práva a průlom do této svobody je přípustný jen výjimečně," dodal.

Stížnost podala Nomura den po prohlídce, ovšem státní zástupkyně ji odmítla. Poté se obrátila na Ústavní soud. "Rozhodnutí Ústavního soudu vítáme," reagovala mluvčí londýnské Nomury Claire Williamsová. Podle odborníků sice znamená, že vyšetřovatelé by neměli při přípravě podkladů pro soud se získanými materiály pracovat, ale nemusí to být nepřekonatelná překážka.

"Když policie udělá prohlídku, která se později ukáže jako nezákonná, získá mezitím informace, vodítka a nitky, které jí otevírají možnosti pro další dokazování. Věci získané prvotně nezákonně je pak policie schopna vpravit do obžaloby obstaráním jiných důkazů nebo stejných důkazů, ale z jiných zdrojů," soudí Lžičař.

Podnět k prošetření kauzy České pivo dala ČSOB, která převzala IPB poté, co na ni byla uvalena nucená správa. Podle informací z policejních zdrojů by případ mohl být předán soudu koncem letošního či začátkem příštího roku.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Na severu Čech už bouří. Výstraha meteorologů platí pro celé Česko

Jiří Kouřil bouřky fotí, sleduje jejich vývoj, jak se chovají, kudy jdou a jaké...

Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřkami, které se už nyní vyskytují na severu Čech a během odpoledne...

Naučili zdravě vařit kuchaře ve stovkách škol, teď míří do domovů pro seniory

Ukázka receptu čočkový salát (22. 5. 2018)

Stáří není výjimkou - i v této fázi života jídelníček významně ovlivňuje zdravotní stav. Projekt Pestrá strava, který...

Najdete na iDNES.cz