Policisté z českého týmu DVI specializovaného na identifikaci obětí při výcviku ve Švýcarsku. Učí se určit totožnost člověka i podle chrupu. | foto: Archiv Kriminalistického ústavu Policie ČR, iDNES.cz

Na pád letadla i tsunami. Policie cvičí skupinu pro identifikaci obětí

  • 12
Je jich dvacet a tvoří speciální tým. Jsou připraveni vyjet okamžitě kamkoli na světě, kde při hromadném neštěstí zemřou i čeští občané, aby našli jejich těla a poznali, o koho se jedná. Ale nejraději by samozřejmě naostro nejeli nikam. Nový tým české policie DVI se totiž specializuje na opravdu velké katastrofy.

Speciální tým DVI vytvořila policie při Kriminalistickém ústavu loni na podzim. V dubnu dokončí ve Švýcarsku svůj výcvik.

"S nápadem na vytvoření DVI týmu přišel již v roce 2005 tehdejší ředitel Kriminalistického ústavu Praha doktor Jan Hlaváček. Tehdy již první skupinka vyrazila do Thajska identifikovat české občany, kteří zahynuli při tsunami," říká nynější šéf skupiny DVI Petr Bendl.

Tehdy v Thajsku šlo o dva české genetiky. Podařilo se jim ztotožnit všech osm českých občanů, kteří se v Asii utopili.

Psycholog je nutnost

Zkratka DVI znamená anglický výraz "disaster victim identification" (ztotožňování obětí katastrof). Jde o tak stresovou práci, že má tým svého dvorního psychologa, který se kolegům věnuje.

"Švýcaři třeba ohledávali autobus se zemřelými dětmi a tam stoprocentně potřebujete psychologa. Ten kromě toho komunikuje s pozůstalými," dodal Bendl. Pozůstalý člověk může zemřelého příbuzného identifikovat, ale zároveň má právo tuto nepříjemnou proceduru odmítnout. Identifikace příbuzným je zároveň až ta poslední možnost, ke které se tým uchyluje.

Švýcaři jsou v disciplíně identifikací obětí asi nejdál. "Budeme mimo jiné v krematoriu v Curychu ohledávat figurínu - fiktivní oběť. Švýcarský tým má speciálně vyčleněné prostory," vysvětluje Bendl.

Tým se dělí na dvě poloviny. Jedna se vydá na místo neštěstí a druhá, tzv. Ante mortem skupina pracuje v Česku, kde se snaží dohledat všechno o možných obětech - třeba i zubní karty nebo vlasy pro analýzu DNA. Jinak v týmu panuje logická dělba práce. Členy či externími konzultanty jsou genetici (dělají analýzu DNA), antropolog, soudní lékař či odborník na daktyloskopii.

Pracovníci DVI používají jednotný formulář ("kartu oběti"), který slouží pro celý svět, aby se na místě neštěstí dokázali domluvit příslušníci více států.

Týmy DVI fungují už v několika evropských státech, ale ten český je kromě Estonska první ve střední a východní Evropě. Na všechny dohlíží Interpol. Šéf týmu Bendl začínal jako dokumentarista, který měl na starosti ohledávání míst činu, například při vyšetřování vražd.

Seznam obětí vždy pomůže

Snadnější je podle Bendla určit totožnost obětí po leteckém neštěstí, protože aerolinky mají seznam cestujících. Železnice samozřejmě až na výjimky nic podobného nemá. "Spíš se hlásí pozůstalí, kteří volají, že jejich příbuzný měl vlakem jet," vysvětluje Bendl.

Podle zkušeností je nejtěžší identifikovat oběti po tsunami a podobných katastrofách, kde nakonec pomohla až identifikace na základě zubů. Například Švýcarsko ani po osmi letech všechny své turisty po tsunami neidentifikovalo.


Nejlepší videa na Revue