Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie loni vykázala z domu 1058 tyranů, nejvíce od roku 2007

  • 25
Bílý kruh bezpečí zveřejnil statistiku vykázaných z domova kvůli domácímu násilí. V roce 2010 vzala policie klíče od domu agresivním lidem celkem 1058krát. Je to nejvíce od roku 2007, kdy policie tuto pravomoc získala.

Nejvyšší počet vykázaných byl loni v Ústeckém kraji a to 133.  Následuje Moravskoslezský kraj se 108 a Praha se 104 případy. V přepočtu na počet obyvatel ale policie zasahovala nejvíce v Karlovarském kraji, kde sebrala klíče od bytu 79 lidem.

Od ledna 2007 do konce loňska rozhodla policie o vykázání v celkem 3377 případech. Nejméně volila toto opatření v roce 2008, kdy k němu přikročila 679krát. Naopak nejčastěji po něm sáhla loni. Podle odborníků za tím není ani tak to, že by Češi a Češky v loňském roce byli agresivnější a víc své blízké týrali a deptali. Za vyššími počty může být i to, že policisté mají s vykázáním větší zkušenosti a dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit.

Statistika vykázaných

  • 2007 -  862
  • 2008  - 679
  • 2009 - 778
  • 2010 - 1058 

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu těch, které ohrožují. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu "viníkovi" prodloužit a zakázat mu i přibližovat se k obětem. Ty o to ale musejí požádat.

Zástupci organizací na pomoc obětem a autoři zákona opakovaně uvedli, že vykázání není trest pro násilníky. Má působit preventivně a chránit ohrožené osoby před dalším útokem.

Pracovníci intervenčních center připomínají, že domácí násilí nemusí být jen fyzické. Může být i psychické, sexuální či ekonomické. Neodehrává se také jen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi či mezi prarodiči a vnoučaty.

"Nejde o vzájemné napadání, ale o opakované, dlouhodobé a stupňující se násilí jednoho člena rodiny vůči druhému," uvedla Asociace pracovníků intervenčních center. Podle ní se domácí násilí dotýká každé páté rodiny v Česku.

,

Video