Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie loni evidovala 313 tisíc zločinů. Podívejte, jak se činí lotři ve vašem kraji

  • 106
V Praze a Moravskoslezském kraji se loni stalo nejvíc vražd. Jih Moravy a střední Čechy zase vévodí statistikám týrání. Tak vypadá mapa republiky z pohledu policejních statistik. Celkem kriminalisté v roce 2010 řešili 313 tisíc zločinů.

Nejzávažnějších trestných činů, vražd a pokusů o ně, se loni stalo 165. Ze čtrnácti krajů jich nejvíce, shodně 22, vyšetřovali kriminalisté z Prahy a Moravskoslezského kraje. Objasněno bylo k letošnímu 1. lednu v Praze 19 a v Ostravě 20 případů.

"Zbývá najít pachatele vražd z konce roku. Podle mých údajů se daří objasnit naprostou většinu vražd, jen se to už pak neobjeví ve statistikách za rok, kdy k činu došlo," připomněl šéf pražské mordparty Josef Mareš.

Pokud se ve statistikách zohlední počet obyvatel, tak mnohem nebezpečnější byl loni Karlovarský kraj, kde se loni stalo jedenáct vražd nebo pokusů o ně. Osm z nich ale připadá na ty, jejichž motivem byly osobní vztahy, tedy případy nazývané kriminalisty jako "domácí zabijačky".

"Z toho je opravdu těžké usuzovat na nějaký trend, na větší násilí ve společnosti. To by bylo přitažené za vlasy. Pro tento typ vražd je obvyklé, že někomu v rodině prostě povolí nervy," řekl Miroslav Scheinost, ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Naopak nejméně se vraždilo na jihu Čech.

V okolí Prahy "jedou" chaty a drogy...

Statistiky zločinů v krajích ukazují i na specifika jednotlivých regionů. Například v Praze je počet vykradených chat v podstatě zanedbatelný. Je to jednoduše dáno tím, že v hlavním městě jich mnoho není. Naopak střední Čechy této statistice s 1 390 vykradenými chatami jasně vévodí. Po nich následují další oblíbené oblasti chatařů a chalupářů - jižní Čechy a jih Moravy.

Střední Čechy jsou první i v pěstování rostlin zneužitelných k výrobě drog. V regionu se ostatně návykové látky hojně vyrábějí. Střední Čechy plní v drogovém obchodě funkci "zásobárny" hlavního města.

"To, že jsou střední Čechy prstencem kolem Prahy, má samozřejmě vliv na prorůstání kriminality z hlavního města k nám, ale i opačným směrem," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

... v loupežích zase vede Praha a sever Česka

Po případech týraných chlapců z Kuřimi, pěstounů Rosnerových a naposledy po kauze s rodiči mučeného Dominika nepřekvapí, že jižní Morava je na čele statistik trestných činů týrání. Přesto policisté i odborníci tvrdí, že to nemusí nic hlubšího znamenat.

"Nemohu říci, že by se jednalo o nějaký trend. Příští rok to může být zase zcela jinak," řekla mluvčí jihomoravské policie Andrea Straková. Sto pět odhalených případů týrání mají mimo jihu Moravy i střední Čechy.

"Z pohledu statistik Bílého kruhu bezpečí se tyto dva druhy trestných činů (týrání svěřených osob, týrání osob ve společném obydlí, poznámka red.) ve Středočeském ani Jihomoravském kraji nijak významně nevymykají," uvedla prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Kriminalitu ovlivňuje i sociální skladba obyvatel

V loupežích vede Praha, před Moravskoslezským a Ústeckým krajem. V přepočtu na počet obyvatel je ale situace nejhorší právě na severu Čech. Pět set loupeží je přitom o 93 méně, než kriminalisté ústeckého kraje zaznamenali v roce 2009.

"Sociální struktura obyvatel, jejich vzdělanost, která je tady v příhraničí nižší, patří mezi faktory, které kriminalitu obecně ovlivňují," připomněla mluvčí policie Ústeckého kraje Šárka Poláčková.

Jako nejklidnější vychází z většiny statistických údajů o zločinech jih Čech. "Je pravdou, že několik posledních let vychází jižní Čechy ze statistik příznivě. To, že jsme relativně bezpečný region, je dáno především strukturou obyvatel a osídlením. Máme i vysokou objasněnost. Nejvíc trestných činů se stane v Českých Budějovicích, ostatní oblasti víceméně stagnují. Loni se nám ale poprvé počet tresných činů zvýšil, a my nevíme proč," řekl iDNES.cz mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.


Video