K případu CASA podával policii vysvětlení i ministr financí Miroslav Kalousek.

K případu CASA podával policii vysvětlení i ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Před žádostí o vydání Parkanové mluvila policie s Kalouskem i Bartákem

  • 261
Vyšetřovatelé předraženého nákupu letounů CASA se zajímali i o svědectví ministra financí Miroslava Kalouska a exministra obrany Martina Bartáka. Politici podávali vysvětlení ještě před tím, než policie požádala o vydání Bartákovy předchůdkyně Vlasty Parkanové. Policejní spis od středy studují členové mandátového a imunitního výboru.

Kalousek hovořil s policií 10. května. "Chtěla znát, co probíhalo na vládě a běžné postupy při pořizování materiálu do majetku státu. Domníval jsem se, že jsem to vyšetřovateli vysvětlil včetně toho, že pořizování znaleckého posudku na tento typ materiálu je nesmysl a že to, co má v ruce, není znalecký posudek. On to sice poctivě napsal do protokolu, ale zdá se, že to nevzal v úvahu," řekl iDNES.cz místopředseda TOP 09.

Podle ministra financí vyšetřovatelům podobně podávalo vysvětlení zhruba dvacet lidí, což potvrdili i někteří členové mandátového a imunitního výboru. Ti se od středy seznamují s vyšetřovacím spisem. Příští týden pozvali na další jednání výboru Parkanovou. Výbor rozhodne, zda ji Sněmovně doporučí vydat k trestnímu stíhání. 

Součástí vyšetřovacího spisu je i Bartákova výpověď, potvrdil iDNES.cz člen výboru Stanislav Křeček z ČSSD. Barták byl na ministerstvu náměstek Parkanové, poté resort vedl za úřednické vlády Jana Fischera.

O Bartákově roli v případě letadel CASA se nyní začalo mluvit v souvislosti s dopisy, na které upozornila MF DNES (detaily zde). Dokumenty ukazují, že zatímco armáda letouny nechtěla, Barták společně s dalším náměstkem Jaroslavem Kopřivou na jejich nákup silně tlačili. A náčelník generálního štábu Vlastimil Picek s tím nakonec souhlasil.

Koaliční poslanci budou studovat spis i po víkendu, pak se rozhodnou

S vyšetřovacím spisem, který má několik tisíc stránek, se seznámila již podstatná část členů výboru. "Utvrdilo mě to v tom, že je naprosto nutné, aby se objasnil mechanismus, jakým se tady rozkrádaly státní zakázky. Určitě budu hlasovat pro vydání paní poslankyně," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John.

Opoziční politici se v anketě iDNES.cz už minulý týden shodli, že budou hlasovat pro vydání místopředsedkyně Sněmovny (více zde). Členové za ČSSD, KSČM a VV mají v patnáctičlenném výboru dohromady osm hlasů.

Koaliční poslanci stále nechtějí prozradit, jak budou hlasovat. "Spis jsem zatím pročítal asi hodinu, ale je toho hodně. Je to pro mě pořád složitý případ, ještě se v tom musím více zorientovat. V pondělí a úterý se k tomu dostanu," uvedl Jan Vidím (ODS).

Pokračovat v pročítání obsáhlého materiálu chce po neděli i další občanská demokratka Ivana Weberová a Josef Cogan z TOP 09. Oba už prý tuší, jak budou hlasovat, sdělí to ale nejprve výboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video