Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie: krnovský místostarosta není rasista

  13:28aktualizováno  13:28
Krnov - Místostarosta Krnova na Bruntálsku Jaroslav Vrzal, který házel na romské mladíky kameny a minimálně jednoho zranil, nebude obviněn z žádného trestného činu. "Během vyšetřování se rasový motiv nepotvrdil. Nikdo ze svědků totiž neprokázal, že by při házení kamenů Romy slovně urážel. Jde pouze o přestupek," řekla mluvčí bruntálské policie Lucie Krašteničová.

Z přestupku nyní policisté podezřívají všechny účastníky konfliktu. O jejich potrestání nakonec rozhodne přestupková komise krnovské radnice.

Vrzal kameny házel na tři mladíky, kteří se v polovině března dostali do konfliktu s vrátným krnovských technických služeb. Během potyčky strážný utrpěl zlomeninu nosu. Podle lékařské zprávy zranění způsobil profesionál. Jeden z mladíků později přiznal, že aktivně boxuje. Také Romové však utrpěli drobná zranění.

Romové se u brány městského podniku houpali na dopravní značce, což se vrátnému nelíbilo. Jednoho z nich proto udeřil obuškem. Začali se prát. Zbývající se snažili kamarádovi pomoci. Přicházející místostarosta se zase pokusil pomoci vrátnému.

"Když začali z místa utíkat, hrábl jsem do hromady suti a asi dva kameny po nich instinktivně hodil. Nikoho jsem však neurážel," řekl místostarosta.

Strážný musel na nemocenskou
"Trefil mě do zad, bratrance do hlavy. Má tam pořádnou bouli. Bratranec i další lidé slyšeli, že nadával do černých s...," líčí patnáctiletý Jaroslav Kotlár. Tvrdí, že ho předtím starší strážný mlátil obuškem jen proto, že se držel dopravní značky. Sedmnáctiletý bratr a bratranec ho prý bránili.

"Byl jsem napaden a zbit pěstmi do hlavy. Jsem na nemocenské," tvrdí strážný, který má opuchlé oko a zraněný nos. Policistům řekl, že mladíci se věšeli na značku upevněnou ve výšce dva a půl metru a že je několikrát žádal, aby toho nechali.

Místostarosta, který poblíž parkuje, přijížděl ve chvíli, kdy se strhla rvačka. "Už utíkali. Chtěl jsem však jednoho chytit. Proto jsem hrábl do hromady kamenů a dva po nich hodil," vysvětlil Vrzal, který odmítá rasistické pohnutky. Ihned po incidentu si vzal dovolenou.

"Představitel města přiznal, že na ně házel kamením ze stavby. Zdůvodnil to tím, že bránil strážného, kterého prý tloukli do hlavy," uvedl vedoucí krnovské policie Vlastimil Šimíček.

Romové vidí případ jinak
Verze mladíků a strážného o tom, co se stalo a kdo je oběť, jsou značně odlišné. Jisté je, že tři romští mladíci postávali ve středu k večeru u sídla Technických služeb ve Staré ulici. Nejmladší z nich Jaroslav Kotlár se nějakým způsobem dotýkal značky upevněné na zdi podniku. Tím popudil hlídače.

Případ prošetřuje policie pro podezření ze spáchání přestupku na obou stranách. "Strážný tvrdil, že kluci na značku skákali a poté tloukli do okna vrátnice," sdělil policista Šimíček.

"Jen jsem se té značky dotkl. Každý se může podívat, že je naprosto nepoškozená. Nic jsem neudělal," hájí se žák deváté třídy Jaroslav Kotlár. "Strážný mě však zatáhl do vrátnice, nadával mi a bušil do mě pendrekem. Ještě teď mě bolí hlava," řekl.

"Jeho bratr a bratranec proto do vrátnice vtrhli a snažili se Jaroslava bránit. Pak přijel jeden dospělý Rom, který je od sebe odtrhl," tvrdí otec dvou z chlapců Jan Kotlár, který je přesvědčen, že strážný neměl právo jeho děti fyzicky trestat za to, že stály na ulici. S kluky byl u lékaře a chystá se prý podat trestní oznámení.

Pracovník bezpečnostní služby také tvrdí, že je oběť. "Já nikoho nezbil. Byl jsem napaden. Doufám, že se to vysvětlí," uvedl hlídač, který je se svými zraněními na nemocenské. Řekl, že jen plnil své povinnosti a chránil majetek. "Nejsem žádný rasista, je to nesmysl. Ti kluci nechodí do školy ani do práce, jsou nabití energií, někdo to musel odskákat," konstatoval.

U přestupku případ nemusí skončit
Mluvčí bruntálské policie Lucie Krašteničová upozornila, že i když policie případ nešetří jako trestný čin, nemusí to tak skončit. "Jsme teprve na začátku, provádíme výslechy, shromažďujeme materiály. Nemůžeme zatím vyloučit, že stal trestný čin, například výtržnictví, zkoumáme i případný rasový motiv," sdělila.

Podotkla, že v závislosti na tom, jak dlouho se bude léčit strážný, není vyloučeno stíhání mladíků za ublížení na zdraví.

Případem se začal zabývat i úřad vlády a Evropské středisko pro práva Romů. Situace v Krnově je už několik let napjatá. Skupiny skinheadů tam v minulosti několikrát zaútočily zápalnými láhvemi na domy romských obyvatel města. U soudu skončily dva případy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz