Tomáš Zábranský | foto: Archiv T. Zábranského

Policie ke kaktusářům kvůli meskalinu nevtrhne, říká spoluautor drogové vyhlášky

  • 36
Kaktusáři se bojí zbytečně, říká jeden z autorů návrhu nové vyhlášky o drogách a jedech Tomáš Zábranský. Obhajuje seznam omamných rostlin, podle něhož lze od ledna pěstovat mimo jiné kaktusy s obsahem meskalinu jen v omezeném množství. Zbavujeme se dvaceti let nánosů, zátahy na kaktusáře nehrozí, ujišťuje pracovník Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK.

Pěstitelé kaktusů si myslí, že seznam je zbytečně přísný a bojí se, že se budou muset zbavit svých vzácných rostlin s meskalinem.
Není to tak, jak se zdá. Jde o závazný a pro nás povinný krok vycházející z Jednotných úmluv OSN, které nařizují stíhání za držení nelegálních psychotropních látek. A na jednotlivých státech je, jak si případně odstupňují postih a jak potom určí hraniční – tzv. "větší než malé" - množství drog. Často je to podle absolutního množství substance, v našem případě meskalinu. Pokud kaktusy neobsahují tu substanci, nebo obsahují mikroskopické množství, například u rostlin, které v Čechách vlastní kaktusáři, tak se to těch kaktusářů netýká.

Dejme tomu, že mám pár rostlin se zanedbatelným obsahem meskalinu. Ale v momentě, kdy jsem sběratel se stovkami rostlin, obsahujících meskalin, tak se mne to týká, nebo ne?
V případě, že pěstitel vlastní nějaké druhy, které obsahují meskalin v množství, které by bylo větší než malé (v tomto případě je lepší použít termín "množství, které by bylo schopné přivodit změnu vědomí"), tak mu potom nezbývá, podobně jak je tomu u pěstitelů máku či pěstitelů technického konopí a dalších rostlin, které obsahují psychotropní látky, požádat na příslušném úřadě o povolení. Mají tedy oznamovací povinnost. Tím to hasne.

Kde by měli oznámit, že pěstují tolik a tolik rostlin s meskalinem?
Předpokládám, že v tomto případě se žádá na ministerstvu zemědělství.

Takže kvůli této změně musejí kaktusáři s povolením na ministerstvo a to je vše?
To ale není novinka. Takhle to podle mne implicitně vyplývalo ze všech zákonných úprav od roku 1990 a dál. Díky tomu, že zákon nyní požaduje u rostlin určit množství větší než malé nařízením, tedy právním pokynem, je to dáno nyní explicitně. Ale na tom stavu se de facto nic nemění.

Botanici tvrdí, že v našich podmínkách kaktusy meskalin nevytváří, nebo vytváří jen minimálně. Co když mám doma ale 500 rostlin? Může na mě přijít kontrola?
Hypotetizuji. Dosud se nestalo nic, ten právní stav je stejný, jen je nyní řečeno explicitně to, co se mělo dít implicitně. Já být kaktusářem, který pěstuje doma 500 takových kusů s potenciálně psychotropním účinkem, tak to cvičně někam ohlásím. Osobně si ale myslím, že to nebude nikoho zajímat.

Takže po pěstitelích nebudou chodit kontroly?
To vylučuji.

K čemu pak nová úprava vlastně je? Není to jen byrokratická záležitost?
Jako u koky nebo jiných rostlin, které u nás nejsou příliš obvyklé, v okamžiku, kdy jsme přijali tuto právní úpravu a přesně stanovíme množství látky pro stíhání přestupkovým zákonem a pro stíhání zákonem trestním, jsme povinní jednotlivé rostliny a látky explicitně všechny zmínit. Tomu se nevyhneme a žádná petice kaktusářů nepomůže. Nicméně je potřeba se podívat na účel a přirozený výklad toho práva, a tím je zabránit nebo nějakým způsobem regulovat pěstování rostlin, které obsahují psychotropní látky. Nevím o tom, že by dosud dělali policisté nějaký nájezd na skleníkáře nebo pěstitele technického konopí. A v zásadě jsem si naprosto jistý, že tohle se nebude dít ani po prvním lednu.

Krásně nakvetlé kaktusy kaktusáře Ladislava Horáčka.Co se bude dít v případě, že u někoho policie takové rostliny přece jen najde? A bude jich více než pět? Zákon v tomto hovoří jasně.
To se může stát v zásadě jen na udání – iniciativu policie v tomto směru naprosto nepředpokládám. A pak to policisté zřejmě zabaví, dají na expertízu a po negativním nálezu případ odloží. Předpokládám, že se to stane jednou, dvakrát a poté už ne.

Ale jistě to říct nemůžete.
Všichni tu malinko hypotetizujeme. Prvního ledna vstoupí v platnost úplně nová úprava, která se poprvé po dvaceti letech zbavuje předchozích nánosů, které tam zůstaly ve spodních vrstvách po bolševikovi a přistupujeme k formálnímu pojetí práva, což je novinka. Všichni se chvilku budeme učit, čtvrt nebo půl roku. Od výzkumníků přes policajty, soudce a státní zástupce, jak s tímto zacházet, jak to ohmatat a používat jako účinný nástroj. Ale jsem si jistý, že je to účinnější a pro stát levnější nástroj než dosavadní legislativa.

I přesto, že nástup tohoto zákona může být ze začátku trochu chaotický...
Já bych tomu neříkal chaotický. Když si koupíte nové auto, také chvilku přemýšlíte, jestli je tam opravdu ta pojistka, abyste místo pětky nezařadila zpátečku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue