Expolicista, který naboural desítky aut, odmítá uhradit část škody

  12:01aktualizováno  12:01
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) zažalovala bývalého policistu Karla Kadlece, který v dubnu 2016 naboural v opilosti na pražských Vinohradech desítky aut. Kadlec nechce zaplatit část údajné škody, některé vyčíslené položky považuje za sporné. Jde o částku zhruba 400 tisíc korun.

Žalobou se zabývá Obvodní soud pro Prahu 2, Kadlec k úternímu jednání osobně dorazil. „Měli jsme neshody v určitých doložených případech oprav vozidel, kde z naší strany se jednalo o poškození jiného typu, nebo přehnané, ale skutečně nesmyslné navýšení ceny opravy,“ řekl iDNES.cz žalovaný Kadlec. 

Bývalý policista, který neměl v době havárie zaplacené povinné ručení, sporuje 23 položek za 391 tisíc korun, které má uhradit České kanceláři pojistitelů.

Obdobnou částku uložil do advokátní úschovy, ale peníze chce vydat, jen pokud protistrana prokáže, že je žádá oprávněně. Podle svých slov již uhradil škody za 1,1 milionu korun.

„Nám jde jen o to, abychom neplatili to, co platit nemáme. Jeden příklad za všechny – jsou tam dvě absolutně stejná vozidla, tuším tovární značky Ford Mondeo, ale opravdu stejný nájezd, stejné stáří, všechno. Jeden byl zlikvidován jako totální škoda za 49 400 korun a druhý byl opraven za 66 tisíc korun. Nám jde o to, aby si za peníze pana Kadlece někdo nedělal byznys,“ řekl před soudem jeho právní zástupce Petr Šupal.

Připomeňte si video z nehody a dřívější vyjádření Kadlece:

Veronika Pilátová, která u soudu zastupuje Českou kancelář pojistitelů, trvá na tom, že všechny požadované položky má žalující strana důkazně podložené. „Moje klientka (ČKP) nemůže rozhodovat, jestli se poškozený (majitel vozidla) rozhodne pro totální škodu, či chce dané vozidlo opravit. Nový občanský zákoník říká, že pokud poškozený trvá na navrácení do předešlého stavu, my jsme povinni danou věc do tohoto stavu navrátit. Proto mám za to, že je tato argumentace (protistrany) naprosto irelevantní,“ uvedla Pilátová.

„Domnívala jsem se, že pojišťovna sdělí klientovi, zda považuje tu škodu za totální, či nikoliv,“ reagovala soudkyně Markéta Jirásková.

„V případě, že klient trvá na opravě vozidla, tak v souladu s občanským zákoníkem má právo na to, aby bylo opraveno. Dokonce bylo judikováno, že i oprava nad dvojnásobnou hodnotu vozidla, je ještě oprava přijatelná,“ odpověděla jí Pilátová.

Česká kancelář pojistitelů podle ní nechce stát před soudem a nechce být medializována. Čekala, zda se na ni Kadlec obrátí s konkrétním návrhem na smír. Ani expolicista se dohodě nebrání. Strany spolu nyní mohou jednat do konce listopadu, kdy má proběhnout další soudní stání.

Karel Kadlec odmítl po nehodě dechovou zkoušku (12. 4. 2016):

Můžete být spokojení, vzkazuje médiím Kadlec

Karel Kadlec, který opakovaně boural pod vlivem alkoholu, v krátkém rozhovoru pro iDNES.cz (ve videu) obvinil média z toho, že mu zkazila život.

„Z dvaceti let mé kariéry jste vytáhli to nejhorší období mého života, to nebylo fér. Mohli jste o mně natočit i něco, co jsem v životě dokázal, co se mi povedlo, kolika lidem jsem třeba pracovně pomohl. Myslím, že můžete být spokojeni. Přišel jsem o zaměstnání, o rodinu, o 80 procent přátel,“ vypočítává Kadlec.

Na dotaz, jestli už dostal zpět řidičský průkaz, se tvářil překvapeně. „To si ze mě děláte legraci? Samozřejmě, že řidičský průkaz nemám. Vrátil jsem ho tři čtvrtě roku před pravomocným rozhodnutím soudu. Takže já už dnes neřídím dva roky a jeden měsíc,“ říká bývalý policista.

Za volant se ale vrátit chce. „Nemám špatné zkušenosti s řízením, mám špatné zkušenosti s tím stavem, do kterého jsem se dostal. A udělal jsem všechno proto, abych se do podobné situace už nikdy nedostal,“ uzavírá Kadlec.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Klíšťata letos rekordně útočí, Češi přesto rizika nákazy stále podceňují

Klíšťata číhají na hostitele na stále více místech.

Přestože parazitům sucho a horké počasí, které panovalo většinu léta, příliš neprospívá, počty nakažených klíšťovou...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...Najdete na iDNES.cz