Expolicista, který naboural desítky aut, odmítá uhradit část škody

  12:01aktualizováno  12:01
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) zažalovala bývalého policistu Karla Kadlece, který v dubnu 2016 naboural v opilosti na pražských Vinohradech desítky aut. Kadlec nechce zaplatit část údajné škody, některé vyčíslené položky považuje za sporné. Jde o částku zhruba 400 tisíc korun.

Žalobou se zabývá Obvodní soud pro Prahu 2, Kadlec k úternímu jednání osobně dorazil. „Měli jsme neshody v určitých doložených případech oprav vozidel, kde z naší strany se jednalo o poškození jiného typu, nebo přehnané, ale skutečně nesmyslné navýšení ceny opravy,“ řekl iDNES.cz žalovaný Kadlec. 

Bývalý policista, který neměl v době havárie zaplacené povinné ručení, sporuje 23 položek za 391 tisíc korun, které má uhradit České kanceláři pojistitelů.

Obdobnou částku uložil do advokátní úschovy, ale peníze chce vydat, jen pokud protistrana prokáže, že je žádá oprávněně. Podle svých slov již uhradil škody za 1,1 milionu korun.

„Nám jde jen o to, abychom neplatili to, co platit nemáme. Jeden příklad za všechny – jsou tam dvě absolutně stejná vozidla, tuším tovární značky Ford Mondeo, ale opravdu stejný nájezd, stejné stáří, všechno. Jeden byl zlikvidován jako totální škoda za 49 400 korun a druhý byl opraven za 66 tisíc korun. Nám jde o to, aby si za peníze pana Kadlece někdo nedělal byznys,“ řekl před soudem jeho právní zástupce Petr Šupal.

Připomeňte si video z nehody a dřívější vyjádření Kadlece:

Veronika Pilátová, která u soudu zastupuje Českou kancelář pojistitelů, trvá na tom, že všechny požadované položky má žalující strana důkazně podložené. „Moje klientka (ČKP) nemůže rozhodovat, jestli se poškozený (majitel vozidla) rozhodne pro totální škodu, či chce dané vozidlo opravit. Nový občanský zákoník říká, že pokud poškozený trvá na navrácení do předešlého stavu, my jsme povinni danou věc do tohoto stavu navrátit. Proto mám za to, že je tato argumentace (protistrany) naprosto irelevantní,“ uvedla Pilátová.

„Domnívala jsem se, že pojišťovna sdělí klientovi, zda považuje tu škodu za totální, či nikoliv,“ reagovala soudkyně Markéta Jirásková.

„V případě, že klient trvá na opravě vozidla, tak v souladu s občanským zákoníkem má právo na to, aby bylo opraveno. Dokonce bylo judikováno, že i oprava nad dvojnásobnou hodnotu vozidla, je ještě oprava přijatelná,“ odpověděla jí Pilátová.

Česká kancelář pojistitelů podle ní nechce stát před soudem a nechce být medializována. Čekala, zda se na ni Kadlec obrátí s konkrétním návrhem na smír. Ani expolicista se dohodě nebrání. Strany spolu nyní mohou jednat do konce listopadu, kdy má proběhnout další soudní stání.

Karel Kadlec odmítl po nehodě dechovou zkoušku (12. 4. 2016):

Můžete být spokojení, vzkazuje médiím Kadlec

Karel Kadlec, který opakovaně boural pod vlivem alkoholu, v krátkém rozhovoru pro iDNES.cz (ve videu) obvinil média z toho, že mu zkazila život.

„Z dvaceti let mé kariéry jste vytáhli to nejhorší období mého života, to nebylo fér. Mohli jste o mně natočit i něco, co jsem v životě dokázal, co se mi povedlo, kolika lidem jsem třeba pracovně pomohl. Myslím, že můžete být spokojeni. Přišel jsem o zaměstnání, o rodinu, o 80 procent přátel,“ vypočítává Kadlec.

Na dotaz, jestli už dostal zpět řidičský průkaz, se tvářil překvapeně. „To si ze mě děláte legraci? Samozřejmě, že řidičský průkaz nemám. Vrátil jsem ho tři čtvrtě roku před pravomocným rozhodnutím soudu. Takže já už dnes neřídím dva roky a jeden měsíc,“ říká bývalý policista.

Za volant se ale vrátit chce. „Nemám špatné zkušenosti s řízením, mám špatné zkušenosti s tím stavem, do kterého jsem se dostal. A udělal jsem všechno proto, abych se do podobné situace už nikdy nedostal,“ uzavírá Kadlec.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Bradáčová pokárala žalobce, který dohlíží na Čapí hnízdo. Není dost důrazný

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová

Žalobce Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze, který dohlíží na kauzu Čapí hnízdo, nepostupoval...

V kritickém úseku D1 už dělníci rozšiřují pruhy, vznikají dlouhé kolony

Ve středu ráno začali dělníci na problematickém úseku D1 mezi Humpolcem a...

Na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru začali dělníci pracovat...

Policistu přistihli s úplatkem. Byl odsouzen, přesto nakonec trestu unikl

Miliony prý získal vysoký policista v loterii a z dědictví. Ilustrační snímek

Když byl v říjnu 2006 policista z hospodářské kriminálky v Teplicích Petr Spálenka přímo ve své kanceláři přistižen s...

Najdete na iDNES.cz