Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie je při řešení vražd podnikatelů bezmocná

  1:00aktualizováno  1:00
Lednová vražda podnikatele Františka Mrázka, jednoho z vládců ústecké Setuzy a sítě přidružených firem, nebyla ojedinělým jevem. Spíš to vypadá, jako by někdo podnikatele z jeho okolí už několik let "systematicky vybíjel".

V případu Františka Mrázka existuje závažné podezření, že si dokázal spoustu policistů omotat kolem prstu. | foto: Jaroslav HejzlarČTK

ČTĚTE TAKÉ:
Pět případů Františka Mrázka

MF DNES zmapovala dvanáct nájemných vražd podnikatelů, které se odehrály od roku 2000 a jejichž oběti byly propleteny nejen s Františkem Mrázkem, ale i mezi sebou komplikovanými osobními a obchodními vztahy.

S výjimkou Mrázka nejde o představitele firem, které by hrály v tuzemském byznysu významnou roli. Spíš jde o podvodníky a zlodějíčky, kteří si své miliony a stamiliony vydělali často daleko za hranicí zákona.

Jenže právě zavražděný František Mrázek dává celému příběhu závažnější rozměr - špinavé podnikatelské podsvětí se tady prostřednictvím jeho osoby a jeho kontaktů nebezpečně propojuje s nejvyššími patry tuzemské politiky.

Bezmocná policie
Všechny případy mají kromě spletence vzájemných vztahů ještě několik společných rysů. Především je nutné zmínit, že žádný z nich nebyl nikdy zcela objasněn, žádný pachatel nebyl potrestán.

Policie je zatím prostě na nájemné vrahy a jejich objednavatele krátká. "Důvod? Spousta lidí odchází kvůli špatným pracovním podmínkám do civilu, často se mění vyšetřovatelé, případy se přesouvají sem tam z oddělení na oddělení, z odboru na odbor. A mnohdy chybí vůle," říká v této souvislosti bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, známá kritička práce policie.

Policie tvrdí, že se snaží. Po Mrázkově zavraždění se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) rozhodl znovu prověřit přes třicet neobjasněných vražd, záhadných sebevražd a nečekaných zmizení.

"Po jeho smrti řada lidí přestala mít strach a začala trochu mluvit. To nám dává trochu větší šance přijít tomu všemu na kloub," říká pracovník policejního prezidia obeznámený s průběhem vyšetřování.

I policisté mají podezření, že mezi nevyřešenými vraždami může být nějaká spojovací linka, kterou třeba dosud neviděli. Úmrtí z minulosti mohou také pomoci při vyšetřování smrti samotného Mrázka, kde se vyšetřovatelé už od ledna nemohou hnout z místa.

Legendární kontakty
Jedna spojovací linka by tu byla. Ve všech případech, kterými se MF DNES zabývala, totiž hrály právě bezpečnostní složky významnou a vždy velmi spornou roli.

Řada zavražděných a zmizelých podnikatelů "pracovala na vedlejší úvazek" jako policejní informátoři. Výměnou za donesené informace z podsvětí policie zřejmě často přivírala oči nad jejich nelegálním podnikáním.

"Jenže v řadě případů nebylo po čase jasné, kdo koho řídí. Jestli policisté gaunery nebo gauneři policisty," říká státní zástupce, který se specializuje na případy organizovaného zločinu.

Zejména v případu Františka Mrázka existuje závažné podezření, že si dokázal spoustu policistů omotat kolem prstu. Po smrti se u něj například našel studijní index důstojníka pražské policie, kterému údajně pomáhal se studiem právnické fakulty v Plzni.

Další policisty Inspekce ministra vnitra nyní podezírá z toho, že v Mrázkův prospěch manipulovali s důkazy v některých spisech.

O kontaktech Mrázka na policii se mluví jako o hotové věci už dlouhá léta, ale Inspekce ministra vnitra je nikdy nebyla schopná srozumitelně rozkrýt.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Rozespalé ženě spadla lampička do peřin, škoda je půl milionu

Hasiči zasahují při požáru haly v pražské Vinoři. (5.prosince 2017)

Souhra několika nešťastných náhod způsobila požár rodinného domu v Dolním Újezdu u Litomyšle. Za jeho vznikem stojí...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...Najdete na iDNES.cz