Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie je po moskevském atentátu v pohovosti i v dalších městech

  7:51aktualizováno  7:51
Po úterním pumovém útoku v Moskvě byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti i bezpečnostní síly ve Vladivostoku. Tamní starosta vyzval obyvatele k ostražitosti a připomněl, že v neděli byly v městě nalezeny výbušniny. Bezpečnostní opatření byla přijata i v dalších městech, zejména v Petrohradu.
Při výbuchu v Moskvě zahynulo osm lidí a přes devadesát bylo zraněno. Dvojice mužů, která byla z atentátu podezřelá, nemá podle policie s útokem nic společného. Policisté proto pátrají po třetím podezřelém.

Zadržení atentát nespáchali (středa 9. srpna)

"Dva muži byli zadrženi poté, co u nich byly objeveny drogy, ale s explozí nemají nic společného," oznámil ve středu moskevský prokurátor.

Federální bezpečnostní služba (FSB), stojící v čele vyšetřování úterního útoku, zadržela krátce po výbuchu dva podezřelé – Čečence a Dagestánce - odpovídající popisu mužů, kteří vzbudili pozornost těsně před výbuchem. "Zadrželi jsme dva občany, Čečence a etnického Avara z Dagestánu. Nevylučujeme, že jsou oba zapleteni do tohoto teroristického útoku," prohlásil krátce po jejich zadržení náměstek ředitele FSB Vladimir Proničev. Po třetím podezřelém policie stále pátrá.

Moskevský prokurátor Alexander Buksman ve středu večer ale oznámil, že zadržení muži nemají s atentátem nic společného: "Při tak velké akci je samozřejmě zadrženo mnoho podezřelých, ale v tomto případě nemáme jediný důkaz, že zadržení mají jakoukoli spojitost s explozí."

Proničev rovněž uvedl, že se rýsuje jasná možnost, že útok mají na svědomí čečenští separatisté. Nicméně opatrně dodal, že to stejně tak může být dílo znesvářených zločineckých gangů. Rozhorlený moskevský starosta Jurij Lužkov důrazně prohlásil, že "čečenská souvislost je naprosto jasná", obezřetně však dodal, že "ne všichni Čečenci jsou teroristé a my musíme odlišovat tyto vyvrhele od slušných lidí". 

"Atentáty se budou opakovat, dokud proklamovaná politika likvidace banditů v jejich doupatech bude pokračovat," kriticky prohlásil známý ruský finančník Berezovskij na adresu jedenáctiměsíčního vojenského dobrodružství ruských federálních sil v Čečensku.

Počet obětí stoupá

Ministr vnitra Vladimir Rušajlo pro ruskou televizní stanici ORT uvedl, že si neštěstí vyžádalo sedm lidských životů; číselný údaj potvrdily rovněž FSB a ministerstvo pro mimořádné situace. Podle tiskové agentury RIA však zemřel v nemocnici další zraněný a bilance obětí tak stoupla na osm. Některé listy hovoří dokonce o devíti mrtvých.  Činitelé bezpečnostních složek bez uvedení podrobností oznámili, že mezi zraněnými jsou i dva američtí občané. Podle Českého rozhlasu je v okolních nemocnicích hospitalizováno 61 osob. Jedna žena následkem šoku předčasně porodila.

Rusko zahájilo policejní pohotovost
Všechna vozidla směřující do Moskvy jsou na základě rozhodnurí FSB na předměstích ruské metropole podrobována policejní prohlídce. Podchod na Puškinově náměstí už byl znovu plně zpřístupněn chodcům. Na každých dvou metrech v něm však hlídkuje policie.

"Můžeme přestat hovořit o svobodě pohybu. Měli bychom si uvědomit, že žijeme v hlavním městě válčící země," řekl ruské televizi ORT Alexander Muzikanckij z moskevské radnice.

Po úterním výbuchu je metropole ovládaná strachem. Policie zatím bez bližších informací ohlásila, že v úschovně na Kazaňském nádraží v Moskvě bylo ve středu ráno objeveno zavazadlo obsahující výbušninu. Zpanikaření Moskvané se obávají další vlny útoků, někteří začali prohledávat sklepy obytných domů, v nichž žijí; všude vládne zjitřená atmosféra. Policie vystupňovala bezpečnostní opatření na stanicích metra a na dalších veřejných místech.

Jak k atentátu došlo

Moskevský starosta Jurij Lužkov v souvislosti s výbuchem v dnešním rozhovoru s novináři uvedl, že podezřelí se u kiosku v podchodu na Puškinově náměstí snažili cosi koupit a zaplatit americkými dolary, prodavač však valuty nepřijal. Muži poté prohlásili, že si dojdou vyměnit dolary za ruble a na místě zanechali své zavazadlo.

"Téměř okamžitě poté zavazadlo explodovalo," řekl Lužkov. Výbuch se přehnal podchodem, srazil chodce na zem a zdevastoval mnohé ze stánků, které ho lemují. K velkému zděšení kolemjdoucích vyvrávorali z podchodu na ulici zranění, krvácející, většinou těžce šokovaní lidé. Přivolaní záchranáři začali vytahovat z trosek zuhelnatělých kiosků ohořelé mrtvoly. Podle dnešního sdělení úřadů byla většina mrtvých těl sežehnuta výbuchem natolik, že identifikace byla nanejvýš obtížná.

Náměstek ředitele FSB Proničev sdělil, že vyšetřování odhalilo, že výbuch nastal v okamžiku, kdy bylo výbušné zařízení několik centimetrů nad zemí, jako by někdo zavazadlo s ním nesl nebo právě zvedl. Pět žen a dva muži, kteří přišli o život, byli od ohniska exploze vzdáleni necelé dva metry.

Výbuch způsobila trhavina TNT

Výbušnina, která explodovala v úterý v podchodu na Puškinově náměstí v Moskvě, neměla pevnou schránku, která by znásobila její ničivé účinky. S největší pravděpodobností byla volně uložena v látkové kabele nebo aktovce obalené látkou. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy se k této verzi přiklonil expert na výbušniny, šéf moskevského vědeckotechnického institutu pro výzkum trhavin Adolf Mišujev.

Odborník nevyloučil možnost, že k odpálení nálože bylo použito časového mechanismu, jehož "kovové součásti mohly nehledě na sílu exploze zůstat na místě incidentu". Podle Mišujeva tlak 700 atmosfér, který při výbuchu vznikl, "mohl kov zdeformovat, nikoli ho však zničit".

Již včera Mišujev vyslovil názor, že výbuch způsobila nálož o síle od 400 gramů do 1,5 kilogramu trinitrotoluenu (TNT).

Nálož vybuchla v samotném centru města

Na Puškinově náměstí se protínají dvě důležité dopravní procházející vnitřní Moskvou. Jsou tam tři stanice metra. Okolí podzemky a prostory v podchodech lemují četné stánky se zástupy prodavačů. U náměstí stojí Moskvany a především dětmi hodně navštěvovaná restaurace McDonald's. Truchlící Moskvané přinášejí na Puškinovo náměstí květy na památku obětí, zatímco městští zaměstnanci smývají krev ze zdí podchodu.

Na místo výbuchu bleskově přijelo nejméně třicet sanitek a požárních vozů spolu s desítkami policistů. Ulice Tverskaja, hlavní průjezdní tepna centrem Moskvy, byla uzavřena.  Podle agentury Interfax objevili policisté poblíž podchodu necelou hodinu po explozi další nastraženou bombu, kterou pyrotechnici zneškodnili.

"Spousta lidí utíkala z podchodu a zakrývala si rukama obličej. Mnozí z nich krváceli a hned u vchodu ležel muž zalitý krví," sdělila očitá svědkyně televizi ORT. Zpravodaj sdělil pro agenturu Reuters, že viděl ženu ležící na zemi svíjící se a křičící bolestí, když jí záchranáři obvazovali nohy. Zranění jsou odnášeni na nosítkách do sanitek. Všude kolem místa nehody je spousta lidí. Vypadá to, že mnozí  jsou omámeni kouřem valícím se z podchodu.


Moskva obviňuje z útoku Čečence
K úterní explozi se zatím nikdo nepřihlásil. Ruská policie však naznačila, že jde o atentát a stopa pachatelů prý vede do Čečenska. Čečenský prezident Aslan Maschadov však podle agentury AFP popřel, že by čečenští bojovníci měli s atentátem v Moskvě cokoli společného.


Maschadov nicméně nekontroluje veškeré oddíly povstalců. Především polní velitelé Šamil Basajev a Chattab se chovají značně nezávisle. Právě oni opakovaně vyhrožovali pumovými útoky po celé Ruské federaci jako odvetu za Čečence, kteří padli v bojích s ruskými federálními silami v Čečensku. Kreml obviňuje Čečence z loňské série pumových atentátů na obytné budovy v Moskvě a v dalších ruských městech, při nichž přišlo o život přes 300 lidí. V souvislosti s loňskými atentáty zatkla nedávno policie několik podezřelých, proti nikomu však nebylo zatím vzneseno obvinění.


Chronologie výbuchů na území Ruské federace za poslední rok
DATUM

FAKTA

31. srpna

1999

V obchodním středisku Tverská pasáž v centru Moskvy byla při výbuchu zabita jedna žena a na 40 osob zraněno.
4. září

1999

Exploze v automobilu v obytném bloku ruských vojáků v jihodagestánském městě Bujnaksk si vyžádala 64 životů.

4Ruské úřady útok připisují muslimským povstalcům, kteří bojují v Dagestánu proti Moskvě.

9. září

1999

Mohutný výbuch na sídlišti Pečatniki na jihovýchodě Moskvy si vyžádal 92 mrtvých a přes 200 zraněných.

4Výbuch byl označen za teroristickou akci.

13. září

1999

Exploze devítipatrového obytného domu na jihu Moskvy si vyžádala 120 mrtvých, z toho 12 dětí.

4Ruské politické špičky obvinily z útoku teroristy z Čečenska.

16. září

1999

Noční výbuch otřásl devítipodlažním domem v Petrohradě. Zahynuli dva lidé, kteří v panice vyskočili z okna, tři další utrpěli zranění.
20. října

1999

Při explozi nálože ukryté v automobilu zahynul v Petrohradu poslanec městského parlamentu Viktor Novoselov, který byl považován za nejžhavějšího kandidáta na úřad předsedy městského zákonodárného sboru.
18. ledna

2000

Mohutný výbuch otřásl Nejvyšším soudem Ingušska v Nazrani. Místní oddělení policie bylo o připravované akci přibližně hodinu před detonací upozorněno. Sídlo nejvyššího soudu i okolní domy byly proto rychle evakuovány a nikdo nezahynul.
21. května

2000

Jeden člověk přišel o život a další čtyři byli zraněni při výbuchu v kanceláři náčelníka oddělení milice pro boj s organizovaným hospodářským zločinem v dočasném sídle ministerstva vnitra v čečenském Urus-Martanu.
3. července

2000

Při výbuchu bomby, nastražené v nákladním automobilu, zahynulo v noci u jihočečenského města Argunu 36 ruských policistů a více než 70 dalších bylo zraněno.

4Tato exploze byla jedním ze série povstaleckých útoků na ruské cíle v Čečensku.

6. července

2000

Dvě osoby, z toho jeden ruský důstojník, zahynuly a další dvě byly zraněny při výbuchu bomby nastražené v autě, k němuž došlo v dagestánském hlavním městě Machačkale, nedaleko hranic s Čečenskem.
9. července

2000

Šest mrtvých a 16 zraněných si vyžádaly dvě exploze, které otřásly dvěma jihoruskými městy ležícími poblíž hranic s Čečenskem, Vladikavkazem a Rostovem na Donu.
6. srpna

2000

Na 15 raněných si vyžádal výbuch trhaviny, k němuž došlo v obci Kurskaja poblíž ruského města Stavropol na severním Kavkaze.
8. srpna

2000

Sedm lidí zahynulo a více než 90 bylo zraněno při silné explozi v podchodu na Puškinově náměstí v centru Moskvy.

Záchranka ošetřuje ženu zraněnou při výbuchu v podchodu u Puškinova náměstí poblíž Kremlu v centru Moskvy. Moskevský starosta označil explozi za teroristický útok.(8.8.2000)

Dívka zraněná při úterním výbuchu sedí před podchodem na Puškinově náměstí v Moskvě (8. srpna 2000).

Dvě zakrvácené mladé ženy po pumovém atentátu v podzemní pasáži na Puškinově náměstí v centru Moskvy, při kterém zahynulo několik osob (8. srpna 2000).

Podchod na Puškinově náměstí nedaleko Kremlu v centru Moskvy, kde se v úterý odehrál pumový atentát (8.srpna 2000).

Centrum Moskvy, kde v úterý poblíž Kremlu v podchodu u Puškinova náměstí vybuchla bomba. (8.8.2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

U Okinawy se zřítil letoun americké armády, na palubě bylo 11 lidí

Grumman C-2 Greyhound

Ve středu odpoledne místního času se jihovýchodně od japonské Okinawy zřítil letoun amerického námořnictva. Na palubě...

Orgie v letadle a sexuální obtěžování. V síti MeToo uvázl i Bill Clinton

Bill Clinton

Jestliže byl z osahávání obviněn devadesátiletý stařec na kolečkovém křesle George Bush, muselo dojít i na Billa...

Zeman: Ruský článek o roku 1968 napsal šílenec. Medveděv text odmítl

Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s...

Český prezident Miloš Zeman označil článek na ruském armádním webu za čin novinářského šílence. Od článku se po výzvě...Najdete na iDNES.cz