Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Pojďte k nám! České ozbrojené složky chystají nebývale masivní nábory

  • 252
Armáda, policie státní i městská, ale i justiční stráž či celníci. České ozbrojené složky chystají nezvykle masivní nábory, jen do řad státní policie má být přijato čtyři tisíce lidí, do armády dokonce osm tisíc. Ozbrojeným složkám totiž chybí podle zjištění MF DNES celkem 13 tisíc lidí. O tolik mladých a zdatných Čechů se v následujících letech poperou, jelikož sehnat vyhovující kandidáty není nic snadného.

„Takhle masivní nábor, navíc ve všech složkách zároveň, je zcela mimořádná situace. Vždy se nabíralo třeba v armádě nebo v policii, ale všichni najednou? To tu ještě nebylo,“ upozorňuje šéf poslaneckého bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD).

Dosud byl trend zpravidla opačný - stavy policie a armády se snižovaly. Jenže před rokem explodovaly muniční sklady ve Vrběticích, v únoru zaútočil šílený střelec v Uherském Brodě a do toho všeho do Česka dorazila migrační vlna. Najednou se ukázalo, že sklady nemá pořádně kdo kontrolovat a hlídat, že je dobré posílit zásahové policejní jednotky a kvůli uprchlíkům také cizineckou policii.

Přitom sehnat spolehlivého, psychicky a fyzicky zdatného člověka, kterému město či stát svěří pistoli, není nic jednoduchého. Ne, že by Češi o službu v uniformě neměli zájem. Naopak. Prestiž „uniforem“ stoupá a náborové kanceláře povětšinou hlásí plno. Nicméně podstatná část uchazečů na to prostě nemá.

Městská policie posiluje

Strážníků bude v největších městech více. Někde záleží, zdali na ně bude dostatek peněz.

Současný / o kolik se stav zvýší
Praha
1 745 / asi o 200
Brno 502 / 50
Ostrava 666 / 49
Plzeň 250 / 15
Liberec 61 / *
Ústí nad Labem 124 / 36
Hradec Králové 120 / *
České Budějovice 80 / 10

Pozn.: *podle rozpočtu

„Máme sice stovky žádostí, ale sítem psychotestů, zdravotních prohlídek a fyzických testů každý neprojde. Vzhledem k aktuální situaci především potřebujeme obsadit služební místa u pořádkové služby, dopravní služby a u cizinecké policie,“ vypočítává mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

K bezmála čtyřiceti tisícům státních policistů přibudou do roku 2020 další čtyři tisíce.

Odcházím. K policii a armádě

Policie a armáda mají v imaginárním souboji uniformovaných složek navrch. Mladým lidem nabízejí o něco vyšší platy, různé benefity a rovněž šanci, že jim najdou nějakou práci i poté, co již nebudou na aktivní službu stačit.

„Neumíme nabídnout takové sociální jistoty, jako mají státní policisté, vojáci a hasiči. Naši lidé si svoji kariéru odpracují na chodníku. Nemáme tolik možností umístit ‚starší, opotřebované‘ lidi v kancelářích,“ připouští mluvčí městské policie v Hradci Králové Miroslav Hloušek.

I proto strážníky – snad kromě těch pražských – celní správu či Vězeňskou službu děsí stále častější odchody lidí k policistům a vojákům.

A třeba pražské věznice jsou nuceny pořádat de facto permanentní nábory. „Ačkoliv je během roku zahájeno několik stovek přijímacích řízení s uchazeči, úspěšnost je velmi nízká. Řada z uchazečů nesplní požadavky. K tomu mnoho, především mladých příslušníků odchází k policii a armádě,“ podotýká vrchní komisař Vězeňské služby Robert Blanda.

Není se co divit. Příslušník justiční stráže s maturitou bere 18,5 tisíce hrubého, kdežto nástupní plat policisty je až 25 tisíc, a začínajícího pražského strážníka se všemi benefity dokonce 30 tisíc korun.

Navrch se objevuje doposud nepříliš obvyklý jev. Obce bohatnou a zřizují si vlastní obecní policii. Tím přetahují strážníky z velkých měst, kteří v obci bydlí. Takhle to mají do práce blíž.

Nemáš maturitu? Končíš

Je nabíledni ptát se, zdali se nebudou kvůli nedostatku vhodných adeptů snižovat nároky na uchazeče. Připustit to nikdo nechce. „Stále nemáme tolik lidí, kolik bychom potřebovali. Jedním z důvodů jsou přijímací testy, jimiž stále projde malé procento uchazečů. Přesto nechceme snižovat vstupní kritéria a upřednostňovat kvantitu nad kvalitou,“ ubezpečuje mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Ač v pražských ulicích slouží přes sedmnáct stovek strážníků, hlavní město má stále podstav a chce posílit sbor asi o dvě stovky lidí. Brno a Ostrava pak přibližně o padesát.

„K tomu nám navíc během měsíce odejde dalších zhruba osmdesát strážníků, kteří si nedodělali maturitní vzdělání, jak od 1 .ledna 2016 nařizuje zákon,“ upozorňuje na příčinu dalšího odlivu ozbrojených mužů a žen Seifertová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video