Odposlechová

Odposlechová | foto: Ústav pro studium totalitních režimůpro iDNES.cz

Policie hledala v ústavu pro totalitu odposlech

  • 23
Policie prošetřuje podezření, že do kanceláře šéfa sekretariátu ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů někdo namontoval odposlech. Po prohlídce kriminalisté žádnou štěnici nenašli.

"Uvedené prostory jsme prohledali a žádné takové zařízení jsme nenašli," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle informací iDNES.cz dorazili policisté do ústavu včera večer. Kanceláře po prohlídce zapečetili a dnes dopoledne pokračovali.

Fakt, že policie hledala v Ústavu pro studium totalitních režimu odposlechy potvrdila MF DNES i členka správní rady ústavu Petruška Šustrová. "Tu informaci jsem obdržela a neumím si vysvětlit, kdo a koho mohl odposlouchávat."

Odposlechů se obával i odvolaný ředitel Jiří Pernes. Poté co vystřídal Pavla Žáčka, nechal prostory vedení ústavu prohledat specialisty na odposlechy. Sám pak z obavy ze štěnic úřadoval v jiné kanceláři, než ve které seděl jeho předchůdce. Podle informací iDNES.cz se ani tehdy žádná štěnice nenašla.

Podle některých informací, v době kdy mělo vedení ústavu důležité interní jednání, které se týkaly jeho budoucnosti, pronikaly zprávy o jeho obsahu mimo budovu ústavu. Lidé, kteří je dostávali, je pak zneužívali ve svůj prospěch. V této souvislosti se spekuluje především o nevýhodné výměně nemovitostí v centru Prahy za budovy na jejím okraji.

O ústavu je v poslední době hodně slyšet. Rada nedávno odvolala z funkce jeho šéfa Jiřího Pernese, který čelí podezření z plagiátorství a pochybnosti vyvolává také jeho minulost - vyšlo totiž najevo, že za socialismu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu.

V životopisu to neuvedl a hájil se tím, že záležitost nepovažoval za důležitou. Ve funkci vydržel jen měsíc a dvanáct dní.

Rozruch provázel také odchod jeho předchůdce. Pavel Žáček musel odejít po kritice kvůli několika skandálům a údajné politizaci ústavu.

Pracovník ústavu v časopisu Respekt například zveřejnil dobové policejní informace, podle nichž spisovatel Milan Kundera v roce 1950 udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Ten si poté odseděl 14 let ve vězení. Kundera, žijící ve Francii, ale obvinění rozhodně popřel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video