Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie dopadla lupiče z Frýdku-Místku

  12:35aktualizováno  12:35
Frýdek-Místek - Policie obvinila třiadvacetiletého muže podezřelého z lednového přepadení banky ve Frýdku-Místku. Odnesl si 900 tisíc korun v německých markách. "Pachatele jsme na základě několika chyb, které udělal, dopadli koncem minulého týdne v pražském bytě. Většinu z uloupených peněz už stihl vyměnit a utratit," informoval Luboš Valerián ze severomoravské kriminální policie.

Lupič zanechal například otisky prstů. Další podezření vzbudilo, že peníze začal utrácet příliš rychle.

Nezaměstnaný bývalý horník řešil loupeží tíživou ekonomickou situaci rodiny. "Zjistili jsme, že finančnímu úřadu dlužil asi sto tisíc. Z uloupených peněz dokonce část dluhu zaplatil," doplnil kriminalista.

Mladík přistoupil 17. ledna k přepážce banky, kde se směňovaly marky a bankovní úřednici vyhrožoval, že odpálí bombu.

U přepážky nechal ležet igelitovou tašku a tvrdil, že je v ní výbušnina, kterou může může odpálit na dálku. Policejní pyrotechnici později zjistili, že tam ukryl jen tři prázdné zavařeninové láhve a natrhaný papír.

Po přepadení z Frýdku-Místku okamžitě odjel. Cestoval přes Ostravu, kde vyměnil první část peněz. Pak pokračoval do Brna a Prahy. Utrácel hlavně v restauracích. Večery trávil v erotických a nočních klubech. "Nakupoval oblečení a elektroniku," doplnil Valerián. Marky měnil postupně.

Na vyšetřování loupeže se podílely desítky kriminalistů. Během měsíce policisté prověřili několik stovek lidí. "Na základě sestaveného portrétu, který zveřejnila média, se nám ozvala i řada lidí. Také jejich poznatky nám při vyšetřování pomohly," řekl policista.

Podezřelý však vinu popírá a odmítá vypovídat.

Soud na něj uvalil vazbu. Pokud mu vinu prokáže soud, může za loupež strávit ve vězení až 12 let.

ČTVRTEK 17. ledna:

V bance zůstala pachuť loupeže

Naval prachy, nebo tu bombu odpálím
"Naval prachy, nebo tu bombu odpálím." Tato slova vyděsila pár desítek minut před polední přestávkou jednu z pokladních pobočky Československé obchodní banky ve Frýdku-Místku. Ruce se jí roztřásly - u okénka přišli na řadu dva lupiči v maskách. Z banky si odnesli 53 tisíc marek, v přepočtu asi 900 tisíc korun.

Policii s lupem unikají, ale podle pracovníků banky s ním budou moci nakládat jen obtížně.

Poprask v aule pobočky vypukl čtvrt hodiny po jedenácté. Lupiči žádali výhradně německé marky. Pokladní jim je na dřevo přepážky vysázela - rovných třiapadesát tisíc. Tedy zhruba devět set tisíc korun. Lupiči je rychle vzali, na místě nechali nebezpečně vypadající a pohrozili, že vybuchne.

Lupiči pak zmizeli pravděbodobně v tmavomodrém voze Škoda Forman, po kterém policisté ihned vyhlásili pátrání. Jeden z lupičů ve věku mezi 20 až 30 lety by měl být vysoký asi 190 centimetrů, popis druhého vyšetřovatelé teprve zjišťovali.

Krátce po loupeži už obsadili banku policisté a do ulic vyjely všechny policejní vozy frýdecko-místeckého okresního policejního ředitelství. Pyrotechnici z Olomouce dorazili do frýdecké banky za dalších čtyřicet minut. Všichni zaměstnanci museli ven.

Pyrotechnici zjistili, že balíček byl neškodný. "Uvnitř byly jen papíry a plastová krabice, kam lupič uložil tři prázdné zavařeninové láhve," potvrdil velitel skupiny Stanislav Lichorobiec.

Kolem budovy se brzy shromáždili lidé a přepadení se stalo zážitkem pro děti vracející se ze školy. "Jdi od toho auta," odháněli policisté žáky páté třídy nedaleké školy od služebních vozů.

Vysílačka policistů řvala do ulice neurčité popisy maskovaných pachatelů a děti každému kolemjdoucímu sdělovaly: "Paní, tady vykradli banku."

"Škoda, že nevykradli naši spořitelnu. Ten moloch snad přežije všechno," zažertovala jedna z žen, které zaujal policejní ruch. Policisté budovu obsadili tak, že dovnitř nesměl nikdo. Na všetečné otázky muži v uniformách strojově krčili rameny.

Jeden z obyvatel města se trochu zarazil poté, co se o loupeži dozvěděl. "Náš barák tam má účet. Ale pokud uloupili necelý milion, tak to náš účet neohrozí," řekl obyvatel domu v Místku, který vlastní družstvo nájemníků.

Nad samotným lupem se pozastavuje mluvčí pražského ústředí Československé obchodní banky Milan Tománek. "Lupiči museli být psychopati. Brali výhradně marky a ty přitom přestaly na konci roku v Německu platit a ta měna de facto neobíhá," podivil se mluvčí.

Tománek předpokládá, že lupiči budou marky jen těžko udávat v jakémkoliv českém peněžním ústavu. "Německé banky sice tyto peníze berou, ale pokud je lupiči budou chtít udat vcelku, jejich množství bude jistě vzbuzovat pochybnosti a obezřetnost. A to všude. Je jasné, že budou mít vážné problémy," soudí Tománek.

Mluvčí nepochybuje o tom, že pracovnice postupovala správně, když marky lupičům vydala, přestože ji neohrožovala viditelná zbraň. "Takové máme vnitřní předpisy. Musíme myslet především na zdraví lidí," řekl Tománek.

Také kriminalisté, kteří do pozdního večera vyslýchali zaměstnance pobočky, potvrdili, že lidé měli velký strach. Oproti mluvčímu banky se však policisté domnívají, že lupiči nemusí mít velké problémy lup využít. Peněžní ústavy přestávají totiž marky měnit až v polovině února.

Tománek dodal, že poslední podobné přepadení zažila Československá obchodní banka někdy loni na jaře. "Lupiči přepadli naši pobočku na Praze 10 přestavěnou z panelákového domu služeb. Bylo to velmi smutné, neobešlo se to bez obětí," řekl mluvčí Československé obchodní banky.

Případ řeší pracovníci krajské služby kriminální policie a vyšetřování. Mluvčí severomoravské policie však kromě uloupené částky a způsobu loupeže odmítla blíž o případu informovat.

Policie mimo jiné prošetřuje, zda se loupeže nedopustil někdo z pachatelů, kteří v polovině loňského prosince ukradli z Komerční banky v Karviné asi 11 milionů korun. Do banky tehdy vnikli tři lupiči bočním vchodem a ukryli se na toaletách. Odpojili poplašný systém a kamery. Poté přepadli pracovnice s tržbou. Svázali je, zalepili jim ústa páskami a sebrali peníze. Ostraha banky se o přepadení dozvěděla údajně až za půl hodiny.

Policejní pyrotechnik v ochranném obleku vychází ze dveří pobočky ČSOB ve Frýdku-Místku, kterou 17. ledna přepadli dva neznámí pachatelé. Ti získali asi 53 tisíc marek (zhruba 900 tisíc korun) pod pohrůžkou, že odpálí bombu. (17. ledna 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lupič se zmocnil šperků za půl milionu, chytili ho v autě bez řidičáku

(ilustrační snímek)

Policie chytila lupiče, který na konci prosince s pistolí v ruce přepadl zlatnictví ve Františkových Lázních a odnesl...

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Sprejer udělal ze Zemana na billboardech Hitlera, hledá ho policie

Neznámý vandal poničil několik billboardů v Plzni na Lochotíně

Nacistickými symboly posprejoval v Plzni neznámý vandal billboardy s prezidentem Milošem Zemanem. Kromě hákového kříže...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz